WordPress:Ziyaretçi Sayacı Ekleme Ve Alakalı Tavsiyeler

Son güncelleme: Kasım 4th, 2018

Sitemizin  ziyaretçi durumunu öğrenmek için  en az bir tane ziyaretçi sayacı kullanmamız faydamızadır. WordPress için 3 tane ayrı ziyaretçi aracı anlatacağız. Bunlar birbirlerinin alternatifi değil. Bu 3 tane araç ayrı ayrı işe yarayan,birbirinden güzel özelliklere sahip olan enfes araçlardır.


Giriş► Kullanacağımız araçlara genel bakış

  • Slimstat Analytics (Eklenti)
  • Jetpack (Kendi sayaç eklentisi var)
  • Google Analytics (anlık ziyaretçiler ve ileri analiz)

Çoğunuz Jetpack ve Google Analytics’i duymuşsunuzdur (bir zahmet duyun). Jetpack popüler bir WordPress eklentisidir ve yayımcısı WordPress’tir.  Google Analytics ise bildiğiniz gibi bir Google  servisidir. Ancak pek bilinmeyen ve harika özelliklere sahip olan bir eklenti daha var ki o ise Slimstat Analytics eklentisidir.

Bu eklentilerin hepsi dediğimiz gibi özeldir,kendine özgün yanları vardır. Ben detay severim,analizler yapar sitemi ona göre optimize ederim,içeriğimi özel oluştururum diyorsanız hepsini kullanmalısınız fakat ben içeriğimi güzelce yapar gerisine karışmam diyorsanız size sadece Jetpack yetecektir ancak Google Analytics kullanmanız yine de iyi olur çünkü Google Analytics bir eklenti değildir,kalabalık yapmaz,sitenize kodu eklersiniz ve kendisi uzaktan yapar işini.


Jetpack► Jetpack Eklentisinin Kendi Klasik Sayacı

Jetpack eklentisini biliyor musunuz? Hani sizler için bir yazı hazırlamıştık ve bu yazının başlığı “yazılarınızı otomatikman sosyal ağlarda paylaşın”  şeklinde. O yazıda yine Jetpack eklentisinden faydalandık çünkü Jetpack içersinde çokca özellik bulunduran,gereksiz eklenti kullanımını kısıtlayacak kadar güzel bir eklenti,özetle hepsi bir arada gibi bir şey.

Jetpackın temel özellikleri arasında sayaç özelliği gelir. Ancak online sayacı yoktur. Sayaç tipi aşağıda gördüğünüz gibidir

Yukarıdaki sayaçta gördüğünüz gibi gün içinde hangi yazılarınızın okunduğu,hangi kaynaklardan ziyaretçi aldığınız,günlük,haftalık ve toplam ziyaretçi sayınız gözüküyor.

Sitenize saldırı kontrolü ya da başka bir kontrol yapıyorsanız anlık ziyaretçi sayınızı öğrenmek isteyebilirsiniz fakat ziyaretçi sayısı 5.000 ve daha altı olan siteniz için anlık sayaç önemsizdir,zaten tahmin edilebilir rakamlardır. Jetpack ile günün sonunda aldığınız hitler size zaten  ortalamayı verecektir.


Slimstat Analytics► Gelişmiş Sayaç Eklentisi

Bu eklenti ise profesyonel denecek düzeydedir,Google Analytics aracında bulunmayan özelliklere sahiptir. Öyle ki bir IP adresinin sitenize kaç kere girip çıktığını,bu IP adresinin hangi cihazı,hangi çözünürlüğü kullandığını,hangi işletim sistemini kullandığını dahi bilebilirsiniz. Bunları Google Analytics aracı da gösterir fakat Slimstat IP adresini vererek gösterir,arada çok büyük bir fark var.

Ve Slimstat Analytics anlık ziyaretçilerinizi IP adresiyle beraber,nerede geziyorsa,ne yapıyorsa gösterir. (cihaz özelliklerine kadar)

slimstat
slimstat

Gördüğünüz gibi “bir bakışta trafik” sayfası çok iyi detaylar sunuyor. Tekil ziyaretçi,çoğul ziyaretçi,anlık ziyareti,arama terimleri vs vs.

Slimstat ciddi özelliklere sahip dedikya

Özelliklerini saymak gerekirse

  • Dışarıya giden tıklamalarınızı gösterir
  • En çok okunan içeriklerinizi gösterir
  • En çok gezilen kategorilerinizi gösterir
  • İstediğiniz ülkelerin istatistiğini engeller(mesela ben çini egelledim çünkü genelde bot geliyordu,böylece istatistik kalitesi arttı)
  • Sitenize girenlerin yaşadığı mahalleyi semti bulma

Ve +10 işinize yarayacak özellik.  Eklenti Türkçe bir eklentidir. Bakın eklentinin ciddiyetini anlatabilmek için şunu diyeyim, eklenti  sitenize girenlerin kullandığı dil ailesini bile size sunuyor. Eklentinin saymadığım çok özelliği var,zaten Türkçe olduğu için burada gereksiz uzatmıyorum. Eklentinin özellikleri görsel olarak gösteremiyorum çünkü ekrana sığmıyor,çok fazla. Ve çok işe yarar özellikler.

Eklentinin admin panelinde konumlanması şöyle


Google Analytics ► Google Analytics

Dikkat: Google Analytics ile alakalı yazımız mevcut. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıda Google Analytics aracını kullanın demiştim. Bunun  sebebini de yazmıştım. Google Analytics sitenize eklenti olarak  yük vermez çünkü bir eklenti değildir,sitenize bir kod yerleştirdiğiniz vakit kendisi uzaktan yapar işini.

Google Analytics aracının yerini tutacak bir araç da yoktur çünkü Google Analytics bizlere genel veriler sunar,sunduğu veriler Türk insanının internet kullanımıyla alakalıdır ve Google herkesin internet istatistiğine sahip olduğu için bize bu pay içinden kendi istatistiğimizi sunar.

 

googleanalytics
googleanalytics

Google Analytics isabetli  istatistikler sunmasının yanında başka yerlerde bulamayacağımız özellikler sunar. Örneğin sitemize giren kişilerin cinsiyet dağılımını,yaş  dağılımını vb çokca özellik. Bunlar Google Analytics’in kendi datasından sunduğu özelliklerdir,bir eklenti ile bu tip istatistiklere ulaşamazsınız.

Tavsiye yazılarımızı okuyabilirsiniz

Yeni açılan bir blog için neler yapılmalıdır?

Bloglarınız için banner yapımı dersi

İnternetten para kazanmak için +20 yöntem

Yoast SEO Rehberi

3 Comments

  1. ikinci eklenti bayağı iyiymiş. ben nedense yeni öğrendim,popüler olması lazımdı ikincinin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat