Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Akıllı Yöntemler

Son güncelleme: Aralık 27th, 2018

hemen-cikmai-orani

Google Analytics gibi araçları kullandıktan sonra bu gibi terimlerle içli dışlı olabilirsiniz. Hemen çıkma oranı nedir,nasıl düşürülür gibi sorulara güzel bir rehber olması dileğiyle bu yazıyı hazırlıyorum. Hemen çıkma oranının ne olduğunu tam olarak bilmeyenler,bildiğini sananlar var. Bu kitleye de ulaşırsak daha doğru bilgiyle onları da buluşturmuş olacağız. Hemen çıkma oranı ile sitede geçirilen ortalama süre oranı farklıdır.

! Yukarıdaki “ne olduğunu bilmeyenler,bildiğini sananlar var” ifadem yanlış anlaşılmamalıdır. Bu oraya buraya laf gönderme değildir,bu normal kitleye söylenmiş bir laftır. İnsanlar hemen çıkma oranının ne olduğunu tam anlamıyla bilmiyor.

hemen-cikma-orani-analyticss-min

► Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Örneğin blogunuza arama motorundan bir ziyaretçi geldi. Bu ziyaretçi başka bir  yazınızı okumadan çıkarsa işte o zaman hemen çıkma oranı düşer. Eğer 2 ya da daha fazla sayfayı gezerse de hemen çıkma oranı düşer. 

Hemen çıkma oranı ne kadar düşük olursa o kadar iyi fakat her sektörün kendine özgün hemen çıkma oranı ortalaması vardır. Örneğin blogların hemen çıkma oranı genellikle yüksektir. Çünkü bloglar genellikle tekil yazılarına hit alır ve ziyaretçi istediğini alınca cıkıp gider. Ancak bloglar hemen çıkma oranını bazı optimizasyonlarla başarılı şekilde iyileştirebilir.

Üzerine uğraşması,sonuç alması çok zevkli bir konudur. Bu arada,hemen çıkma oranı “bounce rate” olarak geçer İngilizce’de.  Hemen çıkma oranınıza bakarken Google Analytics harici raporları ciddiye almayın,özellikle Alexa’yı ciddiye almayın bu konuda. Çünkü hemen çıkma oranının tespiti sıkı bir takip gerektirir. Google Analytics kod ile takip ettiği için bu konuda en iyidir.

Hemen çıkma oranını düşürmeden önce bilmeniz gerekenler var. Bir blogun  hemen çıkma oranının %65 üstü olması normaldir. Çünkü bloglar genellikle tekil yazılarından hit alır. Fakat bir e-ticaret sitesinin hemen çıkma oranı %30 üzeri ise bu kötüdür. Tabii konumuz blog.

Hemen çıkma oranı

► Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Bunun için  bazı yöntemler mevcuttur. Her blog kendi yapısına göre teknikler uygulayabilir. Bazı genel ve etkili yöntemler de mevcuttur.

1-  Yazıları Bölme Taktiği: Bu taktik ile hemen çıkma oranını çok ciddi anlamda düşürebilirsiniz.  Bazı uzun makalelerinizin bir kısmını ayrı bir yazıda anlatın. Fakat mevcut yazının ilerleyişini bozmamalıdır bu. Örneğin “xx programı kurulumu” adlı başlığa sahip bir yazı içersine “programın  özelliklerini merak ediyorsanız tıklayın” gibi.

2-  Alakalı Yazılar: Alakalı yazılar ile hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Çoğu temanın sunduğu bir özelliktir bu zaten. Yazıların sonunda tema yapımcısının belirlediği sayıda alakalı yazılar görünür. Bu yazıların özelliği, okunmakta olan yazıyla aynı kategoride olmalarıdır. Böylece tıklanma ihtimalleri artar.

3-  Yazı Sonunda LinklemeOldukça etkili bir yöntemdir. İnsanların bazı konulara karşı özel ilgisi vardır. Örneğin “internetten para kazanmak için 7 yöntem” şeklinde bir linke çoğu insan tıklayacaktır. Bu linkleri yazı sonuna kendiniz ekleyeceksiniz. “Bunları da okuyabilirsiniz” şeklinde bir alt başlık atın ve altına bu gibi çarpıcı metinler girerek linkleme yapınız diğer yazılarınıza.

4-  Liste YazılarListe yazılar lezzetlidir,okuması keyiflidir. Çünkü insanlar bloklar halinde 7 madde okuyacağını bilir. Ve 7 adet bilgi edineceğini bilir.  Normal yazılarda bilgileri ve başlıkları kendisi söküp alması gerekirken, liste yazılarında ise hazırlanmış olarak başlıklar ve bunlarla alakalı kısa kısa açıklamaları büyük lezzetle okur.


Evet,bir blog için yukarıdaki 4 madde fazla fazla yeterli olacaktır. Hemen çıkma oranını düşürmek önemlidir fakat şart değildir. Reklam gelirinizin artmasını istiyorsanız,istatistiklere önem veriyorsanız önemlidir.

↓ Tavsiye Yazılar 

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat