Yandex Metrica: Oturum Kaydı Özelliği #HarikaÖzellik

Yandex Metrica kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız kaçırdığınız şeyler çok fazla. İnternet sitenizde fare tıklama haritasından öte,ziyaretçilerinizin sayfanızdaki ekran görüntülerini video olarak izlemek nasıl olurdu? İşte Yandex bizi bunu sunuyor ve tamamen gerçek. Google Analytics kullanan birisi için bu özellikler çok şaşırtıcı oluyor çünkü Analytics’de böyle şeyler biraz hayal kalıyor.

Yandex bu konuda Google’a böyle bir gol attığı için ve webmasterlar için bu güzel özelliği sunduğu için teşekkürü hakediyor.

yandex-oturum-kaydi

Özelliğin kullanımı fazlasıyla basit. Ben her zaman olduğu gibi sizlere  mantıksal açıdan bazı tüyolar vereceğim. Bildiğiniz gibi ziyaretçilerinizin sitenizdeki gezinme tecrübesini izlemek muazzam bir şanstır. En başta bu özelliği hangi amaçlarla kullanabilirsiniz bunlardan bahsedeyim.

#1 Yandex Metrica: Oturum Kaydı Özelliğinden Yararlanma

Bu özellik tasarım,reklam yerleşimi,bileşen konumlandırma,renk anlamlandırma gibi konularda çok işinize yarar. Aslında en genel başlık olarak tasarım için işinize yarar diyebilirim. Fakat  yalnızca tasarım demek yetmez çünkü tasarım demek tam anlamıyla alt başlıkları açıklamaya yetmez. Reklam yerleşimi,bileşen konumlandırma,renk anlamlandırma gibi ve sizin aklınıza gelen diğer başlıkları mutlaka ayrı olarak bahsetmeliyiz.

Reklam Yerleşimi: Reklam yerleşimini doğru yaptığınız vakit kazanç katlarca artabilir.Örneğin farenin en çok durduğu alanlara özellikle dikkat edersiniz ve bu alanlara reklam ekleyebilirsiniz. Ya da sayfa çubuğunun en çok durduğu pozisyonlara bakarsınız ve ekranın tam bu hizasına reklam eklersiniz. Bu 2 basit ama etkili taktiklerin üzerine kendi tecrübelerinizi ekleyerek yenilerini ekleyebilirsiniz ve kazancınızı ciddi manada arttırabilirsiniz. Bu aynı zamanda kişiyi ciddi anlamda geliştiren bir analiz işidir,bu tip işleri yapmaktan asla geri durmayın.

Bileşen Konumlandırma: Blogunuzda okunmayı arttırmak yani gezinmeyi arttırmak oldukça önemlidir. Örneğin bir blog yazısına gelen kişinin bir yazı okuması demek bir reklam görmesi demektir. Fakat üç sayfa gezerse üç reklam görecek demektir. Üç reklam gören birinin ise ilgisini çekecek reklam görme ihtimali, bir  reklam görene kıysala artacaktır. Gördüğünüz gibi çok basitçe düşününce bile çok fazla bir getirisi olduğunu görüyoruz gezintinin. Gezintiler sitenizin istatistiği konusunda en önemli noktalardan biridir. 

Örneğin ziyaretçilerin faresinin  yoğunlukla durduğu alanlara “ilgili yazılar” bileşeni koyabilirsiniz. Hatta bunu daha da profesyonel hale getirebilirsiniz. Örneğin yazılarınızı 2 gruba ayırırsınız ve a yazınızı hazırladıktan sonra b yazınızı hazırlarsınız. Ardından bu iki yazının kendi içersinde diğer yazıya linkleme yaparsınız. Bu linklemeyi tabii ki göze çarpacak şekilde bir bileşen olarak yapacaksınız. Bunu yaparken doğal olarak Yandex Metrica aracının sunduğu Oturum Kaydı’nı referans alacaksınız.  Burada bahsettiklerim bir örnektir. Daha iyi fikirler üretmek sizin işinizdir. Siz isterseniz bu bileşeni bir “satın al” butonuyla hayata geçirebilirsiniz.  Yaratıcılığınıza kalmış.

Ayrıca Oturum Kaydı aracını;

Ortalama ziyaretçi süresi gibi istatistikleri belirlemek için kullanmayın. Ortalama ziyaretçi süresi zaten analiz araçlarının size verdiği bir bilgidir. Oturum Kaydı aracı  üzerinden bu tip işlere kalkarsanız yanlış sonuçlar elde edeceksiniz. Oturum Kaydı aracı ziyaretçiyi anlamak ve neyle ilgilendiğini belirlemek içindir,nokta atışı tasarımlar ve değişiklikler yapmak içindir.

Şimdi aracı hangi mantıkla kullanıldığını anlamışsınızdır. Ya da benim hangi bakış açısıyla ele aldığımı.

#2 Yandex Metrica: Oturum Kaydı Aracı Nasıl Kullanılır?

Aracın kullanımı çok basit olduğu için, aracın kullanımından ziyade mantığını anlattım bu yazıda. Aracın kullanımını aşağıdaki görselden anlamanız mümkün.

oturum-kaydi-araci-kullanimi-min
oturum-kaydi-araci-kullanimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat