Alexa Nedir? Alexa Ne İşe Yarar?

Blog yazarıysanız ya da bu işlerle az çok uğraşıyorsanız mutlaka duyacaksınızdır Alexa’yı. Alexa bir trafik analiz aracıdır. Amazon şirketine ait olan bir analiz aracıdır. İnternet sitelerinin trafiğini ve ziyaretçi davranışları inceleyerek sunum yapar.

Alexa’nın popüler olmasını sağlayan en başlıca özelliği sıralama özelliğidir. İnternet sitelerinin aldığı trafiğe göre dünya sıralaması oluşturur. Google,Youtube,Facebook,Twitter,Amazon.com gibi siteler ilk 10 içersinde yer alan bilindik sitelerdir.

► Alexa Nasıl Kullanılır?

Alexa oldukça kolay kullanılan ve bir Chrome eklentisine sahip araçtır. Eklenti muazzam şekilde pratiktir ve çok işe yarardır. Girdiğiniz sitelerin Alexa sıralamasını ve diğer önemli  bilgilerini bizlere aktarır.

Alexa Chrome eklentisini kurmak için tıklayın

Eklentiyi kurunca sağ üst köşede Alexa ikonu gelecektir.  Hangi sitedeyken bu ikona tıklarsanız o siteye ait bilgileri sunar. Örneğin,

paravizyoner-alexa

Yukarıdaki dünya ikonuyla Türk Bayrağı ikonu dikkatinizi çekmiştir. Birisi Türkiye içindeki siteler arasındaki sıralamanızdır ve diğeri Dünya siteleri arasındaki sıralamanızdır. Altındaki 3 ise backlink sayısıdır..

Daha fazla detaya ulaşmak istediğinizde sitenizin adına tıklıyorsunuz. Ardından Alexa.com’a gidiyorsunuz ve site bilgilerinize burada bakıyorsunuz,detaylı olarak bakıyorsunuz.

alexa-veri

Örneğin Alexa.com üzerinde site bilgilerimize baktığımız vakit, en çok hit aldığımız anahtar kelimeleri,arama motorundan gelen ziyaretçi yüzdesini,sitede kalma oranını,sitede dolaşma oranını ve sitede geçirilen vakiti görebiliyoruz. Bunlar tabii ki tahmindir ve bu tahminlerin gücünü oluşturan yegene unsur ise az önce kurduğunuz Alexa Chrome eklentisidir.

Yukarıdaki görsel yalnızca Alexa verilerinin bır kısmıdır. Sayfayı Türkçe yapıp diğer tüm verilerinizi de görebilirsiniz.

Yeni açılan siteler Alexa verilerini çok dikkate almasın. Sitenizin trafiği düşükse pek önemli değildir Alexa verileri. En az +500 ziyaretçi sayınız varsa ancak o zaman dikkate alın.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat