Gerçekci Yöntemlerle İnternetten Para Kazanma

Son güncelleme: Ocak 2nd, 2019

Bu yazinin amaci sizlere internetten para kazanmanin en baslica tekniklerini aktarmak. internetten para kazanma konusunda sizlere  tüm sunulanlari biliyoruz. Daha gercekci,daha detaylı ve topluca sunacagız size. Bilmelisiniz ki internetten para kazanmak da emek isidir,emek vermeden beklentiye girmek daha en basından kaybetmektir. Evde bir şey yapmadan para kazanayım ile olacak iş değildir.

Oku Bu listedeki yöntemlerden yalnızca severek yapacağınıza yoğunlaşın. Hepsini ya da birbirinden çok farklı 2 tekniğe yoğunlaşmak gereksiz çaba ve zaman kaybına yol açacaktır. Bunların hepsine yoğunlaşmak mümkün değildir. Önemli olan bir tanesinde çok iyi olmaktır.

Dikkat! Anket doldurarak para kazanılmaz. Bu gibi kolay yöntemleri ciddiye almayınız. Bu yöntemle para kazanılsa herkes yapar, çok kolay değil mi? Sizlere 5 anket doldurun para vereceğiz derler fakat 4 anket doldurduğunuz vakit 5.anket asla gelmez. Ya da 3 ayda doldurduğunuz 100 anketin karşılığında 20 TL falan belki verirler ki bu ise para mı yani? Dolayısıyla böyle kolay para kazanma yöntemlerine yoğunlaşmayın,vakit kaybıdır.

Sizlere +10 Yöntem sunacağız. Bu yöntemler tabii ki emek isteyen yöntemlerdir. Kimse size bedava para vermez,bunu bileceksiniz. Yani demek istediğim öyle anket doldur para kazan tarzı şeyleri unutun bir kere.

1- Youtube Yayıncılığı

Youtube yayınılığıyla para kazanma son yılların en popüler iş modeli. Yayıncılıkla para kazanma hep vardı fakat hiç bir zaman Youtube ile olduğu kadar popüler olmamıştı. Youtube yayıncılığıyla para kazanmak için daha fazla şey yazabiliriz fakat zaten yazılmışı var.

lütfen buraya tıklayarak o yazimiza gidiniz.


2- Blog Açmak

Blog yazarlığı para kazanma konusunda en çok başvurulan yöntemdir. Blog yazmak geleceğe dair önemli bir yatırımdır. Yazdığınız yazılar birikir ve  SEO açısından zenginleştirdiğiniz de blogunuz üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.  Ancak bu konu tecrübe isteyen bir konudur. Pat diye bir blog açarak para kazanmanızın mümkünatı yoktur. Açacağınız blogun hangi konuda olacağı,içerik yolunun ne olacağı önemlidir. Aynı zamanda yazma kabiliyetiniz ve kendinizi okutma yeteneğiniz önemli. Dedim ya tecrübe önemli, bir blog açıp kaliteli içerik ekleseniz de pat diye para kazanamayacaksınız. Biraz zaman ve SEO çalışması gerekecektir. Blog açmak demek yazı yoluyla bir şeyler aktarmak demektir,yelpazesi sonsuzdur. Blog açmak değil;ne üzerine blog açmak? şeklinde düşünülmelidir.


3- Makale Yazarlığı

Makale yazarlığı blog yazarlığına benzer fakat makalaleri kendi blogunuz için değil başkasının blogu için yazarsınız. Makale yazarlığının en iyi yönü hemen para kazanmaktır ve en kötü yönü ise geleceğe dair tek yatırımın güven olmasıdır. Yani  şöyle, makale hizmeti verdiğiniz blog sahipleri sizi beğenirse güvenir,ileride yine iş verir fakat bunun dışında bir gelecek yatırımı yoktur bu işin. Ha tabi beyninize olan büyük bir yatırımı vardır ama o da para getirir mi  bilinmez. Bir makale en az 300 kelime olarak istenir ve 300 kelimelik bir makalenin fiyatı  en az 3 TL şeklindedir.  Makale yazarlığını özellikle r10.net ve wmaraci.com adreslerinde yapabilirsiniz.

► Bununla ilgili detayli yazimizi okumak icin tiklayin


4- İngilizce Blog Açmak

İngilizceniz varsa mutlaka ingilizce blog açmalısınız,kesinlikle. Şimdi diyebilirsiniz ki yukarıda zaten blog açmaktan  bahsettiniz. Evet bahsettik fakat ingilizce blog açmak başka bir konudur,üzerinde ayrıca durulur.

Ne farkı var?

İngilizce açılan bloglar bütün  İngilizce bilenlere hitap eder. Yani kitlesi çok çok geniştir. Aynı zamanda Adsense reklam gelirleri dolar üzerinden. Örneğin ne yazık ki bu yazıyı yazarken dolar 6.67 TL. yani bir ingilizce blogunuzda 5 reklam tıklaması 6 TL üzeri para kazandıracaktır size. Bu inanılmaz bir  rakamdır demektir.

Aynı şekilde  ingilizce bloglarınız diğer reklam fırsatlarından da daha çok yararlanır çünkü farklı kesimlere hitap edecektir İngilizce dili kullanmasından ötürü. Türkçe bir blogun sınırı bellidir fakat ingilizce blogun sınırı yoktur,bir gün içersinde 250 bin insanın gireceği bir blog dahi yaratabilirsiniz.


5- Online Çeviri 

Eğer yabancı diliniz varsa online çeviri  yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle herkesin bilmediği dilleri biliyorsanız iyi para kazanmanız mümkün. Bunun için sizlere bir kaç örnek site veriyorum. Daha fazlasını araştırarak sizler de bulabilirsiniz.

1- https://www.onehourtranslation.com/

2- https://www.upwork.com/o/jobs/browse/?q=translation

3- http://www.translatorscafe.com/cafe/default.asp

4- https://gengo.com/

5- http://www.verbalizeit.com/


6- E-Ticaret

E-Ticaret ile internetten para kazanabilirsiniz. E-Ticaret yüksek miktarda paralar kazanmanızı sağlayabilir fakat  ciddi bir girişim sayılabilir. E-Ticaret yapabilmek için elinizde  ürün olmalıdır ve bunları satarak kargo ile müşteriye ulaştırmalısınız. Bu işi için 2 yöntem mevcuttur. Birincisi hepsiburada.com ve n11.com gibi büyük  sanal mağazara üye olup sanal esnaflık yöntemiyle ya da kendi E-Ticaret sitenizi kurarak. Bilinmelidir ki E-Ticaret girişimi  ciddidir,iyi araştırılarak girilmelidir. Hazırda parası olan ve bu konuda bilgili olan bir ekiple girecek olanlara öneririz.


7- Sosyal Medya

Sosyal medya internetin en yoğun caddesidir. İnstagram gibi sosyal ağları kullanarak ciddi miktarda paralar kazanabilirsiniz. Bilinen yöntemlerin başında bir sayfa kurup büyütmek gelir. Bu büyüttüğünüz sayfayı ihmal etmeden güncel ve kaliteli paylaşımlar yaparsınız ardından sayfanızda reklam yayınlayarak güzel paralar kazanabilirsiniz.  İnstagram ile herhangi bir konuda hizmet vermek için bile sayfa açabilirsiniz.

İnstagram’ın en güzel yöntemlerinden birisi ise kredi kartı kullanmayan kitleye ulaşım imkanıdır. Özellikle giysi vb ürünler satmak için kapıda ödemeli olacak şekilde satışlar yapabilirsiniz. Bununla ilgili yazımız da var ve okumanız için aşağıya link bıraktık.

İnstagram İle Para Kazanma yazımızı okuyun


8- Google Adsense’a Yönelik Blog Girişimi

Adsense Google‘ın sunduğu bir reklam servisidir. Girdiğiniz internet sitelerindeki gördüğünüz reklamların %90’ı Adsense’a aittir. Yani adsense bir reklam servisi olduğu için  yayınlanacağı bir ortama  ihtiyaç duyar. Bu ortam ise internet sitesidir. Yani demem o ki Adsense reklamlarından para kazanmak için bir bloga sahip olmalısınız.

Şimdi diyebilirsiniz ki “e zaten yukarıdaki blog açmaktan bahsettiniz?” evet bahsettim fakat sırf para kazanmak üzerine niche yani tam  tam isabet bir blog açarsanız daha fazla para kazanabilir ve bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz. Ancak bunlar zevkle içerik gireceğiniz bloglar olmayacaktır çünkü amaç ekonomik kazançtır,sevdiğiniz konularda yazmak değildir. Bu tip blogları açmadan önce sevdiğiniz konuda bir blog açıp yazın,tecrübe kazanın ve ardından bu tip bloglara yönelin.

Bu işin mantığı şudur,

İnsanların internette çok aradığı bir konu üzerine blog açıp içerik eklemek ve sadece bu konu üzerine yoğunlaştığımız için arama motorunun bizi yukarıda çıkarmasından dolayı hızlı şekilde ziyaretçi kazanmak ve bunu reklamlarla paraya çevirmek. Örneğin bir bilgi sitesi her konuda içerik üretir fakat asla bir konuya yoğunlaşamaz  çünkü bilgi sitesi bir sürü bilgi içerir. Siz ise insanların çok aradığı sadece bir bilgi üzerine blog açarsınız buna niche denir.

Ancak! ►  Ancak asla unutmayın ki bunu yalnızca siz yapıyor olmalısınız. Önce araştırın bakalım bu konuda güçlü bloglar var mı? Eğer varsa fikir kapılmıştır hemen başka arayışlara giriniz. Google aramaları işlek bir caddeyse bu yapmaya çalıştığınız şey henüz kapılmamış fakat çok aranan bir  anahtar kelimeyi farkedip boşluğu doldurmaktır.


9- Eğitim Seti Satın

Son zamanlar da bildiğiniz gibi çoğu Youtuber eğitim setlerini satmaya başladı. “Bakın benim kanalım ne kadar çok aboneye sahip,hadi bu eğitim setimi satın alarak sizler de kaliteli bir kanal oluşturun” şeklinde bir temayla Udemy üzerinden eğitim setlerini sunuyor.  Sizler oluştaracağınız videolu eğitim seti ile Udemy üzerinden bunu satabilir ve para kazanabilirsiniz. Bunun için Youtuber olmanıza gerek yok,akla gelen her konuda eğitim seti satabilirsiniz.

► Örneğin herkesin tanıdığı Ruhi Çenet bu yöntem ile bir eğitim seti satışa çıkardı ve en çok satanlardan biri oldu. Ruhi’nin Udemy profilini inceleyerek site hakkında bilgi sahibi olabilir ve işleyişi anlayabilirisiniz.  Ruhinin Udemy profili burada


9- Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı zaten adı üstündedir. Ürün satan bir firmanın bannerini ya da linkini kullanarak bir başkasına  bu ürünü satın aldırırsanız anlaşma gereğine göre para kazanırsınız. Örneğin blogunuz var ve bu blogun göze çarpan bir bölümüne banner eklediniz. Eklediğiniz bu satış ortaklığı banneri hangi firmayla anlaşmalıysanız onun tarafından size verilir. Bu bannera tıklayıp o siteye gidip de alışveriş yaparsalar para kazanırsınız.

Kimin satış ortağı olabilirim?

Bunun için Google’da ufak araştırmalar yapmanız yeterli olacaktır. Çoğu büyük e-ticaret sitesinin satış ortaklığı programı vardır.


10- Themeforest.net Üzerinden Tema Satışı

Kodlama ile aranız nasıl? themeforest.net üzerinden WordPress temaları satabilirsiniz. Kod yapısı düzgün ve kaliteli bir tema oluşturabilirseniz bunu Themeforest.net adresinde onaya yollayabilirsiniz ve onaylandığında satışa geçebilir. Eğer gerçekten iyi  temalar yapıyorsanız bu yöntemi öneririm çünkü hem dolar  üzerinden satış yapıyorsunuz hem de themeforest.net gerçekten çok fazla ziyaretçiye sahip.

Örneğin en çok satılan tema tam tamına 443.000 satış yapmış ve bu temanın değeri 59 dolar. 443.000×59=26.137.000 $ ve bu para TL şeklinde çevrilirse korkunç bir büyüklükte. Siz 100 adet satılan bir tema yapsanız dahi yine iyi paralar kazanırsınız. Zaten sürekli satışta durur ve yeni temalar yapıp aynı anda satışa koyabilirsiniz.


11- Themeforest.net Satış Ortaklığı

Themeforest.net üzerinden para kazanmak için kodlama bilginizin olması şart değil. Size az önce satış ortaklığından bahsetmiştim madde 9‘da. İşte themeforest.net‘in  bir satış ortaklığı sistemi mevcut. Yaptığınız “En güzel WordPress temaları” şeklindeki liste içeriklerdeki temaların “satın al” butonuna kendi referanslı linkinizi eklersiniz ve  okuyucunuz temayı beğenir ve satın alırsa size para gelir.

2 şekilde  kullanabilirsiniz bunu.

Yöntem 1 Oluşturduğunuz liste içerikler, yani “en iyi 5 blog teması” tarzı içeriklerde temaların altına “satın al” butonu koyduğunuz buton linklerine kendi referans linklerinizi eklersiniz. Yani  temanın linki themeforest.net/abc şeklinde ise themeforest.net/abc?ref=referansadiniz şeklinde link ekliyorsunuz. Referans adınız kullanıcı adınızdır yani üye olduğunuzda alacağınız kullanıcı adı. themeforest.net’e giriş yapınca zaten üyelik butonunu görürsünüz.

Yöntem 2 ► Bu yöntem ise banner şeklindedir. Sitenizin bir kenarına özel bir banner yaparsınız ve bu bannera link olarak  https://themeforest.net/?ref=loost123 linkini eklersiniz. Bu link benim örnek linkimdir. Üye olduktan sonra kullanıcı adınızla birlikte şuradan kendinize referans linki alabilirsiniz.

Bu konuya dair önemli tecrübelerimi aktaracağım sizlere !

Bu yöntemleri eğer ingilizce dilinde bir blogunuz varsa kullanınız. Türkçe bir blogda bu  yöntem işe yaramayacaktır çünkü türk insanından bu yöntemle para kazanamazsınız. Dolar hem yüksek hem de blog sahibi öyle çok değil. Ancak ingilizce blogunuz varsa ve blogculara yakın bir  kategoriye sahip siteniz varsa kullanınız.


11- Codecanyon.net Üzerinden Satış

Codecanyon Themeforest ile aynı gruba aittir. Codecanyon ise Themeforest’tan farklı olarak daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Themeforest.net üzerinden sadece tema satabilirsiniz fakat codecanyon.net ise aklınıza gelebilecek her türlü  web ürünlerini satabilirsiniz. Örneğin kendi yazdığınız script,uygulama,WordPress eklentisi vs vs hepsini satabilirsiniz. Eğer kodlama bilginiz varsa codecanyon sizin için kaçırılmaz bir fırsattır,kesinlikle kullanılmalıdır.


12- Audiojungle.net Üzerinden Satış

Yine aynı gruba ait bir platform. Ses konusunda uzman mısınız? Eğer öyleyseniz tam size göre bir adres burası. Site içersinde sesleri dinleyip beğendiğiniz  takdirme alma şansına sahipsiniz. Tabii siz satıcı taraf olacaksınız.Hip-Hop,Rock,Pop,Klasik ve akla gelen her konuda müzik satışa çıkarabilirsiniz. Site içersine önemli farklı kategoriler de mevcut.


13- Doman Ticareti

Domain yani alan adı. Örneğin bu blogun domaini wphoca.com. Peki sizce bir domaini değerli yapan nedir? Tabii ki içersindeki kelimenin jenerikliğidir. Bir domain kayıt ettirilirken 40 TL şeklindedir ve çoğu önemli domain alınmıştır. Örneğin haber.com domainini ilk kayıt ederken 40 TL ödersiniz fakat daha sonradan satmaya kalkarsanız en az 500.000 TL  eder. Atıyorum giysi.com domaini boş olsun ve siz bunu farkedip satın alın. Ardından satmaya kalkışın ve görürsünüz ki en az 50.00 TL değeri var çünkü giysi kelimesi jeneriktir,popülerdir.

Bir domain alırken vermeniz  gereken ücret bugün 40 TL şeklindedir. Ancak! domain fiyatları  zamanla artar,düşmez. Bir domaini kayıt ettirirken 40 TL ya da o dönemde fiyat neyse onu verirsiniz. Kayıt ettirirken sistem sizin alacağınız domainin ne kadar değerli olacağını bilmez ve normal fiyattan alırsınız. Atıyorum bu yöntemle ayakkabi.com’u 40 TL‘ye aldınız. Bu domaini satmak isterseniz en az 100.000 TL değeri var. Tabii sürekli bu kadar kaliteli domainler bulamazsınız. Siz kovalayıp araştıracaksınız,hangi domain ne zaman düşüyor peşinde koşacaksınız.

FırsatBir kereye mahsus 5 TL’den domain alma yöntemini öğrenmek için tıklayınız.


14- Freelancer Olun

Dijital alanda bir yeteneğin var mı? Örneğin az önceki themeforest,codecanyon,audiojungle başlıkları Freelancer koluna giriyor. Burada konuyu daha genel olarak açacağız. Örneğin SEO,pazarlama,sosyal medya uzmanlığı,yazılım bilgisi,web tasarım,ses uzmanlığı,video düzenleme,logo yapımı gibi konularda bilgili misin? Bunları satabilirsin.

► Yeteneklerimi nerede satacağım?

Türkiye üzerinde

  1. bionluk.com
  2. sadeceon.com

Bu konuda önde gelir. Ancak bunlarla sınırlı kalmayın ve kesinlikle forumlara üye olun. Başta r10.net ve wmaraci.com‘a üye olun.  Ayrıca https://www.tr.freelancer.com adresi de önemli bir freelancer merkezidir.


15- Twitch.tv

Twitch  popüler yayın sitelerinden biridir hatta düyanın en çok ziyaret edilen 36.sitesidir.  Twitch üzerinden yayın yapanlar bağışlarla para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda chat bölümünün bazı özelliklerini açabilmek için kanalıza abone olarak para ödeyebilir izleyenler.


16- Sosyal Medya Hesap Yöneticisi

Bugün kurumsal olup da sosyal meda hesabı olmayan kuruluş yoktur. Bu sosyal medya hesaplarını yönetmek  içim sosyal medya hesap yöneticilerine ihtiyaç vardır. İnstagram,Facebook,Twitter için paylaşım yapacak,dil kurallarına hakim,grafik bilen kişiler istenir genellikle. Sosyal medya paylaşımlarında özgün grafik hazırlanmanız isteneceği için photoshop programı bilmeniz önemlidir.

Bu işi yapabilmek için:

► Grafik programı bilgisi

► Türkçe dil bilgisi

► İletişim ve üslup bilgisi

► Bir şikayete karşı yaklaşımı belirleyebilme,kişisel duygularla alakalı bir iletişimde bulunmama


17- Bot Yazmak

Yazılım bilgisi olanlar için forumlarda iyi para getirecek şeylerden birisi de bot yazmaktır. Botların amacı veri çekmektir ve genellikle büyük haber sitelerinden içerik,yemek tarifi sitelerinden yemek içeriği  çekerek ilgili kişinin sitesine otomatik yükler. Bunları belirli zamanlarla ve belirli sayıda içeriklerle çalışacak şekilde ayalarsınız tabii bot yazılımına bunu kodlarla ekleyerek.

Eğer kaliteli ve talebin çok olduğu bir konuda bot yazarsanız gerçekten iyi para kazanırsınız. Çünkü botlar içerikleri son derece hızlı eklediği gibi ortada bir beyin gücü emeğini gerektirmiyor. Haliyle botlar yazılımcısına iyi para kazandıran bir koldur.


18-  Sosyal Medya Takipçi Satımı

Yine yazılım ve sosyal medya işlerinden anlayan arkadaşların iyi paralar kazanacağı bir sektör. Evet sektör! insanlar instagram vb ortamlarda takipci hilesi arıyor duruyor. Ergenlerimiz para vermez kolay kolay bu sisteme ama 19-25 arası sosyal medya seven kitle kesinlikle verir. Özellikle sağlam panel yaparsanız ünlülere bile takipçi satarsınız.

Yalnız bu işin gıcık yönleri var. Bu iş uğraştırıcı ve yenilemenin gerektiği bir iş. İnstagram vb sosyal ağlar 5 kişinin yönettiği amatör ağlar değil,koca şirketler. Bunlar sistemi değiştirdikce sizler paneli tekrar onarmalısınız. Aynı zamanda bundan doğan takipçi sorunları sizlere şikayet  olarak dönebilecektir. ++ bunlara ek olarak sürekli insanlarla uğraşmak yorucu olabilir. Ama yapan yapıyor! iyi bir yazılımcıysan iş senindir.

►İşleyiş tarzı olarak bir panel oluyor ve  kayıt olup girebiliyorlar. Ardından panel içersinden kullanıcıların satın alabileceği paketler oluyor ve bu paketler üzerinden hesaplarına yolluyorlar işte takipci vs vs. Bazıları panelsiz yapıyor bu işi. Örneğin güven kazanırsa hesabına parayı alıyor ve direkt takipciyi kendisi bir şekilde yolluyor. Panelli ve profesyonel bir sitem tabii ki farkını ortaya koyar,yazılım gücünüze kalmış.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat