“Google Gibi Getir” Nedir? Nasıl Kulllanılır?

Google Webmaster aracını kurcalayanlar  mutlaka görmüştür. Google Gibi Getir  adında bir araç bulunur. Bu aracın adı biraz garip olduğu için hemen anlayamaz ilk kez görenler. Google Gibi Getir aracına bir URL ekleyip gönderdiğiniz vakit,anında index almasını sağlar.

!! Google Webmaster Araçları yenilendi fakat bütün özellikleri hazır değil. Google Gibi Getir aracı eski sürümde mevcut.

#1 Eski Sürüme Geçin

Google Webmasters Aracında iken sol alt kısımda bulunan “Eski sürüme git” butonuna tıklayın. (Bu yazıyı okuduğunuz vakte göre değişir. Belki siz bu yazıyı okurken bu özellik eklenmiştir yeni sürüme)

google-gibi-getir

Ardından eski sürüme geçmiş olacaksınız.

#2 Google Gibi Getir Aracını Öğrenelim

  • Tarama→ Google Gibi Getir yolunu izleyelim

Google Gibi Getir aracına gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

google gibi getir

Bu bölümdeki kutuya sitenizde henüz indexlenmemiş bir link varsa ekleyeceksiniz. Örneğin yayınladığınız yeni bir yazının linki olabilir. Linki komple yapıştırmıyorsunuz çünkü alan adınız zaten tanımlı. / işaretinden sonraki kısmı yapıştırıyorsunuz. Örneğin aşağıdaki gibi

google-gibi-getir-kullanim

Getir ve Getir ve Oluştur  Arasındaki Fark Nedir?

  • Getir: Sitenizdeki belirli bir URL’yi getirir ve HTTP yanıtını görüntüler. Sayfada ilişkilendirilmiş kaynakları (resimler veya komut dosyaları gibi) istemez veya çalıştırmaz. Bu, sitenizdeki şüpheli ağ bağlantılarını veya güvenlik sorunlarını kontrol etmek veya hata ayıklamak ve isteğin başarılı olup olmadığını görmek için kullanabileceğiniz nispeten hızlı bir işlemdir.
  • Getir ve oluştur: Sitenizdeki belirli bir URL’yi getirir, HTTP yanıtını görüntüler ve ayrıca sayfayı, belirtilen bir platforma (masaüstü veya akıllı telefon) göre oluşturur. Bu işlemde, sayfadaki tüm kaynaklar (resimler ve komut dosyaları gibi) istenir ve çalıştırılır. Googlebot’un sayfanızı görmesi ile bir kullanıcının sayfanızı görmesi arasındaki görsel farklılıkları algılamak için bunu kullanın.

Linki ekledikten sonra “getir” butotuna basın.

getir
getir

Daha sonra “dizine eklenmesini site” butotuna tıklayın hemen alttan.

dizine-eklenmesini-iste

Dizine eklenmesini iste dedikten sonra,  açılacak ekranda 2 seçenek gelecektir. Bunlar kafanızı karıştırabilir

url-tipi

Yalnızca bu URL’yi Tara: Sadece link verdiğiniz sayfayı tarar ve indexler

Bu URL’yi ve onun doğrudan bağlantılarını tara: Verdiğiniz URL içersinde bağlantı verilen bütün sayfaları tarar ve indexler

Seçiminizi yaptıktan sonra git diyorsunuz.


Son olarak sayfanızın durumu ile alakalı bir bilgi görünür panelde.

index-durumu
index-durumu
  • Tamamlandı: Google, sitenizle başarılı bir şekilde iletişim kurmuş ve sayfanızı taramıştır ve sayfanın başvuruda bulunduğu tüm kaynakları getirebilir. Getirme sonuçlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için tablo satırını tıklayın.
  • Kısmen: Google sitenizden bir yanıt almış ve URL’yi getirmiştir, ancak robots.txt dosyaları tarafından engellendikleri için sayfanın başvuruda bulunduğu tüm kaynaklara ulaşamamıştır. Bu bir yalnızca getir işlemiyse bir getir ve oluştur işlemi gerçekleştirin. Google’ın sayfanın anlamını doğru şekilde analiz etmesini engelleyebilecek, önemli kaynakların engellenip engellenmediğini görmek için oluşturulan sayfayı inceleyin. Önemli kaynaklar engellendiyse sahibi olduğunuz robots.txt dosyalarında kaynakların engellemesini kaldırın.
  • Yönlendirildi: Sunucu bir yönlendirme ile yanıt vermiştir. Google Gibi Getir aracı yönlendirmeleri takip etmez. Asıl Google tarayıcısı yönlendirmeleri takip etse de, Google Gibi Getir aracı bunu yapmaz. Yönlendirmeyi manuel olarak takip etmeniz gerekir:
    • Yönlendirme aynı mülke yönelikse araç, getirme kutusuna yönlendirme URL’sini girerek yönlendirmeyi hızlı şekilde takip etmenize olanak veren bir düğme görüntüler.
    • URL, sahibi olduğunuz başka bir mülke yönlendiriyorsa URL kutusunu otomatik olarak doldurmak üzere “Takip Et”i tıklayabilir, sonra URL’yi kopyalayıp, görünümü yeni siteye getirip, URL’yi de getirme kutusuna yapıştırabilirsiniz.

Makale hazırlanırken yararlanılan kaynaklar;

https://support.google.com/webmasters/answer/6066468

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat