Blogumuzu Hızlandırmak için 5 Teknik

Son güncelleme: Aralık 7th, 2018

Blogumuzun hızlı olması daha blogumuzla ilgili yaptığımız ilk kriterde belirir. Hız hayatın her alanında önemlidir. Blogumuzun hızlı olması=insanların zaman kazancı demektir. İstatistiklere göre 4 saniyeden sonra insanlar beklemeden diğer arama sonuçlarına yöneliyor ve böylece yavaş bloglar ziyaretçi kaybına uğruyor. Biz aynı şeyi kendimiz de yaparız,kimse yavaş bir sitenin yüklenmesini beklemez.

#Hızlı bir blog için nelerden bahsedeceğiz?

  • Sitenize yüklediğiniz görseller
  • Eklentiler ve etkileri
  • JS,CSS ve açılışı yavaşlatan unsurlar
  • Barındırıcı tercihi
  • Dizayn ve veritabanı temizliği

Gerçekten hızlı bir blog istiyorsak kısıtlamamız gerekenler vardır. Aşırı süs ve  eklenti  blogumuzu yavaşlatacaktır çünkü hem veritabanı hem de  karşı tarafın yani  ziyaretçinin yükleyeceği veri oranını çoğaltır.

Optimizasyondan önce ! ► Bilmelisiniz ki hızlı bir blog için tasarlanmamış,gereğinden fazla öne çıkan görsel içeren  temalar optimizasyona rağmen pek hızlanmaz. Pratik bir blog için seçeceğiniz tema uygun olmalıdır. Kalabalık anasayfası olan,gereksiz kod fazlalığına sahip olan temalardan uzak durmalısınız. Bu tip temaları anlamak için gmetrix.com adresini kullanabilirsiniz.


→ #1 İşe görsellerden başlayacağız. Blog yazılarımıza ve bileşenlerimize gereksiz görsel yüklemiyoruz. Yazılarımız için seçtiğimiz görselleri mümkün olduğunca kendimiz yapıyoruz ve boyutu 70KB üzeri olmamalı. Aynı zamanda blogumuza yüklenen görseller otomatikman sıkıştırılarak arama motorlarına sıkışıtırılmış olarak sunulmalı ki hızdan kazanırken SEO açısından da kazançlı çıkalım.

Sıkıştırmayı kim yapacak? İronik gibi gelse de sıkıştırmayı bir eklenti ile yapacağız.İroni deme sebebim:hem az eklenti kullanmaktan bahsedip hem de eklenti önermek 🙂 tabii hiç eklenti kullanmayacak değiliz,işimize yarayanlar olacak.

WP-Smush 

WP-Smush çok kaliteli bir görsel sıkıştırma eklentisidir. Blogunuza yüklediğiniz görsellerde ciddi miktarda  optimizasyon yapar. Ücretli ve ücretsiz sürümleri vardır. Buradan normal versiyonuna ulaşabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduğunuz zaman daha önce yüklemiş olduğunuz görselleri de sıkıştırabilirsiniz ve yeni yüklediğiniz her görsel otomatik sıkıştırılır. Örneğin sadece 100 görselde bile 1MB üzeri sıkıştırma yapabilir,bu çok ciddi bir rakam.


→#2 Eklentiler ve etkilerine gelelim. Eğer bir eklentiye gerçekten ihtiyacınız yoksa kullanmayacaksınız. Bir blogun kullanacağı eklentiler belidir.

→ All in ONE SEO

→ TinyMCE Advanced

→ Easy Google Font (sitenizin mevcut fontuna göre değişir,okunabilirlik kötüyse kullanılır)

→ Akismet

→ Jetpack

→ WP-Smush

Bunlar dışında eklenti kullanmadan da kaliteli blog oluşturulur.   Ben bunlar dışında menu icons eklentisini kullanıyorum çünkü blogum zaten hızlı olduğu için sorun yapmadım.

Eklentilerin zararı nedir?

Eklentiler veritabanından çalışır. Veritabanı ne kadar git gele maruz kalırsa o kadar yavaşlar siteniz. Aynı zamanda kurduğunuz çoğu eklentiyi daha sonra kaldırsanız bile veritabanında izleri kalır. Böylelikle bu boş  hücreler veritabanında arananı dava yavaş bulmaya,gereksiz boyut artışına sebep olur. Bundan dolayıdır ki bir eklentiyi kurarken iyi düşünün çünkü deaktif etseniz bile bir miktar zararı yine kalır. İlerleyen maddelerde veritabanını nasıl temizleyeceksiniz bunu anlatacağız.


→#3 CSS ve JS Sıkıştırma işlemi sitenizi hem hızlandıran hem de ciddi anlamda SEO sağlayan bir eylemdir.  Bunları sıkıştırmadığımız vakit çoğu SEO analiz aracı tarafından düşük puan almakla beraber sıkıştırdığımız vakit hem puan artışı hem de hızlanma olur. Özellikle sitenizin  header yani menü bölümü ve altına reklam,banner eklerken iyi düşünün çünkü site headar kısmından açılmaya başlar,yavaşlama varsa ilgili reklamı kaldırınız.

Adsense ► Eğer header kısmına bir Adsense reklamı eklerseniz “eşzamansız reklam kodu” tercihini seçin. Zaten reklam kodunu otomatikman bunu verir. Bunun sebebi ise siteniz açılırken reklamın kendi içinde açılmasını beklemez,adsense reklamı yokmuş gibi davranır.Böylece Adsense reklamı yüzünden site açılışı gecikmez. Kaldı ki adsense reklamı en fazla 0.5 falan etki eder.

CSS ve JS Nasıl Sıkıştırılır?

Bunun için Emre Vona adlı arkadaşın tam tamına 1 milyon kişinin de kullandığı WP Fastest Cache eklentisi yeterli olacaktır. Eklentiye buradan  ulaşabilirsiniz.Aynı zamanda bir Türk yapımı olan en popüler WordPress eklentilerinden biridir bu. Kendi blogumda ücretli sürümünü kullanıyorum. Bu eklenti aynı zamanda çok ciddi farklı optimizasyon özelliklerine sahip.


→#4 Barındırıcı tercihi yine çok önemlidir. Barındırıcı yani hosting. Eğer hostinginiz yeterince iyi değilse yaptığınız tüm optimizasyonlar anlamsız olur. Önce barındırıcınız iyi olacak. Bunun için bir hosting servisini kullanmaya başlamadan önce biraz araştıracaksınız. Bunu nasıl yapacaksınız? Öncelikle onlarla iletişime geçip referans isteyeceksiniz,aynı zamanda internette şikayetleri var mı araştıracaksınız. Aldığınız referans blogları inceleyip hızlarına bakacaksınız.

Hosting firmasının footer(en alt bölüm) kısmında iletişim bilgilerini kontrol edin. Size verdikleri iletişim adresini arayak bilgi alın ve konuşun gerekirse. Eğer benim önerimi  isterseniz ben size guzel.net.tr adresini öneririm çünkü kendim de kullanıyorum oldukça iyiler. Özellikle özellikle siz  muhtemelen tecrübesiz olacaksınız ki sürekli destek ihtiyacınız olacak bu konuda. İşte güzel.net.tr piyasada bilinen en hızlı teknik desteğe sahiptir. Biraz reklam gibi oldu ama reklam değil merak etmeyin,kaliteleri  gerçekten iyidir.


→#5 Dizayn ve veritabanı temizliği oldukça oldukça önemlidir. Dizayndan kasıt tasarım değil:yerleşimdir. Örneğin hoş görünüyor diye sağ sidebara gereksiz görsel eklemeyin. Misal bizim blogumuzun sağ tarafına bakarsanız bir banner var,size blog kuralım yazan banner. Bu banner optimize edilmiş ve blog için gerekli bir bannerdir. Eğer sizin gerekliliğiniz de bizimki kadar önemli değilse görsel kullanmayın bileşenlerinizde. Ve yine özellikle belirtiyoruz ki bileşeninizde eklentiyle çağrılan bir araç gereç olmasın. Biz sağ taraftaki görseli bile kendi sitemizden kod ile çağırıyoruz.

Ve tabii işin sonunda veritabanı bakımı şarttır. Bunun için ise WP-Optimize alı eklentiyi öneriyorum. Bu eklentiyi kurduğunuz vakit araçlar bölümünden paneline ulaşabilirsiniz. Ardından clear butonuyla veritabanınızı güzelce temizler. Kullandıktan sonra etkisiz hale getirin ve tekrar kullanacağınız vakit yine aktif edin. Bunu 2 haftada bir kullanmanız yeterlidir.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat