Banner Nasıl Yapılır? Blogcular İçin Kolay Tasarımlar

Son güncelleme: Eylül 14th, 2018

Her blogger kendi bannerini yapmak ister. Banner içerikleri özgün gösterir ve kullanılmak üzere uygun yerlere konulabilir. Gerek dikkat çekmek istenen bir yazı için header kısmına,gerek bileşenler kısmına ve en önemlilisi öne çıkan yapma konusunda.Sizlere bir bloggere yetecek seviyede banner yapmayı anlatacağız..

Bu makaleden sonra kendi bannerinizi yapabilecek,içeriklerinize  orjinal ve güzel görünen  öne çıkan görseller ekleyeceksiniz.

Not ! ► Yazının uzun görünmesini sizi aldatmasın. 10 dakikada kavranacak bir yazıdır,blogumuzdaki yazılar sizlere tam anlamıyla cevap verebilsin diye açık şekilde anlatırız ve yazı ortalamanın üstünde uzunluğa sahip olur fakat bu sizi yanıltmasın,keyifli okumalar.


#Banner  yapımında kullanacağımız araç gereçler hangileridir?

1 – Ben banner yapımında Adobe illustrator progaramını kullanıyorum çünkü esneklik şansını fazlasıyla veriyor. Zaten sıfırdan yaratılan grafiklerde genellikle illustrator kullanılır.

2 – Bannerimizi yaparken icon(simge) lazım olacaktır. iconlar olmazsa olmazdır.  Ben icon indirmek için freepik.com adresini kullanıyorum. Freepik üzerinden istediğimiz iconu SVG formatında indirebiliriz ve SVG formatının en büyük avantajı Adobe illustrator içersine aktarınca rengini istediğimiz gibi değiştirebilmemiz ve boyutunu istediğimiz gibi değiştirirken bir kalite kaybı olmamasıdır.

Madde 1: İconlarımızı nereden indireceğimizi ve nasıl indireceğimizi öğrenelim 

Örneğin WordPress ile alakalı iconlar istediğimiz vakit freepik.com adresine gireriz ve arama kutusuna WordPress yazarız↓

Daha sonra gelen sonuçlara bakmadan önce üst kısımda bulunan filtrelemeden icon seçeğine tıklarız↓

Daha sonra karşımıza sonuçların geldiğini görürüz↓ (renkler indirme aşamasında değiştiriliyor,hepsinin siyah olmasına takılmayın)

Daha sonra bir tanesini beğeniriz ve üzerine tıklayarak indirme sayfasına gideriz. İndirme sayfasının sağında bulunan Free Download butonuna tıklarız↓

Free Download butonuna tıklayınca gideceğiniz sayafada size hangi formatta indirmek istediğinize göre seçenekler gelecek. SVG formatına tıklayıp altta açılan renk panelinden SVG formatını seçip,rengini belirleyin ve altta bulunan download butonuna tıklayın.↓

Böylelikle SVG formatındaki iconları nereden temin edeceğinizi öğrendiniz,nasıl indireceğinizi öğrendiniz ve SVG formatını neden tercih ettiğimizi anladınız.

Neden SVG formatını tercih ettik?

  • SVG formatındaki iconlar banner yapma programları içinde renk değişimine uğrayabiliyor ( ciddi anlamda önemlidir bu)
  • SVG formatına sahip iconlar büyütülüp küçültüldüğünde kaliteden kayıp olmaz

Madde 2: Adobe illustrator programını açalım ve giriş kısmını tanıyalım

Programımızı açınca karşımıza eğer varsa daha önceki çalışmalarımızın taslakları ve sol tarafta bulunan “Open” ile “Create new” butonu belirecek.

Biz tabii ki Create New butonuna tıklayacağız çünkü biz yeni bir şey yapacağız.↓

Create new butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen sağ taraftaki “PRESET DETAIL” kısmına bakıyoruz. Burada tek işimiz var. Bannerimizin  genişlik ve yükseklik değerlerini girmek. Yapacağımız bannerin genişlik ve yüksek değerlerini bilmeliyiz ki ona göre açalım sayfayı.↓

Ben 970×250 banner oluşturdum. Width:Genişlik High:Yükseklik anlamına gelir. Yani ben genişliği yükseliğinden oldukça fazla olan bir banner yapacağım demektir bu. İlk başa yazılan sayılar genişliği ve ikinci sayı ise yüksekliği belirtir.

Karşıma aşağıdaki gibi bir ekran geldi. Şunu bilmelisiniz,illustratorda bir nesneye serbestçe tıklamak için sol en üst kısımdaki imleç seçili olmalı. Aksi halde diğer butonların kendi görevi olduğu için tıkladığınız nesneye direktman bir eylem yapar. Aşağıdaki görselde bahsettiğimiz imleç seçilidir

Bu aşamadan sonra bannerimizin tasarımı neyse ona göre hareket ederiz. Bannerlar genellikle arkaplanda bir renk üzerine yapılır.

Bannerimize Arkaplan oluşturalım. Arkaplan oluşturmak için Rectangle aracını kullanıyoruz. Arkaplanımızı oluştururken dışarıya olan taşkınlıklar önemli değil fakat iç kısımları kapsamış olmasına dikkat edin. Örneğin aşağıdaki gifi oluştururken sol tarafta hafif boşluk kaldı ama sizde kalmasın,siz alanı doldurun.

Daha sonra kafamızadaki taslağa göre buton yerini,açıklama yerini,font seçimini, renk uyumunu belirliyoruz kafamızda.

Renk uyumu önemlidir,kesinlikle uyumlu renkler kullanılmalıdır. Eğer  kullanacağınız arkaplan rengi zaten belliyse Buraya fakat daha renk belirlemediyseniz buraya giderek uyumlu renkleri görebilir ve ona göre çalışabilirsiniz.

Arkaplana rengimizi verdik. Şimdi butonumuzu oluşturuyor ve yerini,rengini belirliyoruz. Butonu nereye koymak istersiniz? Bunu siz bilirsiniz. Butondan kastımız ne? Buton,yani bannerimizde “tıklatmaya” teşvik edici “şimdi oku” tarzı bir yazı.

Aşağıdaki gife dikkat! butonu yapıyoruz fakat sonra butona otomatik gelen dış çizgiyi kaldırıyoruz,butona dış çizgi ekleyince kötü görünüyor. Dış çizgiyi kaldırmayı öğrendiniz buton yapmayı öğrenirken. Bu dış çizgi arkaplanda da var. Arkaplana tıklayıp tıpkı butonda yaptığımız gibi dış çizgiyi kaldırıyoruz.↓

Şimdi butonumuzun üstüne yazı yazıyoruz. Bu yazı tıklamaya teşvik ettirici basit bir yazı olacak. En fazla 2 kelime olmalı ve harf sayısı 7 üstüne çıkmasa iyi olur. “Şimdi Gör” ve benzeri yazılar tercih edilmelidir.

Bilgi: Bir yazıyı ya da herhagi bir nesneyi fare ile  büyültürken ya da küçültürken shift tuşunu kullanırsanız nesnenin orantısı bozulmadan eylemi gerçekleştirirsiniz. Yazı boyutunu büyültürken ya da küçültürken mutlaka shift tuşuna basılı tutarak yapınız.

Buton tamamdır. Dikkat ederseniz renkler sırıtmıyor,uyumlu. Şimdi ise bannerimize bir icon ekleyeceğiz. Ben 14 Şubat’a hazırlanan bir alışveriş sitesinin bannerini yapıyormuş gibi yapacağım tasarımı. Siz kendinize uygun olan bir icon koyun tabii ki. İconları nereden indireceğinizi biliyorsunuz. Bannerinize istediğiniz kadar icon ekleyebilirsiniz. Ben şimdi 2 tane ekleyeceğim

İconu eklemek için FileOpen diyoruz ardından iconumu seçip tamam diyoruz. İcon eklenecek fakat yeni bir sekmede eklenecek,bu sekmeden iconu ctrl+c ile kopyalayıp banner tasarım sekmesine geçerek CTRL+V yapıyoruz ve icon ekleniyor. İconun boyutunu ayarlarken shift tuşuna basmayı unutmayın.

Bundan sonraki kısım 4.30 dakikalık bir video. Bu video ile olayı tamamen kavrayacaksınız.

Bu 3D banner ise hediyemizdir.İndirip açtığınız vakit illustrator programıyla beraber otomatik acılacaktır.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat