Blogger Nedir?

Son güncelleme: Ekim 1st, 2018

Blogger nedir? Hay hay,anlatalım.Blogger  çoğu blog yazarının bildiği bir servistir. Ücretsiz blog servislerinin en popüleri olan blogger sanılanın aksine Google tarafından kurulmamıştır.1999 yılında Pyra Labs(şirket) tarafından kurulan blogger 2003 yılında Google tarafından satın alındı. Blogger blog sahibi olmak isteyenlere “blogspot.com” uzantısıyla bir blog kurma imkanı veriyor.

İnternetteki ilk blog servis sağlayıcısıdır. Dünyanın en çok ziyaret edilen 200.sitesidir.

blogger
blogger

#NasılKullanılır? Blogger Üzerinden Bir Blog Açmak

Blogger.com  üzerinden blog kurmak için bir gmail hesabınız olmalıdır.  Blogger.com adresine gittiğiniz vakit karşınıza çıkan blog oluştur butonu göreceksiniz. Butona tıkladığınız vakit gmail hesabınıza girmenizi isteyeceklerdir. Gmail hesabınıza girdikten sonra blogger panelinden yeni blogunuzu kurabiliyorsunuz.

Makalemizin konusu bloggerin nasıl kullanıldığı değil;ne olduğunu üzerinedir.

Blogger’ın Tercih Edilebilirliği

Blogger ücretsiz bir servistir. Ücretsiz bir servis olduğu için uzantısı blogspot.com şeklindedir. Uzantısından dolayı prestiji düşüktür fakat isteyenler kendine ait başka bir alan adına yönlendirebiliyor. Örneğin sadece .com  uzantıya sahip bir domaininiz varsa bunu blogger blogunuzla birleştirebiliyorsunuz. Yönetim paneli olarak yine blogger’ı kullanıyorsunuz.

blogger yeni yazı alanı
blogger yeni yazı alanı

Ancak profesyonel bloggerlar blogger kullanmaz çünkü blogger profesyoneller için yetersiz kalabilir. Blogger yalnızca HTML şablonları kabul eder.Bundan dolayı geliştirme imkanı kısıtlıdır fakat bir iddiası olmayan sıradan kullanıcılar için oldukça kullanışlıdır.Blogger üzerinden yayın yaparak oldukça güzel hitler yakalamış kaliteli bloglar mevcuttur.Ancak sonuç noktasına gelirsek profesyonel olanlar için blogger tercihi mümkün değildir. Mümkünse bile özel WordPress siteye kıyasla %100’ün üzerinde prestij ezikliği olur. Bloghocam.blogspot.com tarzı site blog sayısı kaç? Yok gibi. O yüzden istisnalarla gaza gelmeyiniz.

Diğer tavsiye yazılarımız

Doğru Font Seçme Rehberi

Görsel SEO Nasıl Yapılır?

Banner Nasıl Yapılır?

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat