Google Adsense & Adwords Nedir?

Google Adsense Ve Google Adwords, birbirleriyle ilişkili olan bu iki servisi aynı makalede tanıtmak doğru olacaktır. İkisi de Google şirketine ait olan bu makalar,birbirleriyle uyumlu çalışır ve birbirleriyle uyumlu çalışmak zorundadır zaten.  Bu iki  servisin neden uyumlu çalışması gerektiğini de makale sonunda anlamış olacaksınız.

Google Adsense ve Google Adwords  15 yıl önceye kadar gidiyor. Google’ın tasarlayıp yayına soktuğu bu reklam anlayışı, günümüzde en  çok kullanılan internet reklam türüdür. Büyük-küçük her sitenin kullandığı bu servis, çoğu internet sitesinin kazanç kapısıdır.

► Google Adwords

Reklam verenlerin kullandığı bir servistir. Reklam verenler Google Adwords’a üye olarak reklamlarını internet sitelerinde yayınlatmaya başlayabilir. Reklam tasarımlarını kendileri oluştururlar ve boyutlar standarttır.

Ancak Adwords, arama motorunda ilk 3 sırada para karşılığı yer almanız için panel de sağlar. Yalnızca Adsense  reklamı yayınlayan  siteler de reklam göstermeniz için değildir.Örneğin Youtube reklamlarınızı da buradan yönetirsiniz.

► Google Adsense

Reklam yayınların kullandığı bir servistir. Sitelerinde reklam yayınlayarak para kazanmak isteyenler kullanırlar. Google Adwords üzerinden reklam verenlerin reklamları, Google Adsense üyelerinin sitelerinde gözükür. Google Adsense  hit alan internet sitelerinin neredeyse tamamında bulunur.  

Aynı şekilde Adsense,yalnızca sitenizde reklam yayınlamanız için değil. Aynı zamanda Youtube reklam gelirlerinizi de yönettiğiniz bir araçtır.

Anlayacağınız, Google Adwords ve Google Adsense bir paranın iki yüzü gibidir. Birinde reklam verenler ve diğerinde reklam yayınlayanlar bulunur.


 

Adwords- Adsense

Google Adsense Ve Google Adwords’ün Piyasadaki Durumu

Her ikisi de piyasada önemli yere sahiptir.  Hatta rakipleri bile yoktur. Google Adwords ile bir ürünü istediğiniz kitleye ulaştırmanız mümkündür. Burada önemli olan şey  optimizasyondur. Adwords üzerinden bir reklam kampanyası başlattığınızda, bu reklamın hangi kitleye gözükmesini istiyorsanız bu şekilde optimizasyon yapmalısınız. Aynı şekilde sitenizde reklam yayınlayan bir Adsense kullanıcısı iseniz, yine optimizasyon yaparak kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Tavsiye Yazılar

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat