Kopya İçerikler Nasıl Test Edilir? İçerik Çalınması Nasıl Engellenir?

Son güncelleme: Ocak 15th, 2019

Blog yazılarını büyük emek vererek hazırlayan blog yazarlarının böyle bir sorunu olabilir. Zerre kadar kaygı taşımadan karaktersizlik yapan insanla dolu dünya. Bu insanlar internet ortamında da aynıdır gerçek hayatta yine aynıdır. Bu karaktersizler üzerine tonlarca şey yazılır ama yeri değil. Kopya içeriğin tespiti ve bunun arama motoruna şikayeti nasıl yapılır buna değineceğiz.

► Arama Motorlarının Kopya İçeriğe Bakışı

Arama motorları kopya içeriğin düşmanıdır. Zaten olmaması mümkün mü ki? Tamamen kopya içerikle doldurulan siteler spam yer. Fakat arada sırada bazı içerikleri çalan siteler belki spam yemez.  Sizin içeriğinizi çalarak sizden daha üst sırada yer alan bir index olsaydı? Bu tabii ki şikayet etmek isteyeceğimiz bir konu  olur. Arama motorları da bunun için bize imkan sağlamış.

  Tavsiye yazı: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

► Kopya İçeriğin Tespiti

copy-scape
copy-scape

Copyscape bir kopya içerik  tarayıcısıdır. Kopyalandığına ihtimal verdiğiniz bir makalenin linkini bu sitede  bulunan arama kutusuna yapıştırıyorsunuz ve Go butotuna basıyorsunuz. Eğer kopyalanmışsa ve arama motorunda indexlenmişse buluyor. Blog dünyasında pek fazla içerik hırsızlığına rastlanılmaz. Neticesinde bireysel düşüncenin öne çıktığı bir kategori bu:BLOG.   Fakat bu işi hakkıyla yapmayıp içerik çalan istisnalar olabiliyor dostlarım.

İçeriğin çalınıp çalınmadığını nasıl anlayacağımızı öğrendik.

Peki yapan yaptığıyla kalacak mı? Hayır. İçeriğimizi çalan kişiyle iletişime geçmemize gerek de yoktur bence. Çünkü içerik çalan kişiyle girilecek diyalogda,içerik çalan kişiyi değiştiremezsiniz. İnsanın karakteri ile alakalıdır bu.

► Kopya İçeriği Şikayet Etmek

https://www.google.com/webmasters/tools/spamreportform?hl=tr adresine gidiyorsunuz.

webspam
webspam

Yukarıdaki alanlar gayet açık. Birinci kutuya çalıntı içeriğin yayınlandığı linki,ikinci kutuya bu sayfanın Google üzerindeki indexini gösteren bir sorgu,üçüncü kısma ise derdinizi açık ve net bir dille,kısa şekilde yazıyorsunuz. Üçüncü kısma,yani ek ayrıntılar kısmına sitem yazmayın. Resmiyetçi bir dille problemi  belirtin.

Kopya İçerikleri Engellemek İçin Eklenti

Kopya içeriği engellemek için (sayfada sağ-sol tıklamayı engeller) bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

► İçerikler Topluma Mal Olur

İçerikler topluma mal olur. Engellemek için aşırı bir çaba sarfetmek gereksizdir. Eğer içeriklerimiz ısrarla çalınmıyorsa, sayfamızdaki içeriklerin kopyalanmasına engel olmamalıyız. Hatta link vererek kopyalıyorlarsa izin vermeliyiz. Aşırı katı olmak bu konuda bize olumsuz dönecektir. Ben asla paylaşmam kafa yapısında olmayın fakat içeriğinizi alıp babasının malıymış,kendi emeğiyle yazmış gibi sunanlara da izin vermeyin.

  Tavsiye yazı: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat