Başlık Ve İçerik Uyumu Nasıl Sağlanır? #En İsabetli Başlıkları Siz Atın!

Son güncelleme: Aralık 28th, 2018

Ne kadar anlatırsan anlat;anlattıkların karşıdakinin anlayabildiği kadardır diye bir söz var. Bu konu da böyledir. Benim sürekli kullandığım 2 basit başvurma vardır. Bunlar

  1. Mantık
  2. Düz mantık

şeklindedir. Makale yazarken okunabilir olması,okuyucuya doğru yazıyı okuyorum hissi vermesi için bu iki başvurmayı yapmalısınız. Bu iki denetleme mekanizması ile neleri kontrol etmiş olacağız bunlara değinelim şimdi.


► Düz Mantık:  Yazı Başlığına İtaat Edin

Düz mantık kullanın deme sebebim, zaten biliyorum olarak kabul ettiğiniz şeyleri aslında pek de uygulamıyor olmanız. Düz mantık size temel bilgileri pekiştirtir. Örneğin çoğu yazı başlıktan belli oranlarda kopuk,alakasızdır. Halbuki bir okuyucu heyecanlı olabilir,internetten sizin makalenizi bulmuş olabilir,hızlıca aradığı bilgiyi istiyor olabilir ve bu durumda başlık ve içerik tamamen alakalı olmalı,okuyucunun isteği tam anlamıyla yerine gelmiş olmalıdır.

Neden başlığa uyuyoruz?

Çünkü bu yeni bir kural değil. Başlık içerik hakkında en genel tanımlayıcıdır. Aynı zamanda arama motorlarında insanlar  sadece başlığı görür ve buna göre gelir blogumuza. Dolayısıyla başlıkla tam uyuşmayan bir içerik ne yazık ki işe verim olarak çok düşüktür.

haberler

Yukarıdaki görselde haber kelimesini Google’da arattığımızda karşımıza gelenleri görüyoruz. Örneğin bir tanesine tıklayıp gittiğimizde ve karşımıza sadece spor haberleri geldiğinde ne olur? Muhtemelen çıkarız hemen. Çünkü biz spor haberleri diye arama yapmamıştık.

Özetle,içerikler başlığı tam anlamıyla karşılamalıdır.


► Mantık:  Giriş kısmında içeriğin tamamını özetleyin

Bir yazının giriş kısmında başlığın bahsettiği konuya uyduğunuzu gösterin.  Girişi karmaşık  cümlelerden seçmeyin,giriş kısmı bir makalenin devamının nasıl olacağının gösterir. Giriş kısmı aslında yalnızca başlık uyumunu belirtmez. Giriş kısmı makalenin devamını okutmak için teşvik niteliğindedir fakat konumuz bu değil şimdi.

Mantıkla düz mantığı neden ayırdık?

Düz mantık  doğrudan düşünmek,pekiştirmek,çok basit düşünmek demektir. Mantık ise bildiğiniz  mantıklı düşünmektir. Düz mantık diye ayırdım çünkü bildiğimizi unutmasak zaten başlık ve içerik uyumunu sağlarız fakat samimi olmak ya da başka kaygılar nedeniyle başlık ve içerik uyumunu bozabiliyoruz.

Bu 2 basit taktikle başlık ve içerik uyumunu en üst düzeye çıkarabiliriz,gerekirse  genişletip daha iyi hale getirebiliriz.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat