WordPress Siteye Google Analytics Nasıl Eklenir?

WordPress sitenize Google Analytics eklemekmi istiyorsunuz? Sitenize gelen trafiği daha iyi analiz ederek müşterilerinizi veya ziyaretçilerinizi tam anlamıyla anlayarak sitenizi geliştirin.

Siteye Analytics eklemek, hedef kitleyi belirlemek için Google Analytics ile ziyaretçilerinizi iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Örneğin gelen kullanıcıların yüzdelik dilimine göre mobil sürümünüzü yada masaüstü sürümünüzü güncelleyebilir, reklam yerleşimini ona göre ayarlayabilirsiniz.

Google tarafından sunulan tamamen ücretsiz bir hizmet olan Analytics bu alanda kullanabileceğiniz en iyi, en stabil web araçlarından birisidir.

WordPress siteye Google Analytics nasıl eklenir?

WordPress Analytics kurulumu için bizlere sunulan yüzlerce hata binlerce eklenti sayesinde bunu kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Fakat eklenti yerine manuel işlem yapmanızı öneririz. bunun sebebi her eklentinin sunucuya yada hostinge ek işlem yükü bindirmesidir.

Siteye Analytics eklemek için hali hazırda bir Google hesabınız mevcutsa ( yoksa yeni oluşturabilirsiniz ) analytics.google.com adresine giderek karşınıza çıkan sayfadan ” Ölçüme Başla ” butonunda işleme başlayabilirsiniz.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

WordPress Analytics Ekleme

Karşınıza çıkan birinci adıma site adınızı yada bu hesabı hangi adla kullanmak isterseniz bunu orada olan kutuya yazmalısınız. Burası önemli değil. İstediğinizi yazabilirsiniz.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

Analytics Ekleme

İkinci adımda ise mülk adına  site adresinizi yazmalısınız. Aşağıdaki seçeneklerden ülke olanı Türkiye, para birimi olanını TRY olarak seçmeniz önerilir. Başka bir önemli işlem kalmadı ileri seçeneğine basıp hizmet sözleşmesini kabul  edip devam edelim.

Karşımıza çıkan ekranda web seçeneğini seçip site adresimizi başında https:// yada http:// olmadan girelim ve yanına site adını yazıp mülk oluştur butonuna basalım. Analytics’teki işimiz bu kadar.

Google Analytics Kodu Siteye Nasıl Eklenir?

Şimdi sıra trafik izleme kodunu alıp WordPress sitemize Google Analytics entegre etmekte.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

WordPress Entegre

Bir numaralı ok bizim işimize yarayan kodun ta kendisidir. Bu kodu iki numaralı okun gösterdiği yerden tek tuşla kopyalayalım. Sonraki yapacağımız işlem bu kodu WordPress siteye eklemek olacak.

WordPress yönetim paneline gidip resimdeki bölüme tıklayalım. burası bizim  temamızın dosyalarını değiştirip güncelleyebileceğimiz yerdir.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

Buraya tıkladıktan sonra ise sağ tarafta bulunan dosyalardan header.php dosyasının üstüne tıklıyoruz.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

Karşımıza temamızn üst bölüm dosyasının içindeki kodlar gelecektir. Bu kodların en başında bulunan <head> </head> taglarını bulmalıyız ve </head> tagının hemen öncesine kopyaladığımız Google Analytics kodunu yapıştırıp aşağıdaki mavi butondan kaydetmeliyiz.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

Analytics Kodu Yerleşimi

WordPress sitemize Google Analytics kodu ekleme yazımızın sonuna geldik. Herhangi bir yapamadığınız yada takıldığınız yerde bize sorabilir, eğer istersenizde ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.

Eklenti ile WordPress Siteye Google Analytics Ekleme

WordPress siteye Google Analytics ekleme konusunda manuel yöntem harici eklentiler ile de işinizi haledebilirsiniz. WordPress eklenti ekle bölümüne gelerek arama yerine “Analytics” yazmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlardan aşağıdaki eklenitiyi bulup yükle butonuna basalım.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

Monsterinsight ile Google Analytics ekleme

Eklentiyi yüklediten sonra tekrar aynı butondan aktif edin. Karşınıza çıkan ekrandan “Launch Wizard” butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki resimler üzerinden adımları takip edin.

Wordpress Analytics Kodu Ekleme Google Analytics

Web sitenizin kategorisi ne ise onu seçip devam edelim. Örneğin bir blog siteniz mevcutsa Publisher (Blog) seçeneğini seçip devam edeceğiz. Diğer seçeneklerin anlamları şunlardır. Business Website: Bir işletme yada ajans sitesi, Ecommerce: Alışveriş sitesi.

Blog seçeneği üzerinden Google Analytics kurulumuna devam edeceğiz. Bir sonraki adımda WordPress ile Google Analytics entegre etmek için sizin Google hesabınızla bağlantı kuracak. Ekrana gelen izin isteklerini kabul edin ve gerisini Monster İnsight’a bırakın. WordPress siteye Analytics ekleme konusunda oldukça kolay bir şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Siteye Analytics eklemenin farklı 2 yolunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. WordPress’te bu yol çok daha kolaydır. Daha farklı sorunlarınızı çözebilir, hatalarınıza çözüm bulabiliriz. Adım adım WordPress rehberi olan wphoca.com web sitemizi gezebilir, diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Skor
FAQ

Sadece 5 dakikanı ayırarak sitene Google Analytics ekle.

İki farklı yöntem ile sitene Analytics ekle.

Wordpress siteye rehber ile Google Analytics ekle.

Eklenti kullanmadan Google Analytics eklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.