Niche Blog Nedir? #Niche Blog Açmak İçin Sebepler

Blog açmadan önce araştırmalar yaparken niche kavramına denk geleceksinizdir. Niche blog açmak üzerine olumlu,pozitif  görüşler okumanız  pek normaldir. Zira blog açmak riski olan bir şey olmamakla beraber,önemli olan başlangıcı nasıl yaptığınızdır. Niche blogların başarıya ulaşma oranı daha yüksek olduğu için tercih edilir.

► Niche Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Köken olarak oyuk,bir boşluğu doldurmak anlamına gelir.  Örneğin araba üzerine açılmış onlarca blog olabilir fakat sadece araba tekerleği üzerine açılmış kaç tane blog vardır? Çok az. İşte bu boşluğu doldurarak niche blog açmış olursunuz.

Ancak burada önemli bir nokta var,niche  bir konuyu siz keşfedeceksiniz.  Yani kafanıza göre niche bir blog belirleyemezsiniz. İnsanların internette zaten aradığı konular üzerine araştırmalar yaparak kendiniz bulacaksınız. İnsanların hiç aramadığı bir konu üzerine niche blog açmanın mantığı olmaz.

► Niche Konular Nasıl Bulunur

Niche konu bulmak zordur. Çünkü bulunan niche konun hatrı sayılır bir aranma hacminin olması gerekmektedir. İnsanların ayda 250 500 kere aradığı bir anahtar kelime üzerine niche blog acmak mantıksızdır. (istisnalar olabilir,profesyonelleştikçe bu istisnaları öğreneceksiniz)

Tavsiye yazı: Neden blog açmalısın?

Niche bir konu bulmak için,öncelikle büyük anahtar kelimeleri inceleyin. İncelerken araç kullanmalısınız. Google Keyword Planner aracı olabilir. Çünkü bu araç ile ilgili kelimelerin ayda kaç kere arandığını görebiliyorsunuz.

► Hedef Belirleme

Tamam niche bir konu bulacağız,Adwords Keyword Planner aracına değineceğiz de,niche konuyu hangi sektörde arayacağız? Bütün sektörlere hakim olamayız ki. Önceliğimiz mesleğimiz ya da yeteneğimizin olduğu sektör olmalı.

Burada hukuk üzerinden ele alacağım konuyu. Niche olarak ele alması müthiş ötesi bir sektördür hukuk. Neden müthişdir? Çünkü insanlar hukuki araştırmaları ciddiyetle yapar ve hukuki sorgular çok fazladır. Ciddiyetle araştırılan bir sorguda bir sürü siteye girer insanlar.

#Örnek karakter yaratalım

Ahmet,

  • 28 yaşında
  • Hukuk mezunu,bir avukat
  • İstanbul‘da yaşıyor

Yukarıdaki karakterimiz Ahmet’i tanıdınız. Ahmet niche bir konu arıyor çünkü bu konu üzerine blog açacak. Genel bir hukuk blogu açmak istemiyor çünkü sektörde dev siteler var,aradan sıyrılamam diye düşünüyor. Bundan dolayı,Ahmet,hukuk sektöründeki popüler ve henüz net olarak üzerine blog açılmamış bir anahtar kelime arıyor.

Ahmet, niche bir konu aramaya nasıl başlar?

Yukarıdaki İstanbul kelimesini neden turuncu yazdım? Çünkü  insanlar  avukat ararken şehir adıyla arar. Yukarıdaki en önemli kelimemiz budur, İstanbul’dur.

“İstanbul avukat”,”İstanbul hukuk” kelimelerine yönelik bir araştırma yaptık. Keyword planner aracı bize yüzlerce sonuç getirdi ve bunların aylık aranma hacmini de getirdi.

Bundan sonrası,yüzlerce sorgu arasından bize en uygun olanları seçerek araştırma yapmak. Bu sorgular üzerine siteler acılıp acılmadığını,bu sorguları  arama motorunda aratınca karşımıza gelen sitelerin gücü gibi.

Tavsiye yazı: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? 

► Niche Projenin Hayata Geçirilmesi

Niche bir blogun en önemli özelliği domainidir. Seçtiğiniz niche anahtar kelime ile alan adı %100 aynı olmalıdır. Arama motoruna gerekli mesajı verebilmek için bu çok önemlidir.

Arama motoru bir yazılımdır. Hangi konuda içeriğe sahip olduğunuzu net olarak belli etmek için domain çok önemlidir. Aynı şekilde blogumuzun başlığı da  seçtiğimiz niche anahtar kelime ile aynı olmalıdır.

Özetleyecek olursak;

  • Niche anahtar kelime bulmak için önce sektör seçeriz(seçmezsek de olur,her konuda yazarım diyorsanız seçmeyin)
  • Seçtiğimiz sektör üzerinde anahtar kelime araştırması yaparız. Bunlar genelde sektörün ana kelimeleri olur. Bu kelimelerin çevresinde gelişen diğer sorgulardan birini yakalamaya çalışırız.
  • Yakaladığınız anahtar kelimenin niche olup olmadığını anlamak için,bu kelimenin arama motorunda aratıldığı zaman karşınıza nelerin geldiğidir. Eğer karşınıza bu sorguya tam anlamıyla cevap veren içerikler gelmiyorsa,dev siteler gelmiyorsa tamamdır. Fakat zaten çoğu sitede cevaplanmış ise bu anahtar kelime, niche değildir.
Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat