Blogunuzun Trafiğini Arttıracak 7 Etkili Yöntem

Son güncelleme: Ocak 20th, 2019

blog-trafik
blog-trafik

Blog açmanın kendisi kolay fakat ziyaretçi kazanması çok zor bir olaydır. WordPress,domain ve hosting ile 1 saat içinde blog açılabilmektedir. Fakat  ziyaretçi sayımızı arttırmamız için gerçek bir çaba gerekir. Bugün   ziyaretçi sayısı yüksek bloglara bakarsanız, göreceğiniz şey onların köklü olduğu ve belli başlı pazarlama stratejileri kullanıyor olduğudur.

Blogunuzun hitini arttırmak için işinize yarayacak kaynaklara ihtiyacınız var bunu biliyoruz. Sizler için tam 7 tane etkili yöntem paylaşacağız. Bu yöntemler oldukça elle tutulur yöntemler.


   1 –  Makale Başlıklarınızı Doğru Seçin

clickbait
clickbait

Makalelerinizin arama sonuçlarında görünmesi yeterli değildir. İnsanlar arama motorunda karşısına çıkan sonuçlar karşısında da seçim yapar. Peki bu seçimi neye göre yapar?

  • İddialı olan başlıklara
  • Robotik olmayan başlıklara
  • Liste belirten başlıklara

Yukarıdaki 4 madde önemlidir.  Hepsinden birer örnek verecek olursak:

1 Tarayıcı Virüsünden 6 Saniyede Kurtulma Yöntemi (İddialı başlık)

→ Buradaki mantık gayet anlaşılır değil mi? İnsanlar 6 saniye yazısını görürse tabii ki tıklar. Fakat ona  istediği içeriği vermezsen şiddetle çıkar blogunuzdan.

2 Markaların Kavgalı Ve Çileli Tarihleri (Robotik olmayan başlık,eğer robotik olsaydı “Markaların Tarihleri” olurdu)

→ Markaların kavgalı  ve çileli tarihi şeklinde bir başlığı çekici bulmayan insan var mıdır? Çoğu insan beğenecektir.

3 8 Adımda Profesyonel Makale Hazırlama Tekniği (İnsanlar liste içeriklere bayılır)

→ İnsanlar liste içeriği neden seviyor olabilir? Çünkü ne alacaklarını bilirler. Bilirler ki kesin olarak 8 adet bilgi alacaklar ve bunlar hazır halde sunulmuş olacak.  Aslında buradaki asıl olay nedir bilir misiniz? Gezinti sisteminin kolaylığını sevmeleridir. 8 liste deyince çok kolay biçimde başlıkları gezerek,içeriği hızlıca tüketeceğini bilir.

Örnekler böyleydi. Aynı şekilde,başlıkları kısa tutmaya özen göstermelisiniz. Bu kesinlikle çok önemlidir. Başlığı çok uzun tutmadan etkileyici olarak vermeye çalışın. Başlıkları etkileyici atmak için çokca yöntem keşfedilebilir fakat yukarıdaki 3 madde fazla fazla yetecektir.


   2-  Sosyal Ağları Etkili Kullanın

Sosyal-ağlar
Sosyal-ağlar

En kemik kitleler sosyal ağlarda bulunur. Blogunuza kemik kitle kazanmak istiyorsanız sosyal ağları etkili kullanmalısınız. Sosyal ağlarin neden kemik kitle için en doğru adres olduğuna  değinelim şimdi.

Sosyal ağlar doğrudan hedef seçmenizi sağlayan ve kendinizi en iyi sunmanızı sağlayan dış  ortamdır. Sosyal ağlarda hedeflediğiniz kitleye kolayca ulaşırsınız ve kendinizi en iyi şekilde sunabilirsiniz. Bunun için öncelikle etkili paylaşımlar yapıyor olmalısınız. Etiketleme sistemini kullanarak insanlara ulaşmanız zor değildir.  Bütün sosyal ağları kullanmanızı öneriyorum.


   3-  Sosyal Ağları Etkili Kullanın

subsrice-min
abonelik

Gelen ziyaretçilerinizin bir kısmını abone olarak kazanabilirseniz bu harika olur. Abonelere mail atarak onları yeni yazılardan haberdar etme şansını bulunuyor. Dolayısıyla trafiğinizi bu şekilde sürekli olarak arttırabilirsiniz. Abone toplamanız hem trafik açısından hem de pazarlama açısından faydalıdır. Abone olan kişilerin kemikleşme ihtimali de çok yüksektir.

Abone kazanmanın önceliği trafik çekmek değildir. Abone kazanmak pazarlamayla alakalıdır.   Fakat bizlere gelişi ziyaretçi sayısında artış yapacağı için ekstra bize trafik açısından da katkı yapar.


   4-  Anahtar Kelimelerin Kullanımı

anahtar-kelime
anahtar-kelime

Şüphesiz en önemli konulardan birisi anahtar kelimelerdir. İnsanlar bir problemi ararken sürekli olarak aynı sorguyu kullanmaz. Farklı sorgularla da arama yapıyorlar.

Anahtar kelimelerinizi genişlettikçe bu insanları yakalama oranınız artıyor.  Ancak bu anahtar kelimeleri hatalı kullanmanız doğru bir şey değil. Anahtar kelimeleri doğru  seçeceksiniz ve doğru şekilde kullanacaksınız.

Tavsiye ettiğim en iyi yöntem ise, Google üzerinde ana anahtar kelimenizi aratın ve en alta inerek ilgili sorgular kısmından anahtar kelimeler seçin. Bunları makalenizde altbaşlık olarak kullanın.

alternatif-kelime
alternatif-kelime

Anahtar kelimelerin birbirlerinden tamamen ayrı olduğunu unutmayın. Makale içersinde toplanıp bir araya gelmezler. Örneğin “güneş enerjisi faydaları” sorgusu tek başınadır. Makale içersinde ayrı ayrı güneş,enerji,fayda kelimelerinin geçmesi sizi yanıltmasın. Bu yüzden altbaşlıkları atarken araya kelime sıkıştırmayın,doğrudan Google’ın önerdiği sorguyu kullanın.


   5-  Konuk Yazarlık Yapın

konuk-yazar
konuk-yazar

Konuk yazarlık blogunuza en çok katkı yapacak olan eylemlerden biridir. Konuk yazarlık yaptığınız blogun kitleleri zaten %100 hedeftir,hedefi evinde ziyaret etmektir. Aynı zamanda onların gözünde itibarınız  artacaktır.

Özellikle kaliteli bloglarda konuk yazar olmanız size çok katkı yapacaktır. Konuk yazar olduğunuz blogdan gelen hitlerden ziyade,arama motorunda sizi gören insanların tıklama ihtimali artacaktır.

Tabii bunun için çoğu kaliteli blogda konuk yazar olmalısınız. Ancak unutmayın ki kaliteli içerikler yapıyor olmalısınız. Kaliteli içeriği zaten yaptığınızı farzediyorum.

  Kendi Sektörümdeki Popüler Blogları Nasıl Bulurum?

Blogunuzun konusu ne ise onu arama motoruna yazın. Ardından sonuçlar arasında en popüler blogları tek tek ziyaret ederek,yazarlık teklif edin. Size bu hakkı vermeleri için kaliteli bir blog oluşturmayı ihmal etmeyin.

Ayrıca, zaten kaliteli olsanız bile  konuk yazarlık teklifini reddedenler olacaktır çünkü insanlar diğer bloglara,hele hele aynı sektördeki bloglara link vermek istemiyor.

Fakat siz öyle olmayın,paylaşımcı olmaktan kaçmayın.


   6-  Başyapıt İçerikler Oluşturun

basyapit-icerikler
basyapit-icerikler

Bu belki de en önemlisidir. Bütün içerikleri çok yüksek kalitede oluşturmanız mümkün değildir bunu kabul ediyorum. Çünkü bu çok fazla efor ve motivasyon gerektirir. Aynı zamanda şunu da eklemeliyiz ki her içerik uzatılamaz,fazla kalite katılamaz. Çünkü başlık içeriği sınırlar.

Başyapıt içerikleri,popüler başlıklardan seçin ki anlamı artsın.  Başyapıt içerikler blogunuzu temsil eden ana  içerikler olacaktır. Bu tür içerikleri hemen bitireyim diye aceleye getirmeyin,okuyucuya verebileceğiniz maksimum  sunumu verin. Okuyucular iyi bir içeriği anlayabiliyorlar çünkü.


   7–  Başyapıt İçerikler Oluşturun

hizli-blog
hizli-blog

Hızlı olan  bloglar avantajlıdır. Tıklayınca bekletmeden açılan siteler insanlarına aklında olumlu bir iz bırakır. Dolaşımın hızlı olması demek,internet siteniz içinde daha fazla tıklama yapılması demektir. Bunun trafiği arttırmayla ne alakası var diyebilirsiniz.

Şöyle ki,blogunuza bir kere giren kişi eğer hızınızdan etkilenirse, bir dahaki sefere sizin blogunuza tıklama ihtimali artar. Neticede hızlı ve bekletmeden açılan bir blog olduğunu biliyor artık.

Hızlı bloglar için tasarım ve optimizasyon önemlidir. Yeni bloggerlar genellikle gösterişi abartı,bol fotoğraflı temalar kullanır. Ancak bunlara pek de gerek yoktur. Zamanla daha basite kaçacaklardır,zevkler ve renkler tartışılmaz tabii.

Sayfalarınızın boyutunun düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Bununla alakalı bir yazımız için buraya tıklayın.

Bu makale ilginizi çektiyse yorum yapabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat