Doğru Font Nasıl Seçilir? Font Hangi Kriterlere Göre Seçilir?

Son güncelleme: Aralık 30th, 2018

Yazı tipi bir yazının okunmasında  çok önemli bir etkendir. Gözleri yormayan,arkaplanla uyumlu renk tonu ve yazı genişliği ayarlanırsa çok iyi bir optimizasyon yapılmış olur. Doğru yazı tipini bulmak kolay bir iş değildir çünkü yazı tipi bağımlılık yaratabilen bir konudur. Bunu beğendim blogumda bu olsun dersiniz fakat sürekli sürekli başka yazı tiplerini araştırırsınız.


Font► Seçim Yaparken Hangi Kriterler Öne Çıkar?

  • Blogunuzun yazı alanı genişliği
  • Blogunuzun post arkaplan rengi ve font rengi
  • Font seçimi

Bu üçüne dikkat edilerek seçilmelidir font. Fontumuzu seçerken amacımız okunabilirliğin yüksek olmasıdır.

İnternet dünyasında genellikle 2 tip font vardır. Bunlar Google Fonts ve Özel fontlardır. Google Fontları yeterlidir ancak bütün fontlar Google fontları arsaında bulunmaz ki bulunmasına gerek yok,Google Fonts yeterlidir.

googlefont

Başlayalım mı?► Evet Hangi Fontu Seçeceksiniz Bunu Belirlemeye Başlayalım

► #1Yazı Alanı Genişliği

Birinci husus blogumuzun yazı alanı genişliğidir. Yazı alanı ne kadar küçükse yazı boyutu o kadar düşük olmalıdır. Dolayısıyla yazı alanı çok kücük olmamalı fakat yazı alanının çok geniş olmasını da önermiyorum.  Bizim blogumuzun yazı alanı genişliği özel olarak belirlenmiştir,dikkat ederseniz kafanızı sürekli sağa sola çevirmenize gerek kalmadan rahatlıkla yazımızı okuyorsunuz.

yazı alanı

Yukarıda yazı alanımızı kırmız daire ile belirttik. Şimdi yukarıdaki yazı alanının kırmızı daire ile sınırlı olmadığını,komple yazı alanı olduğunu hayal edin. Yazı boyutu ne kadar yetersiz kalırdı değil mi?

Ya da mevcut yazı alanımızdaki font boyutu gerektiğinden fazla büyükse kötü görünecektir. Her font kendine özeldir,16px olan her font aynı boyutta olmaz. Genellikle 14-15-16px arası tercih edilir. Yazı alanınızın genişliğine göre ortayı bulacaksınızdır,gözünüz algılayacaktır uyumlu boyutu.

Fontların sitenizdeki görününümü izlemek için bu yazımıza gidiniz.

Bu maddeye özet olarak;yazı alanınız genişse font boyutu büyür,yazı alanınız darsa font küçülür.


► #2 Font Seçimi

Font seçimi oldukça önemlidir. Örneğin Helvetica ile Open sans oldukça farklıdır. Birisi inceyken birisi kalındır.

Gördüğünüz gibi oldukça farklı 2 font.Peki hangisini neden seçmelisiniz? Bu iş biraz sizin zevkinize kalmış. Ben kalın ya da ince fontları sevmem mesela. Helvetica kalındır,open sans pek ince değil ama baygındır. Helvetica dimdiktir,sapmaz fakat kalındır işte. Çok fazla font var,bunlardan ibaret değil hepsi.

Bu iş sizin zevkinize kalmıştır. Örneğin bizim blogumuzda hind madurai fontu kullanılıyor(du).  Şimdi hangisi kullanılıyor? Öğrenmek için tıklayınız.


► #3 Arkaplan Rengi Ve  Font Rengi

Üzerine yazı yazdığınız arkaplan rengine uyumlu bir yazı rengi seçmelisiniz. Örneğin aşağıdaki yazıya bakın

Bu yazının rengi siyahtır. Yukardakilerle kıyaslarsanız gözlerinizi aldığını,sizi yorduğunu farkedersiniz. Aynı zamanda okumak biraz daha zordur ve estetik açıdan uyumsuzluk göze çarpmaktadır çünük karşıtlık yüksek düzeydedir,arkaplan beyazdır,yazı rengi simsiyahtır.

Gördüğünüz gibi yazı renginiz ile arkaplan renginiz arasında bir uyum olması gerekmektedir. Eğer arkaplan renginiz beyaz ise yazı renginiz #454545 ve üzeri olmalıdır.  Yazı rengi  parlamamalıdır,yumuşak ve rahat görünmelidir.

Yukarıdaki görsel nedir? Google’a “color finder” yazdığınız zaman sizlere bir renk aracı getiriyor. İstediğiniz rengin kodunu sizlere veriyor,font renginizi düzenlerken bu araç işinize yarayacaktır.

Sizlere “WordPress’e Font Nasıl Eklenir?” yazımızı öneriyoruz. Oldukça işinize yarayacaktır.


Tavsiye yazılarımızı okuyabilirsiniz

Yeni açılan bir blog için neler yapılmalıdır?

Bloglarınız için banner yapımı dersi

İnternetten para kazanmak için +20 yöntem

Yoast SEO Rehberi

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat