Aralarında Karar Vermekte Zorlanacağınız 7 Harika Font

Son güncelleme: Ocak 17th, 2019

Font konusunda ne kadar takıntılısınız? Araştırma yaptığınıza göre pek az sayılmaz. Font konusunda insan bir türlü karar veremiyor,karar verdiğini sandığında tekrar arayışa koyulabiliyor. Google Font arşivinden sizler için 7 adet gayet güzel görünümlü fontlar seçtik.

Tabii bu göreceli bir iş olsada mutlaka mutlaka beğeneceğiniz fontlar olacaktır bu 7 tanesinin arasından.

  Tavsiye Yazı: Font Nasıl Seçilir?

  Tavsiye Yazı: Beğendiğimiz Fontları Nasıl BUluruz?

► Bilmeniz Gereken Bir Bilgi

Fontların yapımcıları genellikle İngilizce üzerine font tasarlar. Dolayısıyla ingilizce cümleler üzerinde daima daha iyi görünecektir. Türkçe hallerinden daha uyumlu,daha akıcı gözükecektir. Bu sizi düşündürmesin.


open-sans-font
open-sans-font

  1 – Open Sans

Open Sans, Dünyanın en çok kullanılan fontlarından biridir.  Tam 22.000.000 internet sitesi Open Sans fontunu kullanmaktadır. Open sans  ince bir yazı tipidir diyebiliriz.  Özellikle 14-15-16 px boyutları çok kullanılır. Boyutu büyüdükçe doğal olarak her font gibi görünüşü değişir.

Open Sans fontunun tasarımcısı Steve Matteson isimli kişidir.


Questrial
Questrial

  2 – Questrial

Oldukça güzel bir fonttur,Questrial. Joe Price tarafından tasarlanmıştır. 450.000 internet sitesinde kullanılır. Bu font oldukça grafiksel bir görüntüye sahiptir. Başlıklarda,logolarda,kağıt üzerinde,arkaplan üzerine işlenecek yazılarda kullanıma çok uygundur.

Yapısı gereği HD bir görüntüye sahiptir ve keskindir. Ancak  uzun makaleler için bu fontu önermem.


nunito-sans
nunito-sans

  3 – Nunito Sans

Nunito Sans Oldukça akıcı bir görünüme sahiptir. Hafiften ovalliği vardır.  130.000 internet sitesinde kullanılan bu font, Nunito ve Nunito Sans olarak 2 farklı versiyona sahiptir. Nunito adlı yazı tipi daha da ovaldir.

Bu fontu makalelerinizde  kullanabilirsiniz fakat başlık olarak önermiyorum çünkü başlık olabilecek ciddiyete sahip bir görünümü yok.


ubuntu-font
ubuntu-font

  4 – Ubuntu

Ubuntu ideal bir font olabilir. Her türlü kullanıma uygundur ve font kalınlığı diğer popüler fontlara göre farklılık gösterir. Aynı zamanda harfler daha özgün şekilde tasarlanmıştır.

Dünya çapında 1.700.000 internet sitesinde kullanılıyor. Dalton Mide tarafından oluşturulmuştur.


merriweathers
merriweathers

  6 – Merriweather

Merriweather 3.200.000 internet sitesinde kullanılan bu font,uzun makaleler için oldukça uygundur. Köşe yazıları gibi kişisel  makalelerin yazıldığı ortamlarda uygundur. Dinlendirici bir görünüşü vardır.

Sorkin Type tarafından tasarlanmıştır.


khula
khula

  7 – Khula

Kuhala , 27.000 internet sitesinde kullanılıyor. Çok popüler değildir,ki zaten çoğu font popüler değildir. Oldukça güzel bir fonttur,genel anlamda kullanıma uygundur.

Erin McLaughlin tarafından tasarlanmıştır. Bu yazı tipinin bold hali özellikle güzeldir. Hafiften ciddiyet belirtisi gösterir,kenarları keskindir.

  Tavsiye Yazı: Font Nasıl Seçilir?

  Tavsiye Yazı: Beğendiğimiz Fontları Nasıl BUluruz?

WhatsApp chat