2 Adımda 301 Yönlendirme [Domain Değişikliği]

Bu yazıda başarılı bir  domain geçişi nasıl yapılır bunu anlatacağız. Bildiğiniz gibi 301  yönlendirmesi demek bir adresin kalıcı olarak başka bir adrese taşındığı anlamını taşır. SEO kaybetmeden 301 geçişi yapmak için bu yazı sizlere yetecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Yazılar

Blog Nasıl Açılır? 32 Dakikada Blogunuzu Açın

WordPress Kurulduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Görsel SEO Nasıl Yapılır?  Düşük Boyutlu Görseller

Google Analytics Nasıl Kullanılır? Mantıklı Taktikler

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?


  ► 301 Yönlendirmesi Yapmanızı Gerektirecek Durumlar

301 yönlendirmesini keyfiyen yapan yoktur muhtemelen. Genellikle arama motorunda spam yiyen,BTK tarafından engellenen ya da mevcut domainin beğenilmeyip yenisine geçiş sırasında kullanılan bir yöntemdir.

301 yönlendirme yapma sebebiniz  bize lazım değil. Ancak bilmelisiniz ki Google tarafından spam yiyen bir siteyi bu yöntemle kurtaramazsınız. Arama motoru Google’ın aşmış denecek boyutta bir örümceği var artık.

Kabul edelim ki binlerce mühendis bu kadar kolay bir şekilde spamdan çıkmanıza izin vermezdi,spam yediyseniz geri bildirim gönderin,301 işe yaramayacak.

Bunların dışında,

301 yönlendirmesi yapabilirsiniz,sorun olmaz ancak mevcut sitenizin hitleri dalgalanma yaşayacaktır ve hitlerin azalmaması garanti edilemez. Gerçekten gerekmedikçe 301 yönlendirme yapmayın.

  ► 301 Yönlendirme İçin Kodumuz

Kodları hemen görmek istediğinizi ve nasıl uygulayıcığınızı hemen görmek istediğinizi biliyorum. Acele etmeye gerek yok,şimdi sağlıklı şekilde işe yarayan kodları sizlerle paylaşacağım. İnternette çok kolay bulunuyor olsa bile gereksiz kodlar da mevcut,esasen 1 satırlık bir koddur bu.

Redirect 301 / http://siteadresiniz.com/

Yukarıdaki kodu sitenizin .htaccess dosyasına yapıştırmanız ve kaydetmeniz gerekmektedir. Siteadresiniz.com kısmını kendi site adresinizle değiştirmeyi unutmayın.

! Eski sitenizdeki yazılarınıza Google’dan gelen kişiler yeni sitenizde aynı yazıya yönlenecektir merak etmeyin,değişen tek şey site adresinizdir. Tabii bu durumda site içeriğini de taşımanız gerekir,aksi halde 404 hatası ile karşılaşmak pek doğal.

Bahsi geçen .htaccess dosyası,sitenizin giriş bölümünde bulunacaktır,eğer bulunmuyorsa bunu indirin ve içersine kodunuzu ekleyip sitenizin giriş dizinine atın.

Sitenizin giriş dizinini biliyorsunuz değil mi? Public_HTML klasörünün içersine atmanız gerekiyor. Bu dosyayı görebilmek için Filezilla programı gerekir,bu programla sitenize bağlanın ve Public_HTML klasörünü açarak buraya atın.

public_html
public_html

Bunları yaptıysanız sitenizi yönlendirmişsiniz demektir. Eğer arama motoruna önem veriyorsanız Google Webmaster Tools üzerinde yapmamız gereken  işlemler var.


  ► Google Webmasters Tools Ayarı

Yeni sitemize 301 attığımızı Google’a bildirmeliyiz. Google.com/webmasters adresine gidiyoruz ve sitemizi seçip panele gidiyoruz. (daha önce sitenizi Google Webmasters’a eklediğinizi sayıyorum)

Sol menüden “eski sürüme git” seçeneğine tıklayın.

Sağ üstteki çarka tıklayın ve adres değişikliği seçeneğini seçin

Bu noktada,önce yeni sitenizi Google Webmasters Tools’a ekleyin.  Ardından  bu kısımdaki 1.secenekte seçim yapacağınız kısımda  yeni sitenizin adresini tıklayıp seçin.

Yeni sitenizi seçtikten sonra alttakileri sırasıyla uygulayın. Denetle,onayla ve GÖNDER butonlarını kolayca tıklayıp geçeceksiniz. Ardından  arama motorundaki indexleriniz zaman içinde (%75’lik kısmı  7 gün içinde) yeni adresinizle değişecek.

  ► İşlem Tamamlandı,Son Sözler

Eğer içeriği olan bir  siteyseniz,eski sitenizi yeni sitenize taşımayı unutmayın. Ayrıca eski sitenizdeki yönlendirme en az 3 ay kalsın.  Eski sitenizdeki backlinkler yeni sitenize aktarılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat