GTmetrix,Pagespeed,Pingdom Site Hız Ölçüm Araçlarını Kullanın

Son güncelleme: Aralık 28th, 2018

Sitemizde hızlanması adına yenilikler yaptığımız zaman, ilk baş vurduğumuz adresler Gtmetrix,Pingdom,Google PageSpeed insights oluyor.Bu araçların kullanım amaçlarını,iyi yönlerini anlatacağız. Araçlardan birisi zaten Google’a ait. Hız testi yapmadan önce önbellek  kullanıyorsanız bunu temizleyiniz.


İlk Olarak ► Google PageSpeed insight

İlk olarak Google PageSpeed insights ile başlamak istiyorum. Çünkü bu araç diğer 2 araçtan farklı özelliklere sahip. Google PageSpeed insights tabii ki daha kullanıcı odaklıdır çünkü bizzat Google’a ait.

PageSpeed ile örnek bir hız testi yapalım

page speed insight
page speed insight

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi  mevcut optimizasyonlar ve önerilen optimizasyonlar mevcut. Bu araç size detayları vermez,herkesin anlayacağı şekilde kolayca konuşur.Mobil ve masaüstü için ayrı ayrı tarama yaparak sonuç verir.

Google PageSpeed bir hız testi aracından ziyade genel bir optimizasyon testi aracıdır. Sitenizin hızından memnunsanız fakat daha fazla hızlandırmak istiyorsanız bu aracı kullanamazsınız çünkü size detay vermiyor.  Bu araç bir akıllı robottur.

Örneğin bizim blogumuzla ilgili “tamam bunlar olmuş” dediği optimizasyonlara bakalım.

pagespeedinsight1
PageSpeed insight sonuç

Bütün kriterlerden geçmişiz.  Bir site kasıtlı olarak optimizasyon yapmazsa bu kriterlerden geçemez. Sonuç olarak diyebiliriz ki bu araç size sadece problemin olduğu durumlarda sonuç verir. Sizlere doğrudan doğruya sitenizin hız konusundaki detaylarını vermez. Kendi kriterleri vardır ve bunlara göre tarama yapar. Bu araç bir siteye +80 puan verdiyse o sitenin durumu genellikle iyidir tabi istisnalar olabilir.


İkinci aracımız ► GTmetrix.com

Dünyanın en çok ziyaret edilen site hız testi aracıdır. Tabii Google PageSpeed insights eğer özel bir domainde olsaydı hangisi daha çok ziyaret ediliyordu bilebilirdik fakat Google’ı saymazsak en çok ziyaret edilen hız  testi aracı bu sitenin aracıdır.

Bu araç ile örnek bir hız testi yapalım

gtmetrix test
gtmetrix test

Sonuç olarak  çok iyi bir puan verdi bizlere. Bu puanı almak için ptimizasyon gerekiyor. Bu optimizasyonu yaparken yine bu siteyi kullanabiliyoruz. Alt kısıma baktığımız zaman bir sürü kriter göreceğiz ve bunlardan hatalı olanları tıklayıp detaylarına bakabileceğiz. Bunları düzelttikçe puanımız artacak. Fakat hızımıza katkı yapmayacağı halde gereksiz yere düzeltmeler yapmaya gerek yok.

Düzeltmeleri genellikle görseller,css sıkıştırma,js sıkıştırma,dışardan alınan dosyaları içerden almaya çaba göstermek şeklinde yapmalısınız.

gtmetrix sonucu
gtmetrix sonucu

Yukarıdaki görselde olduğu gibi siz de sitenizi taratınca böyle bir kriter listesi ve puanınız gelecek. Siz optimizasyon yapmadıysanız aşağıdakiler yeşil;üsttekiler kırmızı,ve turuncu ağırlı olacak.

Bu aracın ve Pingdom aracının en güzel yanı bize sorgu sayısını vermesidir. Sorguyu ne kadar düşürürseniz o kadar iyidir. Sorgu demek sitenizin açılması için gereken kaynak demektir. Aynı zamanda sayfa boyutunu düşük tutmak sitenin hızını arttırma konusundaki en önemli noktadır.

gtmetrixsorgu
gtmetrix

Yukarıda ilgili alanları daire içine aldım,görüyorsunuz.

Demiştik ya Google bu araçtan farklı diye. İşte gördüğünüz gibi Google size bu bilgileri vermiyor fakat bu araç ve Pingdom veriyor. Google istese tabii ki  verir ama amacı farklı.Bir test,bir akıllı robottur Google PageSpeed insights.


Üçüncü ve son  aracımız ► Pingdom.com

Pingdom aracı ile GTmetrix birbirine çok benzer. Pingdom’un farkı ise bir konum seçebilmenizdir. Yani sitenizin hızını hangi konumdan test edeceği.

pingdom-location
pingdom-location

Pingdom GTmetrix’e göre daha istatiksel sonuçlar verir. Örneğin GTmetrix size “şunlar şunlar tamamdır” der fakat sitenizin içeriklerinin nerelerden yüklendiğini,yüzde kaçının görsel kaynaklar,yüzde kaçının yazılı kaynaklar olduğunu söylemez;Pingdom söyler.  Örneğin aşağıya bakınız

pingdom-sonuc
pingdom-sonuc

Örneğin yukarıda sayfanızın yüklenirken hangi kaynakların ne kadar boyutla yüklendiğini gösteriyor. Tabii ki Pingdom başka sonuçlar da gösteriyor. Zaten sonuçlar tek ekrandadır,ben alıntı yaptım bu alanı. Bu alan özellikle önemli çünkü burayı iyi inceleyip boyutunu yüksek bulduğunuz görselleri optimize edin.

Bir diğer Pingdom alıntısı yapacağım,hemen üstteki sonuç kısmının yanında bulunur bu kısımda.

pingdom istekler
pingdom istekler

Burada ise sitenizin içeriklerinin yüzde kaçının dışardan çekildiğini gösterir. Yine bunun üstünde ise tarattığınız sayfanın yüzde kaçının görsel,yazı,kod olduğunu gösterir. Benzer istatistikler mevcuttur,inceleyiniz.

Diğer tavsiye yazılarımız

Doğru Font Seçme Rehberi

Görsel SEO Nasıl Yapılır?

Banner Nasıl Yapılır?

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat