WordPress Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Nasıl Popüler olmuştur?

Son güncelleme: Ocak 4th, 2019

WordPress’in ne olduğunu blog yazarları az çok bilir. Fakat adını duyup ne olduğunu bilmeyenler de mevcut. Blog kurmak konusunda araştırma yaparken mutlaka WordPress kelimesine denk geleceksinizdir.Çünkü WordPress bir İçerik Yönetim Sistemidir. İngilizcesi Content Management System(CMS)’dir.

wordpress-nedir
wordpress-nedir

WordPress,anlaşılması gayet kolay bir yazılımdır. İnternet sitesi kurmak istediğinizde bir barındırıcı(hosting) hizmeti satın alırsınız. İşte bu barındırıcı aldığınız firmanın size verdiği disk alanına WordPress dosyalarını atarak, WordPress’i sitenize kurarsınız. Hepsi bu,anlaşılmayan bir şey yok yani. Üstelik kurulumu 15 dakika bile değil.

►Tavsiye Yazı: WordPress Nasıl Kullanılır?


► WordPress Ne İçin Var? İyi Yönü Nedir?

WordPress bir blog sistemidir. Blog kurmak isteyen insanlar kullansınlar diye yazılmıştır. Açık kaynak kodludur,yani WordPress dosyaları istenen herkes tarafından görülebilir. WordPress 2002 yılında piyasaya sürülmüştür ve o günden bugüne kadar sürekli olarak güncelleniyor. WordPress’i büyük yapan şey ise katılımcılıktır. Örneğin insanlar WordPress eklentisini yapabilir,tema(tasarım) yapabilir ve bunları WordPress kullananlara sunabilir.

Örneğin eklentiler ve tasarımlar normal şartlarda herkesin kendisinin yapması ya da para verip yaptırması gereken bir iştir fakat WordPress kütüphanesinde binlerce tema ve binlerce eklenti vardır.  Neredeyse yapamayacağınız bir iş yoktur WordPress sistemi ile.


WordPress’in Yapısı Ve Globallik

PHP dili ile yazılmış olan WordPress, Türkçe dahil neredeyse bütün dillerde dil desteğine sahiptir. İnternet sitelerinin %25’i WordPress ile kurulmuştur. Yalnızca blog değil,çok farklı amaçlardaki internet siteleri de WordPress ile kurulabiliyor.

Yukarıdaki görselde admin panelinden bir görüntü ekledik. WordPress’in admin paneli de çok kolay bir şekilde anlaşılabilirdir. Tasarım ve eklentileri admin panelindeki bölümden kolayca ekleyebiliyoruz. Ayrıca WordPress konusunda internette bolca makale bulunmaktadır. Bir problem oluştuğunda çözümü bulmak zor olmayacaktır.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat