Mükemmel Domain Nasıl Belirlenir? Domain Tipleri

Domain, Türkçesi ile alan adı. İnternette var olmak isteyen bir kişinin sahip olmak zorunda olduğu bir internet adres adıdır. Domainin ne olduğu sorusu bizim konumuz değil. Biz bugün bu yazıda sizlere,domain seçerken dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

► Domainin Öneminden Bahsecek Olursak

Bildiğiniz gibi domain son derece önemlidir. Domain bir internet sitesinin elbisesidir. Bazılarınız “elbisesi midir? Bence elbisesi içerisindeki bilgilerdir” diyecek olsa da öyle değildir.

Domain elbisedir,yani dışardan bilinen ilk bilgi. Hatta bunu şöyle kanıtlayayım,en donanımlı insanı bile eğer pasaklı olarak görürseniz ona pek değer vermezsiniz. (Ta ki biri çıkıp pasaklı olmayı moda yapana kadar)

Sırf jenerikliğinden dolayı  minlarca lira eden domainler de mevcut.

► Domain Türleri Ve Değerleri

Domainlerin farklı farklı türleri mevcuttur.  Bir domainin minyonlarca TL etmesinin ve diğer bir domainin 40 TL etmesinin neye bağlı olduğunu anlatalım önce.

1 – Jenerik Domainler

Jenerik domainler adından anlaşılacağı gibi jenerik olduğu için değerlidir. Jenerik domainler neye göre jeneriktir? Kelimenin popülaritesi,klavyede kolay yazılması,kısa olması başlıca jeneriklik sebebidir.

Örneğin “hemenal.com” bir jenerik domain örneğidir.Çünkü hemen al kelimesi oldukça popüler ve akılda kalıcı olan bir harekete geçirici mesajdır. “haber.com” yine jeneriktir ve  hatta ultra jeneriktir. Haber kelimesi aşırı popüler bir kelimedir ve doğal olarak haber.com çok değerlidir.

değerli domainlerin genellikle tüm uzantıları satın alınmış olur. Örneğin haber.com satın alınmış olabilir fakat haber.net ve diğer tüm uzantılar ayrı bir domaindir ancak haber kelimesinin tek bir tane dahi boş domaini bırakılmaz çünkü aşırı jenerik.

Bütün jenerik domainler böyle aşırı boyutta yüksek kaliteye sahip olmak zorunda değil. Örneğin karakedi.com  jenerik bir domaindir fakat aşırı jenerik değildir. 10 üzerinden 6.5 alır ama onu söyleyeyim. Domainin neye göre jenerik olduğunu anladınız zaten,gerisini tahmin edebilirsiniz.

2 – Marka İsmi Domainler

Markalar internettede kendi adını kullanır. ABC diye markanız varsa,doğal olarak abc.com’u satın almak isteyeceksinizdir. Bunda bir sıkıntı yok gayet doğal fakat almak istediğiniz domain daha önce satın alınmış olabilir. İşte bu durumlarda domaini satın alan kişiyle iletişime geçmek gerekiyor.

Domaini kişiden satın almanız konusunda bir aracı yoktur. İsterse 10 milyon TL isteyebilir. FB.COM Facebook tarafından 8.5 milyon dolara satın alındı mesela. Dile kolay tam 8.5 milyon dolar.

3 – Kendi Kalitesini Oluşturmaya Çalışan Domainler

Bazı domainler ne çok anlamlıdır ne de çok anlamsız. Bunlar  ilk defa internette varlık gösteren ve internet üzerinden işlem yapan şirketler olur ya da şahıs siteleri. Bunlar domainlerine olan güveni,itibarı zamanla sağlarlar. Bunu sağlamak onların içeriğine ve sunduklarına kalmış.

Örneğin hepsiburada.com pek de jenerik değil. Eh işte,şöyle böyle bir domain. Fakat bugün bu siteye güvenmeyen var mı aranızda? Ya da hepsiburada.com deyince aklınıza sorunsuz alışverişin yapıldığı turuncu renkli site  gelmiyor mu? Çoğunuzun geliyor.

Yani demek istediğim,kalitenizi ve jenerikliğinizi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

4 – Arama Motoruna Yönelik Domainler

Bazı domainler ise SEO odaklıdır yani arama motoruna yönelik. Bu domainler,internette çok  sorgulananlar üzerine açılır. Örneğin internette “istanbul satılık ev” gibi  sorgular yapılır. Bu sorguların aylık aranma hacmine bakılır ve eğer uygun görülürse istanbulsatılıkev.com domaini satın alınır.

Sonucunda ise SEO odaklı bir domain alınmış olunur ve hedef, istanbul satılık ev  sorgusunu yapanların karşısına daha çabuk çıkmaktır. Arama motorları kelimelere çok dikkat eder. Aratılan kelimeyi tam anlamıyla karşılayan domainler çok daha avantajlıdır.

Bu gibi domainlere niche projelerde rastlarız.(niche proje nedir?)

6 – Kalite Kazandırılmış Domainler

Daha önceden kullanılıp arama motorunda kalite kazandırılmış domainler değerlidir. Bu domainler genellikle site ile beraber satılır.

5 – Ad Soyad Domainler

Kişi kendi üzerine domain alabilir ve isterse com.tr uzantısıyla kullanabilir. Bunlar genellikle kişisel blog açanların yaptığı bir eylemdir. Ad Soyad domainler ekstra bir güven demektir,serbest çalışan ve hizmetini pazarlayanlar bu yöntemi kullanabilir aslında.

Muhatabını daha alan adından bile tanımak şeffaflık getirir ve güven verir. Ahmetcan.com.tr sitesine kim neden güvenmesin ki değil mi?


Bunların,bu 5 maddenin  dışında devlet siteleri vardır  ve bunlar genellikle edu.tr uzantısı kullanılır.  Gov.tr kullandıkları da oluyor. Devlet dairelerinin kullandığı uzantıları sivil vatandaşlar satın alamaz,yalnızca devletlere özeldir. Ülkemizdeki domain işlerine nic.tr bakmaktadır ve ODTÜ ile ilişkilidir.

blog
blog

Blogumuz İçin Alan Adı Bulalım

Şimdi bir blog açacağınızı düşünerekten sizlere domain konusunda tavsiyeler vermem gerekiyor. Marka domainler,jenerik domainler,niche domainler  zaten amacı belli domainlerdir. Bir blog açarak kalite yaratmak istiyorsak, bizim açmamız gereken alan adı samimi olsa iyi olur.

Blog için jenerik bir alan adı fena fikir değil fakat jenerik domainler genellikle daha ciddi projelerde kullanılır.  Ancak bloglar için de jenerik domainler bulmak mümkün.

Bana kalırsa bloglar için jenerik domain aramak yersiz bir çaba.

Domain Satın Alırken

  • İçersinde – barındırmamalıdır
  • Mümkünse 8 harfi geçmemelidir
  • Kalite ve gelecekte önemli yerlerde olsun istiyorsak,kesinlikle niche domain olmamalıdır. Niche projeler ayrıca yürütülen projelerdir,bak benim şöyle blogum var demek için niche proje sunamazsınız
  • 2 tane j harfi ya da 2 tane i harfi barındırmamalıdır. Bu gibi yanyana gelince görüntü kirliliği yapan harfleri ardışık kullanmamalıyız
  • Aşağı doğru uzantısı olan harf sayısı fazla olmamalı. Örneğin yiyiptegeldik.com gibi domain hoş görünmez
  • Mutlak anlam içermek zorunda değil. Kulağa hoş gelen 4-5 harfli bir kelime belirleyip içersini kendiniz de doldurabilirsiniz.Fakat bu kelime düzgün harflerden oluşmalı
  • İçersinde hayvan olan bir domain yakışabilir bloglara
  • Bir şeyin eğitimi veriyorsanız içersinde hoca geçen bir domain yine uygun olabilir. Fakat neyin hocası olduğunu belirtmelisiniz. Anlattığınız şeyler çok genel ise neyin hocası olduğunuzu belirtmek yerine hoca kelimesine yüklenin Yani arabahocasi.com yerine bilenhoca.com gibi
  • Domain alırken ilk tercihiniz .com o uzantılı domain olmalı
  • Almak istediğiniz domain dolu olduğu için sonuna 1 ekleyerek başka bir domain almaya çalışmayın. Örneğin aslan.com dolu olduğu için aslan1.com domainini almayın

Ayrıca domainler en az 1 yıllık satın alınır. Bir domain satın aldığınızda bu domainin 1 yıl sonraki kirasını da vermeniz gerekmektedir. Eğer satın aldığınız bir domaini bir yıl sonra yenilemezseniz domain düşer ve başkaları satın alabilir.

Satın Almadan Önce Domain Geçmişini Araştırıyoruz

Satın almak istediğiniz domain daha önce satın alınıp kullanılmış ve daha sonra yenileme yapılmadığı için boşa düşmüş olabilir. Ben size daha önce kullanılmamış bir domain almanızı öneriyorum.

Bir domainin geçmişini sorgulamak için https://web.archive.org/ adresine gidiyoruz ve arama kutusuna satın almak istediğimiz domaini yazıyoruz.

Eğer domain daha önce kullanılmışsa tarih ve ekran görüntüsü yansıtıyor. Örneğin Google.com adresini sorgulayalım

Gördüğünüz gibi 1998 yılından 2019’a kadar ekran görüntüleri var. Bu domain aralıksız şekilde kullanılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat