WordPress:Font Nasıl Eklenir? Varsayılan Font Nasıl Değişitirilir

Son güncelleme: Eylül 14th, 2018

WordPress temanızda hoşunuza gitmeyen bir font olduğunda bunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Özellikle beğendiğiniz temalarda gezinirken bakarsınız ki font hiç hoşunuza gitmeyecek bir fonttur ve sırf font yüzünden temadan vazgeçmenin bir burukluğu vardır bünyede. Bazen de kullandığımız temada değişiklik yapmak ve farklı fontlar kullanmak isteriz.

İşte 2 farklı yöntemle bu sorunların nasıl aşılacağını bu yazımızda anlattık


Başlayalım► Yöntemlerimizin  farklılıkları ve mantık ayrımları

Neden 2 farklı yöntem var? Çünkü

Yöntem 1► Bu yöntem ile eklenti kullanmadan, zaten kafanızda belirlediğiniz bir Google fontunu sitenize ekleyebilirsiniz

Yöntem 2►Eklenti kullanarak bütün Google fontlarını siteniz üzerinde nasıl görünüyor diye deneyebilirsiniz. Yötem 1’e kıyasla ciddi anlamda daha pratik ve iyidir fakat sizin deneyerek değil de zaten kafanızda bir font varsa ve amacınız bunu kullanmaksa yöntem 1 size yetecektir.

Yöntem 1 biraz kod içerir fakat bunda endişelenecek bir durum söz konusu yoktur çünkü siz kod yazmıyorsunuz sadece kodu yapıştırıyorsunuz.

Aynı zamanda beğendiğimiz fontlar şuradan olmalı. Bu gittiğiniz adress Google font kütüphnesidir ve internet sitelerinin çok büyük kısmı fontlarını buradan kullanır. Aynı zamanda yöntem 2’de bahsedilen WordPress eklentisindeki fontlar yine bu bahsettiğimi Google kütüphanesinden çekilir.


#Anlatım- Yöntem 1 ile istediğimiz bir fontu nasıl ekleriz?

Yöntem 1► Öncelikle  şuradan beğendiğiniz fontun sağ üstünde bulunan “+” işaretine tıklayın ve seçin.↓

Bu seçtiğiniz font sağ altta simge durumuna geçecek. Bu simgeye tıklayarak fontun detaylarını açıyoruz.↓

Yukarıda 2 adet HTML ve CSS tanımı görüyoruz. Bunlardan HTML olanını sitemizin header.php ve CSS olanını style.css kısmına yapıştıracağız.

Nerelere yapıştıracağız? Önce header.php dosyanızı açın ve </head> etiketinin üstüne HTML etiketini yapıştırın. HTML etiketi üsttekidir,<link şeklinde başlayan.

Daha sonra bu fontu sitemize eklemek için stlye.css dosyamıza alttaki font-family ile başlayan CSS tanımını gireceğiz.

style.css dosyasını açıyorsunuz ve “defaults” şeklinde arama yapıyorsunuz.Defaults başlığı geldiğinde(turuncu renktedir genelde) altında “font-family” ile temanızın yapımcısının eklediği yani değiştirmek istediğiniz font bulunuyor. Burada “font-family” ile başlayan satırı siliyorsunuz ve seçtiğiniz Google font tanımını giriyorsunuz.

Ardından kaydet diyorsunuz ve gizli bir sekmede sitenizin fontuna baktığınız zaman değiştiğini görüyorsunuz.


#Anlatım- Yöntem 2 – eklenti ile bütün fontları deneyin,uygulayın

Yöntem 2► Bu yöntem çok kolay,pratik ve yöntem 1’e göre daha işe yarardır fakat dedim ya eğer zaten özel bir font kafanızda varsa bu eklentiye gerek yok. Eklenti bütün Google fontlarını siteniz üzerinde nasıl görünüyor diye bakmanızı sağlar ve isterseniz bu fontu eklenti sayesinde kullanabilirsiniz.

Easy Google Font

Eklenti nasıl yüklenir bilmiyorsanız lütfen tıklayın.

Eklentimizin adı Easy Google Font. Bu eklenti ile bütün Google fontlarını siteniz üzerinde deneyebilirsiniz.

Eklenti resmi WordPress kütüphanesinde bulunabilir

Yükleyip etkinleştir dedikten sonra admin panelindeki görünümözelleştir yolunu izleyerek “typografi” seçeneğine tıklayın ve istediğiniz Google fontunu son derece pratik şekilde deneyin


Tavsiye yazılarımızı okuyabilirsiniz

Yeni açılan bir blog için neler yapılmalıdır?

Bloglarınız için banner yapımı dersi

İnternetten para kazanmak için +20 yöntem

Bu makale işinize yaradı mı? Dilerseniz bize Youtube üzerine abone olarak katılabilir ve alttaki abonelik formuyla bizlere abone olarak yeni yazılarımızı mail adresinize alabilirsiniz.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat