Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler #Hatayadüşme

wordpress-blog
wordpress-blog

Blog açmadan önce bilmeniz gereken bazı tecrübeler var. Tecrübe de ancak yaşanınca bilineceğine göre? O zaman size kendi tecrübelerimi anlatacağım. İlk defa blog açanların düştüğü yanılgıları,yaptığı yanlışları,boşa kürek çekişlerini anlatacağım.

Çoğu kişi ilk defa blog açtığı zaman kendisinin blogunu sanki milyonlarca insan açılsın da okuyalım diye bekliyormuş sanar. Zaten aynısından çok sayıda olan kategoride bloglar açıp klasik içerikler girer. Daha kötüsü ise hiç yaratıcılık katmadan,sadece forumlarda gördüğü bazı  basit kategorilerde blog açarak yazmaya başlar. Ne bir uzmanlığı,ne bir katma değeri yüksek içerik olmadan sadece blog açmış olmak için blog açmak.

► Bana Göre,Blog Açmadan Önce Yapılan Hatalar

1 – Yanlış Kategori: Blog açmak istiyorsunuz peki tamam. Blogunuzu  öyle saçma bir kategori üzerine açıyorsunuz ki gerçekten şaşıp kalıyorum. Acaba zeka kullanmış mıydı bu blogu açarken diyorum. Hangi mantıkla bu blogu açtı diyorum.

Örneğin blogun sadece bir tane yöneticisi var ve günlük 1-2 saat anca ayırabilecek olmasına rağmen (10 saat ayırsa ne olacaksa) viral blog açıyor. Yani içersinde film listeleri,dizi listeleri,uzun uzun liste içeriklerin olduğu tarz. İyi de sen tek başına nasıl dolduracaksın bu blogu?  Bu tip blog sayısı 2 tane var ve onlar da büyük yatırımlarla açılmış zaten. Hobi için,zevk için açıyorsan buyur aç fakat bu tip bir blog ile para kazanmaya çalışmak zaman kaybıdır bana göre.

2 – Blogumu Herkes Bekliyor Yanılgısı: Blog açtığınız vakit o blogun reklamını bütün dünyadaki insanlara ulaştırmış olsanız dahi, ertesi gün ziyaret eden insan sayısı 100/0.2 civarında olacaktır muhtemelen ve diğer günler tamamen bitecektir. Blogunuza doğrudan ziyaretçi kitlesi kazanmak için kendinizi boş yere yormayın çünkü kaliteli içerik olmadan bir anlamı yok. Önce kaliteli içerikler üretin ve ardından orda burda linkinizi paylaşırsınız.

3 – Başka Sitelerin Yorum Alanlarına Dadanmak: Backlink denen kavramı öğrenince link almak için bütün fırsatları kollamayın. Blogunuzu daha en başından arama motorları için şüpheli hale getirmeyin.

4 – Blogu Açar Açmaz Reklam Alanından Para Kazanmaya Çalışmak: Blogu açtınız, 1 hafta geçti ve blogun sağına soluna 50×50 tarzında bannerlar koyup buradan reklam satarak para kazanmaya çalışmak. Evet başarırsanız bu iyi bir şey fakat muhtemelen böyle bir şey olmayacağı için, böyle bir şey için üzülmek ya da “hani blog para kazandırıyordu” gibi düşüncelere girmek saçma. Blog açmanın kendisi para kazandırmıyor;blogunuzda sunduklarınızla para kazanıyorsunuz.

5 – SEO Üzerine Blog Açmak: Eğer bir webmaster forumuna üyeyseniz bu hatayı yapma ihtimaliniz var. Sürekli bu konuları göre göre kendinizi bu alanda yetkin sanıp bunun üzerine blog açma hatasına düşebilirsiniz. Birincisi SEO hem dar kesime hitap eden sektördür ve ikincisi ileri düzey tecrübeler edinmiş olmanız gerekir. Backlink nedir? Kıvamından öteye gitmeyecek içerikler için böyle zaman kaybı işlere bulaşmayın.

6 – Gaza Gelerek Blog Açmak: Bir makale  okursunuz ve bu makaleden blog yazarak para kazanma üzerine ilham alırsınız. Ardından bu ilhamla kafanıza göre bir blog açarsınız ancak bir süre sonra bu ilham bitince blogunuz boşta kalır. Böyle yapmayın. Düşünerek ve planlayarak yapın yapacaklarınızı.

7 – Haber Sitesi/Blogu Açmak: Haber sitesi açılamaz değil açılır fakat daha ilk deneyimlerinde haber sitesi açarak bir beklentiye girmek tam anlamıyla çok masum bir saflık. Haber sitesi dediğin gün içinde en az 20 haber girilen bir platformdur. Açtığınız haber sitesini insanların takip etmesi için ne yapabileceksiniz? Hiç.  Tecrübeleliler zaten üstüne alınmaz bu laflarımı. Ben çaylak arkadaşların vakti gitmesin diye diyorum.

Bunlar benim genel olarak gözlemlediğim hatalı davranışlardır.

Nasıl Bir Blog Tavsiye Ediyorum?

Alanında çok iyi bilgi sahibi olduğunuz,üşenmeden içerik gireceğiniz bir kategoride blog açmanızı öneriyorum. Aynı zamanda bu blog bir kategori sahibi olmalıdır. Her telden çalan bir blog tavsiye etmiyorum. Açacağınız blog alanındaki en iyi içerikleri üretmek için aday olmalı,üşenmeden bunları yapmalısınız. Sıradan blogların para kazanması pek mümkün değildir bu yüzden fark yaratmalısınız. 

Bu mini yazıdan  faydalanmış olmanızı umut ediyorum.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat