Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir? #En Yalın Dille Anlatılmıştır

Son güncelleme: Ocak 2nd, 2019

SEO = Search Engine Optimization. Yani Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu demektir. İnternet sitelerini arama motorlarının ilk sıralarında çıkarmak isteyenlerin uğrak noktasıdır da diyebiliriz. Okullarda eğitimi verilmeyen,underground bir sektördür. Dijital dünyanın en önemli konularından biridir.


 Giriş: SEO Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Arama motorları yaptığınız aramalara karşı bir sonuç getirir. Bu sonuçlarda internet siteleri yer alır ve bunlardan birine tıklayıp bu siteye girersiniz.

Arama motoru hangi kriterlere göre listeleme yapar? Neden bazı siteler sürekli üst sıralarda karşımıza çıkar?

Yukarıdaki  akıl yürütmenin sonucunda SEO ortaya çıkar. Yani SEO,arama motorlarında üst sırada yer almak isteyen insanların, internet sitelerine yaptığı çalışmalardır. Örneğin Google arama motorunun kriterleri vardır. Bu kriterleri karşılayarak üst sıralarda çıkmak çok sayıda internet sitesi sahibi mevcut.


Öncelikle,arama motoru optimizasyonu diyorsak bir duracağız. Hangi arama motoruna göre yapacağız optimizasyonu? Açık ara farkla en çok kullanılan,ve açık ara farkla diğerlerinden üstün olan Google tabii ki. SEO çalışmaları Google’a göre yapılır ve zaten Google’a göre yapılan optimizasyonlar, diğer arama motorlarında da etki gösterir.


Arama motoru Google, günde 1 milyarın üzerinde ziyaretçi alır. Bu inanılmaz bir rakamdır ve bu rakamların neredeyse tamamı diğer internet sitelerine dağılır. Google sonuçları getirir ve insanlar aradığına ulaşmak için bu sonuçlardan  birine tıklar. Tabii ki en çok tıklananlar ilk sayfadaki sonuçlardır ve bunların içinden ise en çok tıklanan tabii ki 1.sıradaki sitedir.

► Örnek inceleme

Arama motoruna “bilgisayarım aniden donuyor” şeklinde bir aratma yaptırdık. Karşımıza 3 adet site geldi.

Arama sonuçları

Yukarıdaki 3 siteyi tanıyor musunuz? Cevabınız muhtemelen evet. Yukarıdaki 3 sitenin ortak noktası nedir biliyor musunuz? Yukarıdaki sitelerin 3 tanesi de yüksek sayıda backlinke(+250) sahip olmakla beraber, üçü de en az 5 yaşında sitelerdir.

► Buradan yola çıkarak ne anlıyoruz?

Arama motorunun en çok dikkat ettiği şeylerin başında backlink ve sitenin yaşı gelir. Bunlara sitenin güncelliğini de ekleyebiliriz.

Backlink: Bir internet sitesinin diğer internet sitelerinden aldığı link. Örneğin bu okuduğunuz blogun başka sitede linki geçerse, bu blog açısından backlink kazanılmış olur. Dolayısıyla internet dünyasında her link aslında bir backlinktir.

Site Yaşı: Arama motorları bir internet sitesinin köklü olmasına önem verir. Dolayısıyla internet siteniz zaman içinde daha da değerlenir.(güncel kalmasını sağlayacak içerikler giriyorsanız)


Peki sadece bunlar mı? Hayır tabii ki. Sitenizin başlığı,içeriklerinizin başlığı SEO uyumlu olmalıdır. İnternette kimsenin aramadığı sorgularla alakalı içerik üretmeniz yanlıştır. Arama motorundan hit almak istiyorsanız biraz insanlara hitaben yazmalısınız.   Örneğin,sevdiğiniz arabalardan bahsedeceğiniz bir yazının başlığı “sevdiğim arabalar” değil de “2019 yılında kalbimi çalan en iyi arabalar” şeklinde olmalıdır. İkinci başlık daha doğrudur çünkü içersinde  en iyi arabalar kelimeleri geçiyor ve genel itibari ile baktığınız zaman,tıklamaya teşvik ettirici yönü var.

Bu makalede “Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?”  sorusuna cevap verdik.

↓Şiddetle tavsiye bağlantılar:

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat