WordPress:Veritabanı Bakımı Nasıl Yapılır? Pratik ve Etkili Çözüm

Son güncelleme: Eylül 14th, 2018

WordPress yapısı gereği veritabanında fazlalık yaratmaya müsait bir sistemdir. Veritabanımıza ara ara bakımlar yapmak blogumuzun gelecekteki sağlığı için oldukça önemlidir. veritabanı temizliği için oldukça sade ve güzel bir eklenti ile bu problemi aşacağız. Blogunuza içerik ekleme sıklığınıza,eklenti yükleyip silme sıklığınıza göre bu optimizasyon eklentisini çalıştıracaksınız.

Veritabanı Bakımı Neden Gereklidir?

WordPress her sorguda veritabanına başvurur ve aradığını daha kolay bulması için gereksiz tabloların ve verilerin ortadan kaldırılması gerekir. Veritabanı ne kadar şeffaf ve hafifse o kadar iyidir.


Eklenti► WP-Optimize

Bu eklenti ile veritabanı bakımını WordPress admin panelinden yapabileceksiniz. Eklenti WordPress kütüphanesinde bulunmaktadır.

Eklenti kurulduktan sonra kendine sol menüde en alt kısımda yer buluyor. Buraya tıklayarak optimizasyon paneline gidebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Optimizasyon butonlarını kullanmadan önce sayfada sağ tıklama yapıp Türkçe diline çevir demelisiniz. Çünkü bu eklenti çöp yazıları,önbelleğe alınan önceki sürüm yazıları siliyor,onaylanmamış yorumları kaldırıyor. İsterseniz sadece bir özelliği kullanırsınız ya da bütün özelliğini kullanırsınız size kalmış.

Eklentiyi çalıştırdığınızda genellikle 5-6 saniyede işlerini halleder.

 

Tavsiye yazılarımızı okuyabilirsiniz

Yeni açılan bir blog için neler yapılmalıdır?

Bloglarınız için banner yapımı dersi

İnternetten para kazanmak için +20 yöntem

Bu makale işinize yaradı mı? Dilerseniz bize Youtube üzerine abone olarak katılabilir ve alttaki abonelik formuyla bizlere abone olarak yeni yazılarımızı mail adresinize alabilirsiniz.

Yoast SEO Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat