►Adım Adım Blog Kurulumu – .COM’lu Blog l 32 Dakikada

Son güncelleme: Ocak 30th, 2019

Gelelim ana konumuzdan birine. WordPress blog nasıl açılır? Ücretsiz denecek kadar düşük bir fiyatla (30TL) blog oluşturmayı öğreneceksiniz. Fiyat sizi yanıltmasın, en kaliteli firmaları kullanacağız.  

Evet 32 dakikada blog kuracaksınız. Çünkü en iyi firmaları sizler için bu makalede kullanacağım. Hızlı,destek sistemi olan harika firmalar. 

Ben 32 dakika dedim diye kasmayın kendinizi,acaba eksik bir şey mi var,neden 32 dakika demeyin. Siz isterseniz 1.30 saate  uzatın,önemli değil. Ben 5 dakikadan kısa sürede kuruyorum ona bakarsanız,marifet değil ki. 32 dakika deme sebebim,oldukça basit bir iş olduğunu vurgulamak.

↓↓  Önce Kafanızdaki Sorular Gitmeli, Aşağıdakileri okuyunuz

Blog Açmadan Önce Pratik Tecrübeler

Blog Yazarak Para Kazanmak Üzerine

WordPress Nedir?

Niche Blog Nedir? (Blogunuzu ne üzerine açacağınız konusunda işinize yarayacak içerik)

Şu an okumakta olduğunuz rehbere hemen başlamak zorunda değilsiniz. Önemli olan blogunuzun kategorisini iyi belirlemek. Tam olarak hangi konusunda bilgiliyseniz o konuyu iyi belirleyin ve blogunuzu  bundan sonra haya geçirmeye başlayın.

  ►İşlemlere Başlamadan Önce…

► Gereksinimler

1 – Ödeme yapabileceğiniz bir kart. Kredi kartı olur,maaş kartı olur. Siz bilirsiniz bunu.

2 –  Ödeme yapacağınız kartta 32 TL TL para. Bu oldukça uygun bir fiyattır. Normalde zaten domanini kendisi 52 TL’dir.

3- Az kalsın unutuyodum,bir fincan kahve ya da çay. Çünkü zor olan bir şey yok,kahveni ya da çayını içerken rahatlıkla blogunu kurabilirsin.

Bu 31 TL tek seferliktir,bundan sonra ayda 9 TL para vererek blogunuzu canlı tutuyorsunuz. Domaine aylık para verilmez,yılda bir kere verilir. Ayda 9 TL hosting parasıdır,Güzel Hosting’e aylık vereceğiniz paradır bu.


Arkadaşlar,şimdi sağ tarafağa bakmışsınızdır ve kaydırma çubuğunun  çok küçük olduğunu ve bundan dolayı bu makalenin çok uzun olduğunu düşünmüşsünüzdür.

Bu doğru,makale tabii ki uzun olacak. Fakat bu sizi yanıltmamalıdır,maksimum 40 dakikalık bir iştir bu makaledekileri uygulamak. 


Kiminiz bilgili,zaten nasıl yapacağını biliyor fakat kendini geliştirmek için bize güvenip rehberimizi okuyarak bilgisini pekiştirerek blog açıyor. 

Kimisi hiç bilmiyor,bu rehber içindeki bazı kelimeleri anlamıyor,ona yabancı geliyor. İşte bu makalede,bu sorunlar olmaması için her şey açık,net,şeffaf şekilde anlatılmıştır.

Yani,blog açmak zor değil. Oldukça basit,çocuk oyuncağı bir iştir,kafanızda zor gibi bir algı varsa bunu silin atın. Blog açmak çok basittir.

İçerik üretmek,içeriği pazarlamak,sunumu profesyonel halde okuyucuya aktarabilmek,makale kalitesi ve diğerleri. Blogu kaliteli yapan bunlardır,blog açmanın kendisi,tek başına bir mesele değildir. Blog açmak daha önce açmış biri için 7-8 dakikadır.

   Tercih Edeceğimiz Firma Hangisi?

güzel hosting
güzel hosting

Sizler için oluşturduğumuz bu rehberde,tercih ettiğimiz firma Godaddy ve Güzel Hosting firmasıdır. Domaini GoDaddy firmasından,hostingi Güzel Hosting firmasından alacağız. İkisini ayrı ayrı alıyoruz

çünkü hem daha ucuz hem de Güzel Hosting çok çok çok daha kaliteli. 

godaddy
godaddy

Tabii ki siz bu indirimli ve çok ucuz fiyatlardan alışveriş yaparken (masrafınız  31 TL,aşırı uygun fiyat anlamına geliyor bu-Normalde sadece domain  52 TL ‘dir.) ben de sizlere bu ürünleri tanıtmış olduğum için para kazanmış olacağım.

Ben sizler için bu anlatımı yaparken,biraz para kazanmış olmamın sakıncası yoktur umarım.Zaten ben ve benim gibi profesyonel bloggerlar olmadan bu tür indirimleri kolay kolay sunmuyorlar standart kullanıcılara.


   Yol Haritamız Nasıl Olacak?

  1. GoDaddy üzerinden bir domain alıyoruz(satın alınca çok ufak bir ayar yapıp burada işimizi bitiriyoruz
  2. Güzel Hosting üzerinden bir hosting alıyoruz.
  3. Ardından hostingimizi alınca,hostingimiz üzerinden otomatikman WordPress kurmak için cPanel’e giriyoruz.(kurmak dediğim de 1 kere tıklama yapmak) Girmek çok kolaydır,zaten giriş bilgilerimiz otomatikman Güzel Hosting panelimizde oluyor. 

Alan Adı Ve Barındırıcı Nedir?

Alan adı ve barındırıcı aldığımız zaman,işlemlerin %90’ı halloluyor zaten. O yüzden öncelikle bu ikilinin ne olduğunu mantık olarak size kavrattıralım efendim 🙂

Alan adı nedir?   Alan adı sitenizin alan adıdır  yani, sitenize giren insanların kullanacağı adrestir.

alanadi
alanadi

Normalde bir IP adresidir bu,fakat kolaylık olsun diye zamanla harflerle sembollenmiş. 

Girdiğiniz her site alan adına sahiptir,alan adı olmayan site yoktur çünkü isimsiz insan da yoktur.  Kuracağınız blog ya da internet sitesi,her neyse işte. Bu internet sitesinin adı sizin alan adınızdır.

Parantez içindeki domain kelimesi de neyin nesi?  Domain, alanadının ingilizcesidir. 

► Barındırıcı(hosting) nedir? Barındırıcı ise,alan adını yönlendireceğiniz alandır. Yani alan adınızın çocuk olduğunu düşünün. İşte barındırıcı bu çocuğun evidir,alan adları evden dışarı cıkmadan yaşayabilen canlıdır. 

İnsanlar alan adınıza girdiğinde,alan adınız barındırıcınıza yönlenir ve barındırıcınızın içindekiler insanlara görünür.

Yani,internet sitelerinizin dosyalarının olduğu bölüme barındırıcı deriz. Hani WordPress falan vardır ya,işte WordPress bu barındırıcının içine atılan bir yazılımdır.

Tıpkı Chrome nasıl başarılı ve popüler bir programsa,WordPress‘te blog kurmak isteyenler için oldukça başarılı ve güzel bulunan bir yazılım,içerik yönetim sistemidir(CMS)


BLOG-ACIYORUZ-min
BLOG-ACIYORUZ-min

  ↓ Satın Almaya Başlıyoruz,Blogumuzu Kuruyoruz

Bu noktan sonra artık satın almaya başlıyoruz. Normal şartlarda yukarıdakileri hiç yazmadan anlatabilirdim. Fakat yukarıdakileri okuduysanız anlamışsınızdır önemini.  Bilgilendikten sonra bu başlığa gelmeniz en doğrusuydu.


1- DOMAİNİMİZİ SATIN ALIYORUZ

Domainimizi GoDaddy firmasından alacağız. Normal şartlarda domain almak +55 TL ücrete denk geliyor,fakat biz vergisiyle beraber 15 TL karşılığında alacağız.

Google’a ucuz domain yazıyorsunuz ve karşınıza gelen GoDaddy linkine tıklıyorsunuz. 12 TL karşılığında domain almanız için bu önemlidir. Doğrudan GoDaddy.com adresine giderseniz indirim olmaz ve +50 TL ücret ister.

Not: Bu kampanya ilk alımlarda geçerlidir,daha önce faydalandıysanız tekrar faydalanamazsınız. Ancak başka bir hesapla ve başka bir kartla tekrar alırsınız.

godaddy-domain-satin-alma
godaddy-domain-satin-alma

Kampanyalı bağlantıya tıklayıp siteye girince,ilk önce kayıt olun. Kayıt olmak için sağ üstteki Giriş butonuna tıklayın ve açılan menüden kaydol butonuna tıklayarak kaydolun.

Ardından kampanyalı arama sonucu bağlantısına tıkladığınızda,aşağıdaki gibi ekranla karşılacaksınız.

domain-godaddy.com
domain-godaddy.com

Bu kısımdaki kutuya domaininizi yazacaksınız. Bildiğiniz gibi daha önce alınmış bir domaini alamazsınız,her domain yalnızca bir tanedir.

Bu alana yazacağınız domain adresi eğer daha önce alınmışsa,aşağıdaki gibi ekranla karşılaşacaksınız.

godaddy-satin-alinmis-domain
godaddy-satin-alinmis-domain

Gördüğünüz gibi,daha önce satın alınan bir domain olduğu zaman böyle ekran geliyor. Bize alternatifleri öneriyor,bunları alabilirsiniz diyor. Domainimizi 10’dan fazla uzantıya göre alabiliriz. İstersek .biz .net gibi uzantıyla da alabiliriz. Fakat .com en iyisidir. Eğer satın belirlediğiniz alan adı satın alınmışsa,yenisini bulun.

Neyse fazla uzatmayacağım,çünkü burayı okuyorsan domainini zaten belirlemiş olmalısın. Bunun için yukarıda makale linkleri bıraktım,en sevmediğim şey okumamaktır. Lütfen yukarıda size okuyun diye önerdiğim her makaleyi okuyun çünkü her biri altın değerindedir sizin için.

domain-satin-al-min
domain-satin-al-min

Hah şimdi tamam. Almak istediğimiz domain boş ve satın alabilirsiniz diyor. Ayrıca fiyatı indirimden dolayı 12.99 TL (ödeme sayfasında vergiyle beraber 15 TL)

Şimdi,domainin sağında duran mavi butona tıklayın, üzerinde seç yazan butona. Yukarıdaki görselde görünüyor zaten,fiyatın yanındaki mavi buton.

GoDaddy-sepete-git
GoDaddy-sepete-git

Sepete Devam Et dediğimiz vakit satın alma sayfasına gidiyoruz. Burada tabii ki  ücreti ödeyip domaini alacağız. Fakat sepete git butonuna tıklayınca,3-4 tane ürünü satın almamız için tavsiye içerik listeliyor GoDaddy. Bunların hepsine hayır diyoruz.

Yukarıdaki gifte gördüğünüz gibi,bu öneri ürünlerini satın almamak için hayır butonunu işaretleyip, ücretsiz site oluşturma yazısı üzerindeki butonu kaldırıyorsunuz. Sonra ” bu seçeneklerle devam et” diyorsunuz.

godadd-domain-suresi
godadd-domain-suresi

Sepete gittiğinizde ilk önce fiyata şaşıracaksınız. Hani 15 TL  idi diyeceksiniz ve fiyatın +70 TL olduğunu göreceksiniz. GoDaddy hep olduğu gibi yine salak yerine koyuyor insanları. Otomatikman 2 yıl olarak seçili domain,onu 1 yıl olarak düzeltin.

Peki sizce ne eksik? Tabii ki kayıt olmalıyız. Kayıt olmadan satın alamayız.

GoDaddy-kayit-ol
GoDaddy-kayit-ol

Sol taraftaki Hesap Oluştur butonuna basarak kayıt oluyoruz. Kayıt olmak oldukça kolaydır ve kayıt olurken belirlediğiniz PIN numarasını bir yere kaydedin.

Kayıt olma ekranını es geçip,kaydoldunuz farzediyorum çünkü çok basit bir iş olduğu için oraya değinmeye gerek yok.

Kayıt olup tamamla dediğinizde

kayit-sonrasi
kayit-sonrasi

Sol tarafta gördüğünüz kırmızı daire içindeki alanları doldurmadan satın alamazsınız domaini.  Kırmızı daire içine almadığım Organizasyon ve Vergi No kısmını boş bırakın. Ayrıca gereksiz mailler almamak için teklifleri istiyor musun butonuna reddediyorum şeklinde  butonlama yapın.

Sonrada kaydet deyin.

ödeme
ödeme

Kaydet dediğiniz zaman oraya kredi kartı bilginizi girmeniz için başka bir form gelecek. Kredi kartı bilgilerinizi  giriyorsunuz ve kaydet diyorsunuz.

banka-karti
banka-karti

Gördüğünüz gibi,kart bilgilerinizi girince kaydet butonu aktifleşiyor.

Kaydet dedikten sonra

godaddy-satin-al
godaddy-satin-al

Satın Alma İşlemini Tamamla Butonuna tıklıyoruz.

Hayırlı olsun ! Domainimizi aldık.

GoDadddy-satin-aliinan-domain
GoDadddy-satin-aliinan-domain

Domainimizi aldık evet. Şimdi kayıt olurken kullandığınız mail adresinize giderek domaini satın aldığınızı onaylayın,onaylamazsanız 15 gün içinde silinir,hemen gidip onaylayın.

Mail içeriği aşağıdaki gibidir

godaddy-onay
godaddy-onay

Bu onaylama işinden sonra artık  işin önemli bölümü bitmiş sayılır.Tebrikler,güzel iş çıkardınız.


2- Barındırıcımızı(Hosting) Satın Alıyoruz

Kafanızda bazı sorular olabilir. Domain ile barındırıcının ilişkisi hakkında. Domain adresinizi,barındırıcı satın aldığımız yerdeki adrese yönlendireceğiz.  Ama önce barındırıcımızı satın alalım

Bu adrese giderek güzel.net.tr adresini önce bi gezin,inceleyin.

Göreceğiniz gibi Güzel Hosting iyi  bir firmadır. Size önerme sebebim,kendi kullandığım firma olmasıdır.

Önce kayıt olmamız gerekiyor. BURADAN kayıt olun. Bireysel ve Kurumsal kayıt var,bireysel olanı seçin ve kayıt formunu zaten anlatmama gerek yok,kolayca doldurup kayıt olun.


güzelhosting
güzelhosting

Siteye girdikten sonra menülerden WEB HOSTING WordPress Hosting yolunu izliyoruz. 

 

Ardından karşımıza hosting paketleri gelecek. Bize şimdilik WP-Mini paketi yeterli.

wp-mini-paket
wp-mini-paket

WP-Mini paketinin fiyat kısmında 64,90 TL yazdığına bakmayın. Yıllık fiyatı o,aşağı inince fiyatın aylık döngüsünü göreceksinizdir.

En alta indiriyoruz ekranı

hosting-satin-al
hosting-satin-al

SİPARİŞ butonuna tıklıyoruz ve 

hosting-domain-entegre
hosting-domain-entegre

Kedine ait alan adı kullanacağım kutusunu işaretleyip, alt kısma domainimizi ve uzantısını da ikinci kücük kutuya ekliyoruz. Domainimizi doğru girmeye özen gösterelim.

Daha sonra kullan diyoruz ve 

wordpress-kurulumu
wordpress-kurulumu

Bu sayfada ki ayarların diğerlerine dokunmuyoruz,onlar öyle kalıyor,zaten ayarlı onlar. Sadece bu  görselde gördüğünüz admin kullanıcı adı ve admin şifresini belirleyin. Bu sayede WordPress otomatikman kurulacak ve  giriş bilgilerinizi de belirlemiş olacaksınız. Giriş bilgilerinizi bir yere kaydedin.

Ardından sağ tarafdan butona tıklayıp devam diyoruz ve

Bir sonraki sayfada,sayfayı aşağı indirerek ödeme butonunu görüyoruz ve tıklıyoruz bu butona.

odeme
odeme

Sonraki sayfada kişisel bilgilerinizi,fatura adresinizi girin.  Ardından kart bilgilerinizi girin ve  hizmet şartlarını kabul et kutucugunu işaretleyip ödemeyi gerçekleştirin. 

Ödeme başarıyla gerçekleştikten sonra,devam et butonu gelecek. Tıklayın,ardından müşteri paneline git butonuna tıklayın.


3- SATIN ALDIĞIMIZ DOMAİNİ HOSTİNGİMİZE YÖNLENDİRİYORUZ

Şimdi son aşamadayız. Blogumuzu kullanabilmek için GoDaddy üzerinden satın aldıgımız domaini hostingimize yönlendireceğiz.

GoDaddy.com adresine gidiyoruz tekrar,hesabımıza giriş yaptıysan sorun yok,giriş yapmadıysak giriş yapıyoruz.

► Sağ üstteki  adımızın yazdıgı profil ikonuna tıklıyoruz ve ürünlerim diyoruz.

domain-yonlendirme
domain-yonlendirme

► Ardından karşınıza domaininiz gelecek ve DNS butotuna tıklayın.

domain
domain

DNS butonuna tıkladıysanız 

degistir
degistir

Ardından

özel
özel

► Özel seçeneğini seçiyoruz.

Daha sonra 2 tane kutucuk geliyor karşımıza. Bunlara sırasıyla;

ns1.guzelhosting.com

ns2.guzelhosting.com

namesrver
namesrver

yazıyoruz fakat kaydet demiyoruz henüz !

 

► Şimdi sağ taraftaki Ad Sunucusu Ekle kısmında ufak işimiz var. Oraya önce 2 kere tıklıyoruz ve boş kutu acılıyor yine.

Bu 2 kutuya sırasıyla

ns11.guzelhosting.com

ns12.guzelhosting.com

yazıyoruz ve kaydet diyoruz.

Son olarak ilgili bölüm  aşağıdaki gibi olacak

nameserver
nameserver

3- Blog Kurulumu Tamamlanmıştır

Şimdi  10 dakika gidip bir çay may için 🙂  daha sonra geri gelin ve yeni ve gizli bir sekme açın. Çünkü DNS tam  oturmamış olabilir,önceden 24 saat beklenirdi DNS otursun da sitem açılsın diye. Şimdi 10 dk  falan. Site adresinize girin şimdi.

Blogunuzun kurulu olduğunu farketmişsinizdir.

Peki, bu blogun  yöneticisi olan siz,yönetim paneline nasıl gireceksiniz?

bunun için siteadresiniz.com/wp-admin yoluna gidin. Buradaki kullanıcı adı ve şifre kısmına,hosting satın alırken girdiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi girin.

Bundan sonrası ise size kalıyor,fakat makalelerimiz size çok faydalı olacaktır.

Aşağıdaki makaleleri şiddetle öneririz

Yoast SEO Rehberi

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat