WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Olmalıdır?

WordPress kurulumundan hemen sonra yapılması gereken işlerden birisi de kalıcı bağlantı ayarlarıdır. Kalıcı bağlantılar oldukça önemlidir çünkü sitemizin link yapısını buradan düzenliyoruz. Blogumuzu kurduğumuz vakit bir kere ayarlarız ve ondan sonra öyle kalır,değiştirilmemesi gerekir.

Örneğin,

Ahmet Eve Gel“başlıklı bir yazımız olsun. Bu yazının link olarak görülme şekli nasıl olacak? İşte buna kalıcı bağlantı denir.

example.com/ahmet-eve-gel

example.com/ahmetevegel

example.com/post-id392

example.com/yazi/ahmet-eve-gel.html

örneğin yukarıda 4 tane örnek link şekli verdim. Bu linkler binlerce tür de olabilirdi. En iyisi olarak kabulen şekil ise birinci örnektir. 

► WordPress İçin Kalıcı Bağlantı Ayarları 

AyarlarKalıcı bağlantılar yolunu izleyin.

kalici-baglantilar

Bu kısımda karşınıza  kalıcı bağlantı seçenekleri gelecek.  İsterseniz özel bir link şekli de oluşturabiliyorsunuz. Bunun için “özel” kısmı işaretleyip boşluğa  link türünü girmek. Fakat bunlar gereksizdir çünkü en iyi link şekli  “yazı ismi” şeklinde belirtilmiş olan şekildir.

kalici-baglanti-wordpress

Görseldeki gibi Yazı ismi olarak işaretleminiz şiddetle öneriyorum.

Kafanızdaki Sorulara Cevaplar

Soru: Kelimeler arasında neden “-” işareti var?

Cevap: Çünkü arama motorları  cümlenin kelimelerini bu şekilde ayırabiliyor.İnsan değil sonuçta bunlar.

Soru: Neden Yazı ismi seçeneğini işaretledik?

Cevap: Yazı ismi link kısmında geçerse bir SEO yapmış oluruz. İnsanlar arama motorunda bir şey arar ve  anahtar kelimeye göre sonuç gelir karşısına. Link kısmında yazı ismi olduğu vakit ekstra bir anahtar kelime sunmuş oluruz ve alaka oranı yükselir.

Soru: Daha sonra değiştirebilir miyim link türümü?

Cevap: Değiştirirsin fakat sıkıntı olur. Çünkü içeriklerinix arama motorunda indexlenirken mevcut link ayarlarına göre indexlenir. Daha sonra link tipinizi değiştirseniz doğal olarak arama motorundaki indexlerinizden gelenler 404 sayfası ile karşılaşır. Kalıcı bağlantılar denmesinin bir sebebi de budur aslında,kolay kolay değiştirilmemesi gerektiği için.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat