Yeni Açılan Bir Blog İçin Yapılması Gerekenler

Son güncelleme: Ocak 21st, 2019

Yeni açılan blogumuzda pratik şekilde düzenlememiz gerekenler vardır. Bunlar blogun temel ayarlarıdır ve en başta ayarlayıp o şekilde bırakırız. Bu ayarlar sonradan değiştirildiği vakit önemli problemler meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı ayarlarımızı doğru bir şekilde yapılandırmamız gerekiyor.

#Makale içersinde nelerden bahsedeceğiz?

 • Kalıcı bağlantı ayarı
 • All in ONE SEO eklentisinin gerekliliği ve ayarları
 • Yazı editörü için TinyMCE eklentisi ve  yönetimi
 • Google Webmaster araçları entegresi
 • İleride hız sorunu yaşamamak için 2 adet optimizasyon eklentisi tanıtımı

Gerekli yazı: Eklenti nasıl kurulur? Bilmiyorsanız linkteki  yazıyı okuduktan sonra bu yazıya devam edin. Çünkü bu makale içinde bazı eklentileri kuracağımız için eklentinin nasıl kurulacağını bilmeniz gerek.

► Kalıcı Bağlantı Ayarları  #Madde 1

Öncelikle kalıcı bağlantı ayarlarından başlamak gerekir. Çünkü kalıcı bağlantı ayarları sonradan değiştirildiği vakit bütün Google indexleri eski bağlantıya göre indexleneceği için gelen ziyaretçiler 404 hatasıyla karşılaşır.

Kalıcı bağlantı ayarları için:

AyarlarKalıcı bağlantılar yolunu izleyin.

Ardından açılan bölümde link yapısını “yazı ismi” olarak işaretleyin.

Yukarıdaki işlemle ne yapmış olduk? Bu işlem ile blogumuzun link yapısını SEO uyumlu hale getirdik. Yazımızın başlığı artık linkimiz olacak. Örneğin ahmet topu at yazısının linki  siteismi.com/ahmet-topu-at şeklinde olacak.


►All in ONE SEO Eklentisi  #Madde 2

Bu konuyla ilgili yazımız yayınlandı, OKU

Bu eklenti sitemizin SEO ayarları için olmazsa olmazdır. Eklentinin 3 önemi görevi var bizim için. Bunlar:

 • Sitenin indexlenmeyecek bölümlerini belirtme
 • Yazı editörü kısmında meta açıklamaları manuel olarak girebilme
 • Ve otomatik sitemap

Öncelikle eklentiyi  kurup etkinleştirin. (etkinleştirdiğinizde sol üst tarafta kendine yer edinir)

Ardından:

All in ONE SEOÖzellik yöneticisi yolunu izleyin. Ardından aşağıda kırmızı kare içine aldığımız 2 özelliği aktifleştirin.

Bu 2 özelliği aktifleştirdiğiniz vakit geriye kalan şey ayarlamaları yapmak.

Eklentinin genel ayarlar bölümüne yalnızca başlık ve açıklama giriyoruz.

Ardından site haritası bölümünü düzenleyeceğiz. Bu bahsettiğim genel ayarlar ve site haritası ayarları kısmına ulaşmak için eklentinin üstüne fareyi getirin ve altta seçenekleri çıkıyor zaten,çok kolay yani.

All in ONE SEOSitemap ayarları diyoruz ve bir takım düzenlemelere koyuluyoruz.

Öncelikle burada yazı türleri ve  sınıflandırmalar kısmına bakacağız.

Yukarıda gördüğünüz kısım sitenizin indexlenecek bölümleridir. İndexlenecek olanlar mavi tık içine alınacak tıklanarak. Geri kalanların indexlenmesi sitemizin için faydalı olmayacaktır,siz de bu görseldeki gibi yapın ayarlarınızı.

Bunun dışında bir ayar gerekmez,zaten otomatikman ayarlı eklentinin çoğu kısmı.


►TinyMCE Advanced Eklentisi  #Madde 3

Bu eklenti WordPress’in adeta  zorulu kıldığı bir eklenti. Bildiğiniz gibi eğer yazı yazıyorsak bize gelişmiş editör lazım çünkü dilekçe yazmıyoruz,içerik yazıyoruz. Bildiğimiz WordPress yazı editöründe pek fazla özellik yoktur. Bunun için bu eklentiyi kuracağız ve bu eklentinin araçlarını editör kısmına nasıl ekleyeceğiz bunu anlatacağız.

Eklentiyi kurduk,aktifleştirdik. Zaten makalenin başında bir eklenti nasıl kurulur? adlı makaleyi önermiştik.

AyarlarTinyMCE Advanced yolunu izleyerek bu eklentinin paneline gidiyoruz

Ardından açılan ayarlar panelinde 2 kısım olacak.  Alt kısımdaki araçlara bakıyorsunuz ve lazım olan araçları üst kısıma sürüklüyorsunuz. Üst kısım sizin yazı editörünüzdür,oraya ne taşırsanız yazı editörü bölümünde olacak.   Herkesin sitesi kendine göre ihtiyaçlar içerir o yüzden ben size bırakıyorum hangisini kullanmanız konusunda.


►Google Entegresi  #Madde 4

Bildiğiniz gibi   insanlar Google kullanıyor. Google üzerinden sitenize ne yazarak gelmişler,hangi kelimelerde görünüyorsunuz,en çok hit aldığınız kelimeler nedir bunları öğrenmek için Google entegresi gereklidir.  Aynı zamanda Google Webmasters başlı başına bir önem taşır site sahipleri için,bunu size ayrı bir yazıda anlatabiliriz ancak.

Google Webmasters entegresi yapmak için google.com/webmasters adresine gidiyorsunuz. Ardından:

Özellikle ekleYeni site ekle kısmına site adınızı yazıp ekle diyorsunuz.

Ekle butonuna bastığınız vakit doğrulama sayfasına atacak sizi. Burada size doğrulama yöntemleri sunacak. Bunun amacı eklediğiniz sitenin gerçekten size mi ait olduğunu kontrol etmek.

Buradaki yöntemlerden biriyle sitenizi doğrulamak size kalmış. Bana kalırsa alternatif yöntemler bölümünde bulunan HTML etiketi yöntemini kullanın. Bu etiketi sitenizin header.php kısmının en altında boş bir sattıra yapıştırın. Ardından tekrar Google Webmasters‘a dönüp droğula deyin.

Önemli ► Sitenizi doğruladıktan sonra Google Webmaster aracındaki sol menüden “arama trafiği“→ “uluslar arası hedefleme” kısmına geliyorsunuz ve ülke olarak Türkiye olarak seçimini yapıyorsunuz. 

Dediğimiz gibi bunun dışında Google Webmaster aracını öğrenmeniz için ayrı bir yazı şarttır,bu makaleyi gereksiz uzatmaya gerek yok bu konuyla ilgili olarak.


►Sağlıklı İlerlemek için Optimizasyon  #Madde 5

Blogunuz için bir şeyi ne kadar erken yaparsanız o kadar iyidir. Bunların başında optimizasyon gelir.Blogunuza 2 adet optimizasyon eklentisi öneriyorum.

1 – WP Fastest Cache

2- WP-Optimize

Bu 2 eklenti sitenizin optimizasyonu ve hızı konusunda önemli rol oynayacak.

WP-Fastest Cache eklentisi Türkçe desteği de bulunan +700.00 kurulumlu bir Türk yapımı eklentidir. 

WP-Optimize ise 670.000 kurulumlu başarılı bir veritabanı temizlik eklentisidir. Bu eklentiyi de WordPress yeni eklenti ekle bölümünden aratarak bulabilir ve etkilenştirebilirsiniz. Aynı şekilde Fastest-Cache eklentisi de.

#1 WP-Fastest Cache adlı eklenti ile başlayalım. Eklentiyi kurduğunuz vakit sol tarafa bir menü gelir.

Eklenti ücretsizdir fakat gelişmiş ayarlarını kullanmak için premium versiyona geçmemiz gerekir. Ücretsiz hali de gayet işe yarar.

Görselden anladığınız gibi eklenti gayet basittir. İşaretleyebildiğimiz kutular ücretsiz versiyonda bu şekildedir. İşaretlenmeyen kısımlar ve diğer menüler için premium sürüme geçmemiz istenir. İşaretleyebildiğimiz kadarını işaretleyip kaydet diyoruz ve diğer eklentimiz olan WP-Optimize eklentisine geçiyoruz.

#2 WP-Optimize

Bu eklentiyi aktif ettiğimiz vakit WP-Fastest Cache eklentisinin hemen altında yer alır.

Eklentiyi kurduktan sonra paneline gidiyoruz ve  run diyerek temizlik yapıyoruz. Bu temizlik veritabanını çöpten arındırır ve haftalık tekrar etmeniz önerilir.

Tüm ayarlamalar bu kadardı.  Bu gibi yazılarımızdan  haberdar olmak sağ tarafta,en üstte bulunan abonelik kutusuna mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yoast SEO Rehberi

4 Comments

 1. Yazılarını severek takipteyim kardeşim…
  Bize çok katkın oldu teşekkürler
  Siteme beklerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat