Google Analytics Nasıl Kullanılır? Sitemizi Nasıl Ekleyeceğiz?

Son güncelleme: Ocak 15th, 2019

Google Analytics‘ten bir önceki yazımızda bahsetmiştik.Anlık ziyaretçi sayımız başta olmak üzere sitemizle alakalı önemli istatiki bilgilere ulaşabiliyoruz sayesinde. Google Analytics tabii ki doğal olarak resmi Google servisidir.

Google Analytics’i diğer istatistik toplama araçlarından  servislerinden ayıran en büyük özelliği datasıdır. Yani Google zaten bir arama motorudur ve bu motorlar elde ettiği verileri her siteye analytics raporlarında yansıtır.

google analytics arayüz

Google Analytics servisinden yararlanmak için  ilk iş sitemize Analytics kodunu eklemek olacaktır. O halde başlayalım.

Google Analytics► Entegre Nasıl Yapılır?

Entegre yani sitenizi Google Analytics ile ilişkilendirme. Bunun için yapmanız gerekenler ve yaptıktan sonra başarılı olup olmadığınızı test etme işlemi oldukça kolay.

Google.com/analytics adresine giriyoruz

Ardından “Yönetici” ►”Mülk Oluştur” yolunu izliyoruz.

analytics site ekleme
analytics site ekleme

Bir sonraki kısımda karşımıza gelen ekranda oldukça basit sorular ve kutucuklar olacak. Bunları dolduruyorsunuz ve altta bulunan “kodu al” butonuna tıklayarak kodunuzu alıyorsunuz. Kodu alma sayfası aşağıdaki gibi olacak,oldukça kolay.   Kodu kopyalıyoruz

analytics-code

Kodumuzu kopyaladık. Nereye yapıştıracağız?

Siteminizin görünüm→Düzenle kısmına gidiyoruz. Ardından header.php dosyamızı açıyoruz ve <head> etiketinden sonra bir yere bu kodu yapıştırıyoruz.

Doğru yaptık mı?

Sitenizi gizli Chrome sekmesinde ziyaret edin ve Analytics anasayfasına gidin. Muhtemelen “1” çevrimiçi göreceksiniz.

Google Analytics► Peki,bu nasıl kullanılır? Sık kullanacağım özellikleri nelerdir?

Profesyoneller ayrı kullanır,standart kullanıcılar ayrı kullanır. İçinde herkese hitap edecek istatistik var. Eğer çok sağlam bir optimizasyon yapacaksanız tabii ki analizinizi de sağlam yapmalısınız. Zaten kullanımı kolaydır ve isteyen istediği şekilde kendine fayda sağlayacak analizleri alır.

analytics homepage

Yukarıdaki görselde belirlediğimiz 2 bölüm en çok bakacağınız bölüm olacak. Birinci bölüm günlük ziyaretçi sayınızı ve ikinci bölüm ziyaretçilerin temel hareketlilikleriyle beraber aylık ziyaretçi,ziyaretçi başına dolaşım,hemen çıkma oranı gibi önemli istatistikler verecek. Standart kullanıcıların çoğu genellikle bu belirlediğimiz alanı kullanır. Örneğin hemen çıkma oranı %86,bu rakam oldukça yüksektir. Ziyaretçi siteye geldiğinde kısa sürede çıkıyorsa bu hemen cıkma oranına yansır. Zaten ortalama oturum süresi yalnızca 33 saniyeymiş. (Bu blogun istatistikleri değil)

Ancak siz, ben daha isabetli içerik yapmak istiyorum,doğru insanlara ulaşmak istiyorum dediğiniz vakit yeni istatistiklere yelken açabiliyorsunuz. Örneğin demografi başlığı altında bulunan “genel bakış” kısmından istatistiklere bakalım.

analytics-demographic

Burada göreceğiniz üzere 2 istatistik var elimizde. Birincisi cinsiyet,ikincisi yaş.  Şimdi bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün. Bu istatistikler ne işinize yarardı? Örneğin erkeklerin oranı kadınların oranının  3 katı olduğu için açılış sayfasına erkek ürünü koyabilirdik,gençlerin oranı yüksek olduğu için açılış sayfasına kulaklık vb ürünler koyabilirdik. Ya da oluşturduğumuz içeriklerin yönünü belirleyebilirdik,yapabiliriz bunları.

Ben daha detay istiyorum,aklımı mantığımı kullanarak yönetmek istiyorum istatistikleri diyebilirsiniz. Bunun için çokta istatistik var, örneğin aşağıdaki sayfaya bakıyorz

analytis mobile

Yukarıdaki istatistikler size ne gibi fikirler veriyor? Doğal olarak “hmm,internet siteme şu cihazlardan girmişler,vay be iPhone kullanıcısı cokmuş” gibi düşünceler geçiyor kafanızdan. Fakat bu yetmez,bu istatistikleri kullanmadığınız sürece anlamsızdır,hiç görmemiş gibisinizdir. Bu istatistikleri kullanmak  gerekir eğer hedefimiz varsa.

Örneğin istatistiğe bakıyoruz ve iPhone kullanıcılarının sayısının çok olduğunu  görüyoruz. Resmen ziyaretçilerin %37’si iPhone kullanıyor. O zaman ben derim ki en çok ziyaret edilen sayfalarıma tavsiye yazılar ekleyeyim. “Bunları da okuyabilirsiniz” şeklinde tavsiye yazılar. Peki ben ne yapmalıyım da iPhone kullanıcısını hedef almalıyım? Tabii ki tavsiye yazımızı iPhone ile alakalı yaparak. Yalnızca iPhone değil aynı zamanda birden fazla kitleyi de hedef alabilirsiniz.

Daha sonra gezelim gezelim şu Analytics aracının menüsünü şöyle bi gezelim. Güzel özellikler var. Şimdi ufak bi detaycılık yapalım,benim kendi düşündüğüm bir nokta. Analytics aracındaki menülerden bu sefer “Davranış”►”Yeniler-Geri Gelenler” istatistiğine gidelim.

analyticsdetay-min

Aaaa güzel bir istatistik! 2334 kişinin 354 tanesi sitemize tekrar gelmiş. Bir blog için bu güzel bir şey. Eğer e-ticaret,haber sitesi ya da sosyal medya sitesi olsaydı bu belki çok önemli olmazdı fakat bir blog için önemli.

Bu 354 kişi sitemize neden geri geliyor? Neleri var bizde? Aşağıdaki GiF’te gördüğünüzü siz de yapın.

Gif’te görüyoruz ki sitemizin “Turkcell gizli numara açma” sayfası  aynı insanlar tarafından tekrar tekrar ziyaret edilmekte. Mantıklı çünkü ezber gerektiren bir bilgi ve insanlar numaralarını gizliye açınca tekrardan kapatır genelde. Üşengeç olan ziyaretçiler elimizde kalıyor ve bu işlemi her yaptığında bize geliyor.

Tamam çok güzel,verimizi anladık,yorumladık ve kazandık.

Bu verinin anlam kazanabilmesi için bahsi geçen yazıyı geliştirmeliyiz. Tekrar ziyaretçileri rahatsız etmeden onları bu sayfa içersinden başka sayfalara gitmelerini teşvik edecek akılcı hamleler bulmalıyız.

Ve tabii sakın yalnızca tekrar gelen(returning visitor) ziyaretçileri düşünmeyin. News visitor yani yeni ziyaretçiler de son derece önemlidir çünkü tekrar gelen ziyaretçi ilk geldiğinde yeni ziyaretçiydi zaten. En çok tekrar ziyaretçi aldığınız sayfanız genellikle en çok da yeni ziyaretçi aldığınız sayfadır,bu önemli. Dolayısıyla sayfaya yapacağınız geliştirmeler her 2 gruba da etki edecektir.

#Biraz daha güzel,hoş detaylar

Tamam ben en çok tekrar gelinen ve yeni ziyaretçinin geldiği sayfamı belirledim. Peki benim genel olarak en çok ziyaretçi almış sayfalarımı göreceğim bir sekme yok mu? (Var)

Davranış sekmesinin altında bulunan “site içeriği”►”tüm sayfalar” yolunu izleyin. Karşınızda en çok ziyaretçi alan sayfalarınız olacak.

analyticstoppost-min

Ve gördüğünüz gibi en çok okunan yazılarımız da karşıımzda. Burada istatistiklere bakıyoruz ve 2 dakikanın altında vakit geçirilen sayfaların kalitesini arttırarak sayfada geçirilen süreyi arttırmaya calısıyoruz.

Evet Google Analytics aracının mantığını anladık,onun verilerini nasıl kullanacağımızı anladık. Tabii ki bütün özelliklerine değinmedik,zaten Türkçe yani anlaşılır,kolay. Burada öğrendiğiniz şey karşınızda duran istatistiği nasıl anlayıp,yorumlayacağınızdır ve önemli olan budur.

Tavsiye yazılarımızı okuyabilirsiniz

Yeni açılan bir blog için neler yapılmalıdır?

Bloglarınız için banner yapımı dersi

İnternetten para kazanmak için +20 yöntem

Yoast SEO Rehberi

1 Comment

  1. Çok detaylı bir program bence hangi kategoride neler var dikkatle incelemek lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat