Resim Boyutu %85 Düşsün, Kalite Aynı Kalsın – Ücretsiz Taktik

WordPress resim optimizasyonu işlemi sunucuya her eklediğiniz resmin boyutunu düşürür ve resim formatını değiştirir. WordPress site hızlandırma konusuna çokça katkı sağlar. Fotoğraf boyutu veya resim boyutunu düşürmek sayfaların daha hızlı açılmasına yarar. Ek olarak diğer bir güzelliği ise resimleriniz sunucuda fazla yer kaplamaz. WordPress resim optimizasyonu yaptıktan sonra resim boyutlarınız seçiminize göre %85 yada %90 oranında düşecektir. bunun yanı sıra resimlerinizi png yada jpg olarak bile atsanız webP formatına dönüştürülür. Buda adından anlaşılacağı gibi ( webP = Web Pictures ) internet resimleri, yani internet siteleri ve internet tarayıcıları tarafından sevilen bir resim türüdür.

Resim boyutu küçültme işlemi sunucuya çok yük bindirdiği için, kullanacağımız eklenti her resmi tek tek optimize eder. Bunun bize faydasını örnekle anlatalım. Örneğin bir çok yazınız var ve içinde bir çok resim var. Herhangi bir eklentiyi yüklediniz ve resimlerinizi sıkıştırmak istediniz. Eklenti toplu şekilde tüm resimlerinizi sıkıştırmaya çalışacak ve sunucunuza yük bindirecek. Bu eklenti ile yazımıza veya sitemize eklediğimiz her resmi otomatik bir şekilde formatını değiştirerek boyutunu küçültüyor. Yani resimleri tek tek sıkıştırıyor.

En iyi Resim Optimizasyonu Ayarları

Resim sıkıştırma WordPress için oldukça kolaydır. Bunun için birden fazla eklenti bulabilirsiniz. Biz en hafif ve en fonksiyonlu olan eklenti, yani WebP Converter for Media‘yı kullanacağız. Bu eklentiyi WordPress yönetici panelindeki sol taraftan ” Eklenti ekle ” bölümüne basıp aratabilir ve kolayca yükleyebilirsiniz. Tecrübelerime dayanarak WordPress için en iyi resim sıkıştırma eklentisi budur diyebilirim.

WordPress resim optimizasyonu eklentisini indirdikten sonra aktifleştirelim. Yine sol menüde ayarlar sekmesinin altında ” WebP Converter ” adıyla eklentiyi görebilirsiniz. Eklentiye tıklayarak en iyi sıkıştırma ayarlarını yapmaya başlayabiliriz.

Wordpress Resim Optimizasyonu
WebP Converter Ayarları

WebP Converter sekmesine girdikten sonra karşımıza çıkan ayarlar bu şekilde olacaktır. Birinci okun olduğu kısımda hangi resim türlerini değiştirmek ve sıkıştırmak istediğinizi seçmelisiniz. Ben .gif hariç tümünü seçmenizi öneriyorum.

İkinci kısımda ise hangi klasörde bulunan resimleri sıkıştırmak istediğinizi seçmelisiniz. /pluging klasörü WordPress’e eklediğiniz eklenti dosyalarının barındığı klasördür. Bu seçeneği işaretlemenizin sitenize bir katkısı olmayacaktır. Aksine bir takım hatalar ile karşılaşabilme ihtimaliniz bulunuyor.

WordPress Resim Sıkıştırma Eklentisi

/themes klasörü ise yine aynı şekilde WordPress sitenize eklediğiniz veya kullandığınız tema dosyalarının bulunduğu klasördür. Bu seçeneği de seçmenizi önermem. Çünkü yine aynı şekilde eklenti klasöründen farksız bir şekilde sitenize bir yararı olmayacaktır.

En alt seçenek olan /uploads klasörü ise resim sıkıştırma işleminin yapılması gereken ana klasördür. Bu klasör siteye eklediğiniz her ortam dosyasını barındırır. Kısacası küçültmek istediğimiz resimler bu klasördedir. Bu seçeneği seçip devam edelim.

Wordpress Resim Optimizasyonu
Resim Sıkıştırma Ayarları

Resim sıkıştırma ayarlarına devam edelim. Aşağıdaki ayarlarda birinci kısım da resimlerinizi sıkıştırmak istediğiniz yüzdeliği seçmelisiniz. Örneğin ben resimlerimi %85 sıkıştırmak istediğim için o seçeneği işaretledim. Siz yüzde kaç sıkıştırmak istiyorsanız o seçeneği işaretleyebilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok sıkıştırırsanız kalite o kadar düşer.

Bir altındaki ayarda anlatılmak istenen şey .htaccess dosyası aracılığı ile linkleri değiştirmektir. Örnek vermek gerekirse siz yazınızı yazdınız, resimlerinizi eklediniz e eklenti otomatik olarak sıkıştırdı. Yazınıza gidip resmi yeni sekmede aç derseniz resim url kısmının sonunda .jpg olarak gözükecektir. Ama yazınızda webp formatı olarak bulunacak. bu seçeneği işaretlemenizi öneririm.

Resim Sıkıştırma Nasıl Yapılır?

WordPress resim optimizasyonu eklentisinin en altındaki yer, yani üçüncü okla belirttiğim kısımda ise yukarıdaki örnek resimde belirttiğim maddeleri seçip kaydederseniz en iyi resim optimizasyonu yapmış olursunuz. Maddeler ile açıklamak gerekirse;

  • Optimizasyon yapılan resim orijinal halinden daha yüksek boyutlu olursa, bu resmi kullanmaz ve siler.
  • Çıktı alınan resimleri önbelleğe kaydeder ve kullanıcı her seferinde resimlerin yüklenmesini beklemez.
  • Siz yazınıza resim eklemek için ortam kütüphanesine resim eklediğinizde bu resim resim optimizasyon eklentisi tarafından otomatik olarak kaydettiğiniz ayarlara göre optimize edilir ve yazıya boyutu küçültülmüş resmi ekler.
  • Yapılan sıkıştırma işlemi sırasında eklentinin karşılaştığı herhangi bir hata olursa debug.log dosyasına kaydeder.

WordPress en iyi resim sıkıştırma eklentisi ile daha hızlı sayfalar yapmak mümkün. Google sizi bu sayede daha üst sıralara çıkartacağı için kısmi olarak hit artırabilir ve gelirlerinizi çoğaltabilirsiniz. Bu yazıda en iyi resim optimizasyonu yapmayı tecrübelerim ile sizlere aktardım. Resim sıkıştırma ve optimizasyon konusunda, yada eklenti ile ilgili herhangi bir sorun da bize mesaj gönderip ücretsiz teknik destek alabilir, yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Skor
FAQ

İki farklı yol vardır. Bu yazıda eklenti ile yapılan yöntem detaylıca anlatılmıştır.

Her şeyi kendin yap, site hızın uçsun.

Resim optimizasyonu ile resim boyutların düşecek, ama kaliteleri aynı kalacak.

En iyi resim optimizasyonu eklentisi ile detaylı rehber ile işini hallet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.