SEO Uyumlu Makale Ne Demektir? Nasıl Yazılır? #Farkınızı Ortaya Koyacağınız Noktalar

Son güncelleme: Aralık 29th, 2018

SEO nedir diye araştırırken SEO uyumlu makale cümlesine denk geleceksinizdir. SEO uyumlu makale bir içeriğin arama motoru kriterlerine uygun olarak yazılmasıdır.

Ancak iş burada bitmez,SEO uyumlu makale yazarken abartılan,yanlış yapılan çok unsur var. Bir makaleye SEO uyumlu demek için yeterli olanlar nelerdir  bunlara bakalım.

Öncelikle SEO Nedir ki SEO Uyumlu Makaleyi Konuşuyoruz? 

Diye soracaksınızdır.

SEO=Search Engine Optimizaton demektir. Türkçesi ile Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Bir internet sitesine arama motorlarında üst sıralara çıkması için çalışma yapılırsa buna SEO denir. Biz konumuz olan SEO uyumlu içerik nedir buna dönelim şimdi.

İstanbul araba kiralama konusunda aykut oto en iyidir. Aykut oto istanbul araç kiralama konusunda bu işe yıllarını vermiş insanlarla çalışır. Zaten istanbul araç kiralama konusunda kendini kanıtlamış ve istanbul araç kiralama konusunda referansı bol olan aykut oto….

Yukarıdaki alıntı dikkatinizi çektiyse “istanbul araç kiralama” üzerine bir yazı. 2 satırlık bir yazı olmasına rağmen içersinde  durmadan istanbul araç kiralama anahtar kelimesi geçiyor çünkü yazan kişi makaleyi arama motorunda “istanbul araç kiralama” sorgusunda üst sıralarda çıkarmak istiyor.

Bu şekilde içerik yazan kişinin atladığı 2 önemli unsur var:

1 – Bu içeriği bir insan okuyacak,anlam bütünlüğü olabildiğince yüksek olmalı fakat bir anahtar kelime etrafında dönen içerik var ortada. Dolayısıyla bu içerik insanlar tarafından değer görmeyecektir. İnsanlar internet sitesi sahibi olmasa bile,içerik oluşturmasa bile kalitesiz içeriği hemen anlıyor çünkü her insan interneti kullandığı için kendi kendini tekrar eden içeriklerin amacını biliyor.

2 – Arama motorlarının mantığını oluşturanlar bir insan. Arama motorlarının mühendisleri zaten biz içerik oluşturucuların suistimal girişimleri yapacağını bilir. Dolayısıyla anahtar kelimeleri ısrarla makale içinde geçirmek,çok kısa aralıklarla aynı kelimeleri tekrarlamak,anlam bütünlüğünü bunun uğruna bozmak yanlıştır ve SPAM yememize sebep olur.

  Aslında bakarsanız SEO uyumlu içerik yazmak bir marifet bile değildir. Bu son derece kolay ve sıradan bir iştir fakat içeriği SEO uyumlu yazacağım diye ekstra çabaya girip işleri iyice berbat edenler var. İçeriği insanlara değil arama motoruna yapmak yanlış bir davranıştır.

Bir içerik ne yaparsanız yapın zaten içersinde başlıkla alakalı anahtar kelimeler geçmeden bitmez. Arabayla ilgili yazı yazdığınız zaman zaten makale içersinde araba kelimesi geçecektir.

Bunu  içerik oranına kıyasladığımız vakit %8 civarında bırakmak spam yememize engel olacaktır.Makalenin ortasında bile olsa arama motoru sizin anahtar kelimenizi oradan görür ve arama sorgusu yapan kişiye sunar,yukarıda  görsel mevcut ve bu görsellerde gördüğünüz sitelere giderseniz alıntılanan anahtar kelimenenin makale ortasında olduğunu görürsünüz. Demek istediğim anahtar kelime kullanın fakat bunu içeriğe yayın.


#► Peki,SEO Uyumlu İçerik Nasıl Olur?

1- Heading Tags (Başlık Etiketleri) Arama motorlarına içeriğinizin içindeki başlığı belirtmenize yarayan bir etikettir. Kullanılması SEO uyumlu içerik için önemlidir.

Makalenizde bir cümleye başlık özelliği vermek için cümleyi seçin ve editör panelinde bulunan “Paragraf” butonuna tıklayın ve istediğiniz etiketi verin.

Bir içerik başlıktan,girişten,gelişmeden ve sonuçtan oluşur. Giriş kısmından sonra bir H2 başlığı vermeniz SEO açısından önemlidir. Başlıklar H1‘den H6‘ya kadar gider. Buradaki H=Heading demektir yani başlık anlamına gelir.

Bir içerikte H1 genellikle başlıktır. Makale içersinde diğer başlıkları kullanmak için bir başlık belirlemeniz gerekmektedir. Hal böyle olunca makale uzar. Makalede sırf başlık olsun diye uzatmalar yapmayın, H3 etiketini kullanmamak eksiklik değildir fakat gerçekten doldurabilirseniz H6 etiketine kadar gidebilirsiniz. 


2- Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için kullanacağınız kelimeler bütünüdür. Olmazsa olmazdır,az önce yanlış anahtar kelime kullanımından bahsettik ve şimdi doğru kullanımından bahsedeceğiz. Yukarıda size başlık etiketlerini anlattım,bir başlık nasıl bulunur? Bir başlık hem insanlara hem arama motoruna nasıl hitap eder? İşte bunun mükemmel bir yöntemi var.

Öncelikle daha en başında düzgün bir başlık belirlemeliyiz. İnsanların yazmak istediğimiz konu hakkında hangi arama sorguları yaptığını bileceğiz. Örneğin “Güneş enerjisi nedir?” başlıklı bir makalenin H2,H3 başlıklarını ne olarak belirleyebiliriz? İstersek “Güneş enerjisinin faydaları” diye bir cümle kurup buna H2 başlığı verebiliriz ve muhtemelen bu insanların sıkça aradığı bir anahtar kelimedir. Fakat bunu nasıl garanti ederiz? Ya daha mantıklı bir başlık varsa? Bunun için Google önerileri kullanacağız.

Yukarıdaki GİF‘e baktığınız zaman en alt kısıma indiğimizde “güneş enerjisi ile ilgili aramalar” kısmı gözüküyor. İşte bu harika bir fırsattır bize. Buradan makalimizin içersine H2,H3 ve istersek H6‘ya kadar başlık bulabiliriz. Önemli olan diğer şey ise bu başlıkların altını doldurabilecek bilgimizin olması.

Bir içerikte anahtar kelimelerin nasıl kullanılması gerektiğini anladık mı? Buraya kadar olan kısmı SEO uyumlu bir makale için yeterli,zaten oldukça basit. Fakat bir makale yalnızca SEO uyumlu olarak hazırlanmaz,makale insan için hazırlanır aynı zamanda. Eğer ben kaliteyi gözetiyorum diyorsanız bu makalenin devamını da okumalısınız.

Arama motoruna karşı başarılı oldunuz ve siteniz artık ilk sıralarda çıkıyor diyelim. Bu yeterli mi? Hayır. Bu bir risktir,internet siteniz artık daha fazla kişiye kalitesini sunuyor demektir. Eğer arama motorunun kriterlerine uyuyor fakat zekası olan bir canlıya hitap edemiyorsanız nafile.

Arama motorları içeriğin kalitesini insanlar gibi ölçemez,insanların kültürüne,yaşam tarzına insanlar kadar iyi hitap edemez. Ne demiştik? Kalitenizi daha fazla kişiye sunduğunuz için üst sıralarda çıkmak bir açıdan risktir. Eğer zengin bir içerik yapmıyorsanız fakat sürekli üst sıralarda çıkıp insanlara gözüküyorsanız sıkıntılı durumdur bu. İnsanlar sizin sitenizi “zengin içeriği olmayan” site olarak görür ve hit potansiyelinizi tam manasıyla kullanamazsınız. Arama motorunun kriterlerini yerine getirmek oldukça kolaydır,basittir ve insanlara hitap etmek ile çelişmez.

3- İnsanlara Hitap edin,Zengin içerik Oluşturun

Zengin içerik nedir? Adı üzerinde zengin, yani bol olan. Bir içeriği zengin hale getirmek için:

  • Görseller
  • Gerekirse gif ve videolar
  • İçeriğin alt başlıklarını oluşturup bilgi vermeler (yukarıdaki h2 h3 konusundan bahsediyorum)

Evet yukarıdaki 3 madde zengin bir içeriğin temelidir. İnsanlar bir cevap almak için sitenize girer ve ne kadar güzel,anlaşılabilir cevaplar alırsa o kadar iyidir. Güzel bir sunum zengin bir içeriğin iyi yansıtılmasında önemli rol oynar,zengin bir içeriği güzel sunmak önemlidir. İşte bu makalede bahsettiğim konuları iyi bir şekilde uygulayıp zengin oluşturduğunuz vakit sunumunuz güzelleşecektir fakat yine de sunum başkadır,ayrı bir makale konusudur. Örneğin bir paragrafın gereksiz uzamasına karşı ikiye bölmek bir sunum tekniğidir,zenginlikle ilgisi yoktur fakat zengin içeriğin kalitesini iyi yansıtır çünkü okunabilirlik artar. Neyse konuya dönelim

#Görseller demiştik,görseller sıradan amaçsız olmamalıdır. Görseller  mutlaka özetleyici ya da açıklayıcı olmalıdır. Bir üstteki görsele bakınız,görsel içersinde bahsettiğim maddeler özetlerdir ve kafanıza daha iyi yerleşir. Görsellerin bu gibi kullanımında insanlar okuduğu içeriği daha kuvvetli bir biçimde anlar ve doyum hissi yaşar.

Görsellerde vereceğiniz bazı minik bilgileri makale içersinde yazmanıza bile gerek yoktur fakat okuyan kişi onun makaleyle bağlantılı olduğunu bilir,kafasının kenarına atar. Böylece görseller çok güzel bir işlevde kullanılmış olur.

Görsellerin prestij yanı vardır. Elinizden geldiğince görsellerinizi kendiniz hazırlayın ve maskotunuz ya da logunuzu görsele yapıştırın. İnsanlar özgün görsellerin bulunduğu içeriklere değer verir. Aynı zamanda arama motorları da.  Özgün ve açıklayıcı görseller sizlere daha fazla hit kazandıracaktır aynı zamanda.  İnsanlar bildiğiniz gibi arama motorlarının görsel kısmını da kullanıyor.


#GIF ve Videolar yine açıklayıcılığın en  net vurgulanması gereken noktalardır. Görsel özetleyici,GİF vurgulayıcı,Video açıklayıcı amaçla kullanılabilir ya da bunların arasında bu kararları siz verebilirsiniz. GIF‘ler basit bir anlatımın pekiştirilmesi için kullanılabilir. Videolar genellikle komplike,anlatması zaman alan,karışık konular için devreye girer. Video kullanmaya çok hevesli olmayın çünkü yazılı medya ile video farklıdır,insanlar çok sevmez okuduğu yazının ortasında video olmasını. Ancak dedik ya yerine göre komplike durumlarda video kullanılması makul. 

!► İnsanlar ileri saramayacağı şeyleri pek sevmez. İçerik okurken göz gezdirme şansı vardır fakat video izlerken yoktur ve bundan dolayı çok gerekmedikçe video yapmayın. 


#Alt başlıklar – Zaten yukarıda bolca bahsettik

Alt başlıklar çok önemlidir. İçeriğin zenginliğinin temel unsurlarıdır diyebiliriz. “Araba nedir” sorusunun cevabı için gelen birinin istediği cevabı aldıktan sonra makalede alt başlıklara tavlanıp okumaya devam etmesi bir içerik zenginliğidir. İşte tavlama yöntemini yukarıda anlattım,Google ilgili aramalar bölümünden alt başlıkları bulabileceksiniz.  Bunun için Google’a makalenizin başlığını yazıp aratın ve en alta inerek ilgili sorguları görün.

Ayrıca dikkat ! → Tüm bunları yaparken süsleme işlemi yapıyormuş gibi yapmayın. Örneğin bu makaleyi oluştururken bahsettiğim tüm noktaları makalede uyguladım. Makale içersinde görseller,başlıklar,maddeler süs olsun diye yapılmışa benziyor mu? Bence hayır. Maksat yapmış olmak için,daha sonradan “vay be güzel yaptım” demek için gereksiz detay ve görsellerden kaçının. Sade olun fakat sadeliği görsel,gif ve gerekirse video ile pekiştirin.  

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat