Blogculukla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları #Şiddetle Tavsiye Edilir

Son güncelleme: Ocak 15th, 2019

Bu yazıyı hazırlamak istedim çünkü insanlar şöyle topluca bir bilgi edinmek istiyor. Farkettim ki soru-cevap insanların çok sevdiği bir okuma. Ben de kafalardaki en popüler sorulara cevap vereceğim. Eminim çoğunuzun bu konudaki ufku genişleyecek,çok güzel bilgiler elde edeceksiniz.

Blog yazarak para kazanmak ana konusu etrafında sorular ve bunların cevapları. Soruların ve cevapların sadece kaliteli blog oluşturmak isteyenleri kapsadığını unutmayın. Hedefi olmayan bloglar için herhangi bir iş yapmaya gerek yoktur zaten.


1 –  Blog Nedir? Tarihi Ve İsminin Geçmişi

Blog,en kısa tanımıyla, insanların  kişisel paylaşımlarını yapmak için açtığı sitelere denir. İnternet siteleri ilk ortaya çıktığında  kimse pat diye blog fikrini bulmadı,bu amaçla kullanılmadı. İnternet en temelinde kamusal bir ağ idi ve daha proje baslı hizmet vermeyi amaçladı. Blog ise 2000’li yılların başında,özellikle Blogger ile yaygınlaştı.İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır.

2 –  Blog Nasıl Açılır? Zorluğu Var mı? 

Zerre kadar zorluğu yoktur. Google’ın yayın mantığıyla, klasik bir blogun yayın mantığı aynıdır. Bir  barındırıcı ve alan adı satın alarak blog kurulabiliyor. Benim için blog kurmak 15 dakikadır. Barındırıcı nedir? Barındırıcı bir internet diskidir,tıpkı bilgisayar diski gibi. İnternet diski lazım çünkü içine blog dosyalarımızı koyacağız. Alan adı nedir? Alan adı internet sitemize,yani blogumuza ulaşmak için insanların kullanacağı anahtar kelimedir. Örneğin wphoca.com.

3 –  Blog Açmak Basitse, Sizin Gibiler Neden Var?

Ben ve benim gibi insanların temel amacı size blog açmak değildir. Blog zaten 15 dakika içinde açılıyor.  Fakat bir blogu başarılı şekilde kurmak,ince detaylarıyla doğru şekilde kurmak ise asıl olaydır. Blogların  SEO uyumlu olması,gerekli eklenti ve ayarların doğru yapılması,doğru ve kaliteli bir hosting(barındırıcı) firma seçilmesi. Bunlar dışında en önemlisi ise, biz tecrübeli webmasterlar bir blogun başarılı olup olmayacağını çok kolay şekilde anlarız. O blogun yazarı bilmese de biz bunu anlarız ve o kişiyi doğru şekilde yönlendirebiliriz. Blog kurmak,olayın merkez noktası sayıldığı sürece bu iş ilerlemez. Bu iş psikoloji,tasarım,kendini okutabilme,doğru başlangıç yapabilme gibi farklı konularla alakalıdır. Blog kurdum,al bunu kullan demek  çocukcadır.

4 –  Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

Evet kazanılır. Fakat ortaya bir kalite koymadan para kazanılmaz. Şöyle düşünün,en salak insan bile konu paraysa zeki oluyor değil mi? Peki sizce ortaya gerçek bir kalite koymadan para kazanabilir misiniz? Belki hayatın farklı noktalarında cevap evettir fakat konumuz blog. Yazdıklarınız gerçekten fark yaratıyorsa,gerçekten size özelse kazanırsınız. Ancak unutmayın,gelişim ile olur bunlar. Örneğin tasarımı kötü  bir blogun yazıları iyi olsa bile para kazanma şansı az olabilir. Burada demek istediğim, bilgi edinmekten kaçmayın. Blog üzerinden para kazanacaksanız,o blogun ışık veriyor olması lazım. Yani tasarım olarak mutlaka düzgün olmalıdır.

5 –  İnsanlara Blogumuza Nasıl Ulaşır?

Şüphesiz ki arama motorları olmasaydı bloglar bu kadar gelişmezdi. Blogların ziyaretçilerinin %85 üzerinde bir oranı, arama motorlarından geliyor. Google arama motoru çok önemlidir,blogların ayarları ve yazılımsal iyileştirmeleri de bu arama motoruna göre şekillenir. İnsanlar internette bir sorgulama yapar ve karşılarına internet siteleri gelir. Buradan birine tıklar ve yazıyı okur. Aynı şekilde sosyal medyadan hit alabiliriz,doğrudan hit alabiliriz fakat arama motorunun hiti tartışılmaz liderdir.

6 –  WordPress Nedir?

WordPress bir yazılımdır. Blog yazılımıdır. WordPress 15 yaşındadır,açık kaynak kodludur(kodlarını herkes görebilir) ve sürekli geliştirilip güncellenen ücretsiz yazılımdır. WordPress açık ara farkla en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. WordPress yazılım bilgisi gerektirmeden kurulan ve insanların geliştirdiği eklentilerle her türlü ihtiyacı karşılayan blog yazılımıdır. Hatta WordPress ile blog dışındaki internet siteleri dahi kurulabilir hatta milyonlarca insan bu amaçla da kullanıyor. 15 dakikada blog kuruyorum demiştim,işte bunun 5-6 dakikası WordPress kurma işine gidiyor. WordPress.org adresinden WordPress dosyasını indiriyoruz,satın aldığımız barındırıcı içine ise WordPress dosyalarını atıyoruz ve kuruyoruz.

7 –  Blogların Kazanç Yöntemleri Nedir?

Bir blog her türlü para kazanabilir. Fakat bir blog tek başına değildir,diğer binlerce blog arasındadır. Diğerlerinden kendinizi ayırmanız,kaliteli içerik üretmeniz gerekir.Çok yüksek kaliteye sahip içerik üreten her blog para kazanır. Para kazanma yöntemlerinin başında marka reklamları,Google Adsense reklamları,tanıtım yazıları ve blogunuzdan etkilenip danışmanlık için iletişime geçen kişilere verdiğiniz hizmetler.

8-  Blog açtım diyelim,az da olsa yazılım bilmem gerekir mi?

Hayır gerekmez. WordPress kuruyoruz,temamızı seçiyoruz,gerekli eklenti ve ayarları yapıyoruz. Ardından yazımızı giriyoruz paşa paşa 🙂 blog açmak için yazılım bilgisi gerekmez.

9 –  Arama Motorunda Üst Sırada Olmak

İnternette bir şey arayınca karşınıza Ekşisözlük.com,Onedio.com,forum donanımhaber gibi sitelerin sıkça geldiğini görürsünüz. Peki bu internet siteleri neden sürekli karşımıza çıkıyor? Çünkü bunlar eski sitelerdir ve bu sitelerin binlerce backlinki vardır. Bunun sonucunda arama motorunda üst sıralarda çıkarlar. Tabii o sitelerin ayrıca gerçek kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri var,yani bir kişi değil binlerce kişi o sitelerde içerik yazıyor. Blog yazarlarının böyle bir şansı olmadığı için başlıklarını daha popüler konulardan seçmeli ve o başlığın altına adam gibi ! bir makale yazmalı ki bari az yazıyorum öz yazıyorum diyebilsin. Arama motorunda üst sırada olmak için SEO çalışmaları gerekir.

10 –  SEO Nedir?

SEO(Search Engine Optimization) Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu. İnternet site sahiplerinin arama motorunda üst sıralarda çıkmak için yaptığı çalışmalara SEO denir. Bu konuda en etkili hareket ise backlinktir. Yani başka sitelerde bizim sitemizin linkinin geçmesi backlinktir,aslında internet dünyasındaki her link bir backlinktir,linkin gittiği sitenin bakış açısıyla. Backlinkler referans anlamına gelir. Örneğin Ahmet.com sitesinde Mehmet.com linki geçiyorsa, Ahmet.com Mehmet.com’u önermiştir anlamına geliyor.

11 –  İçerik Yazmak Zor mu?

Evet zor. Zor olmaması için tek şansınız var. SEVDİĞİNİZ KONUDA YAZIN. Sevmediğiniz bir  konu ile alakalı neden blog açarsınız ki? Sevdiğiniz bir konuda blog açarsanız fazla zorlanmazsınız içerik yazarken. İçerik yazmak ilham ve motivasyon isteyen iştir. O çok beğendiğiniz kaliteli ve özenle hazırlanmış yazılar böyle ortaya çıkıyor,motivasyonla.

12 –  Blog Açmak İçin İlla Bir Miktar Para mı Ödemeliyim?

Hayır. Blogger.com üzerinden de ücretsiz blog açılabiliyor. Fakat uzantısı blogspot.com olur ve WordPress’e kıyaslanamaz. WordPress bir blog açmak için barındırıcı ve alan adına ihtiyacınız vardır. Alan adı yılda bir kere alınır ve her yıl belli bir fiyata yenilenir. (pahalı değil). Barındırıcı ise aylık 6-7 TL civarındadır,yani öyle çok para vermiyorsunuz.

13 –  Mesela Bir Blog Açtım Diyelim,Tasarımını Ücretsiz Seçebilir miyim?

WordPress binlerce ücretsiz tema sunar. Fakat profesyonel ve kaliteli temalar genellikle ücretle satılır. Ancak bu dert değildir çünkü pahalı değildir ve sektörün devamı için önemlidir. Tasarımcıların para kazanamadığı bu sektör zaten ölmüş olur. Blog yazarlarının çok nadiren para harcaması gerekir,hatta isterse hiç harcamaz. Ancak zaten ucuz olan tasarımlara para verip satın almak bize çok gelmemeli.

14 –  Bir Blog Neyi Mutlaka Yapmalı?

İçeriği. Her şey düzeltilir de içerik sonradan düzeltilmez. İçerik yazıyor olduğun an ki motivasyonla yazılır. Sonradan eklemelerle güzelleşmez o içerik. Yazdığın ilk yazının kalitesi neyse, sonraki yazının kalitesi de odur. Ayrıca blogunuzu ilk açtığınızda çok üşengeç olacaksınız çünkü hiç yazı yazmamışsınızdır daha. İlk 4-5 yazıdan sonra açılacaksınız ve zevkle yazmaya başlayacaksınız.

15 –  Bloguma Gelen İnsanların İstatiğini Nasıl Göreceğim?

İnsanların blogunuza nereden geldiğini,Google üzerinden neyi aratarak geldiğini vb istatistikleri görebilirsiniz. Bunun için Google Analytics ve Google Webmasters Tools araçları var. Bu iki araç çok gelişmiştir ve ücretsizdir,kullanımı kolaydır.

Yeni sorular geldikçe güncellenecektir.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat