Yoast SEO Ayarları I Görsel Destekli I

Yoast SEO eklentisi oldukça güzel ve faydalı bir SEO eklentisidir.  Popüler ve sevilen bir eklenti olan Yoast SEO, oldukça etkili olmasının yanında özelleştirilebilir içerik başlıkları atmamızı da sağlıyor.

Genel olarak çoğu özelliği güzel bir biçimde toplayıp sunan eklenti hangisi derseniz, Yoast SEO derim.

Bu arada, All in ONE SEO eklentisi kullanıyorsanız buraya tıklayın.

Ayrıca,eklenti kurmayı bilmiyorsanız tıklayın


 ► Yoast SEO Ayarları

Eklentinin ayarlarına geçelim artık. Oldukça kolay ve anlaşılır bir eklenti,kolaylıkla yapabileceksiniz.

  1 – General→Features yolunu izleyin

Buradaki tüm seçenekler evet olacak ancak bir tanesi hariç. En alttaki Get an even better analysis kısmı hayır olarak seçili kalacak.

features
features

Burada aşağıdaki on/off seçenekleri gözünüze çarpacaktır.

features-on-off

SEO analysis: Yeni makale eklerken analizler yapar ve metnin SEO açısından durumunu değerlendirir. Bu doğrultuda sizlere öneriler yapar. Bunu anlamak için yeni yazı ekleme sayfasına gidin ve alt kısma bakın. Açık kalması önerilir.

Readability analysis: Yine aynı şekilde yeni yazı ekleme sayfasında göreceğiniz bir özelliktir. Yazınızın okunabilirliğini ölçerek sizlere önerilerde bulunur. Örneğin hiç paragraf başı yapmadan duvar gibi yazı yazarsanız sizi uyarır.

Cornerstone content: En önemli makalelerinizi işaretlemenize yarayan özelliktir. Yeni yazı eklerken alt kısımda kendini gösterir. Otomatik seçilmez,sizin seçmeniz gerekir makale içersindeki bölümden.

Bu bölümün nerede olduğuna dair aşağıya gif bıraktık. Bu alan normalde gizlidir ve ok tuşu yukarı bakar. Önce ok tuşuna tıklayıp bölümü açın ve ardından ışığı yeşillendirin.

köşe tasi iceriği

 

Text link counter: Bu kısım yine oldukça basit anlaşılabilir bir kısım. Yazılarınızın içinde kaç tane link kullandığınızı gösterir. Özellik aktif edilince eski yazılarınızdaki linklerini de gösterir çünkü tüm yazılar bölümünde kendine yer ediniyor.

İlgili kısmın görüntüsü aşağıda

link

XML sitemap: Aktif edip geçiyoruz. Sitemizin haritasını oluşturuyor ve robots.txt dosyasına eklıyor. Önemli bir özelliktir bu yüzden aktif edelim.

Ryte integration: Arama motorlarının sitemizi indexleyip indexlemediğini haftalık olarak kontrol eder. Eğer bir problem varsa ve indexlenemez durumdaysak bunu bize bildirir.

Admin bar menu: Aktif ettiğiniz vakit admin(üst) menüsünde kendine yer edinir. Aktif etmenizi öneririm. Aktif edip bir yazınıza gidince (editör kısmı değil,doğrudan yazıya) üst kısımdaki menü aracılıgıyla bol bol analiz kısayolu geliyor ilgili sayfada uygulamak için.

Örneğin bir yazımıza gidiyoruz(tabii ki admin girişi yapmıs olarak,aksi halde üst menü neden görünsün ki değil mi?)

ve aşağıdaki örnek görüntü oluyor

admin-bar-menu

Security: no advanced settings for authors: İnce bir güvenlik önlemi. Yetkilendirmediğiniz  rollere karşı önlem,detaya gerek yok arkadaşlar.

Get an even better analysis: Beta bir özelliktir. Bazı verilerinizi Yoast SEO yöneticilerine gönderir. Google’ın sitenizi nasıl gördüğüyle alakalı bazı çalısmalarla alakalı. Kapalı olmasını tavsiye ediyorum.

Evet bu bölümü bitirdik.

Bu menüdeki Web Yöneticisi Araçlarına değinmiyorum çünkü fazla basit olması ve çoğunuzun bildiği bir özellik. Sitenizi kaydettiğiniz Arama motoru araçları size bir kod verir ve bu kodu buraya ekleyerek sitenin size ait olduğunu doğrularsınız. Aha değindik bile 🙂


  2 – Search Apperences→

Oldukça kolay ve hızlıca geçeceğimiz bir bölümdür.

search-apperances
search-apperances

Başlık ayıracı: Makalenin başlığından sonra gözükecek olan yazıyı başlıktan ayırmak için hangi ayıraç kullanılsın?

SEO başlığı:  Yukarıdaki gibi yapmanızı öneririm. Zaten makale içersinden arama motorunda başlığın nasıl görünmesini istiyorsak o şekilde düzenleyebiliyoruz. Bundan dolayı çok mühim değil burası.

Meta açıklama: Sitenizin açıklaması.

Knowledge graph: Kişi olarak işaretleyip alt kısma adınızı yazın.Şahsen kurum iseniz kurum olarak işaretleyip alt kısma kurum adını giriniz.

Bu kolay bölümü de bitirmiş olduk.


  3 –  Search Appearances→Content types

Show Yazılar in search results: Bu seçenek yazı ekleme editörüne özellik ekler. Bu özellik ile istemediğiniz yazılarınızın arama motorunda indexlenmesine engel olabilirsiniz. Burada yes ya da no diyerek bir şeyi değiştirmezsiniz korkmayın,sadece yeni yazı ekleme kısmına bu konuda tercih yapmanız için seçenek ekler.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Açık kalmasını öneririm.Arama sonuçlarında yazılarınızın yayınlanma tarihinin gözükmesi için.

Yoast SEO meta kutusu: Tabii ki açık kalacak bu özellik. Çünkü kapatırsanız yeni yazı ekleme panelindeki Yoast SEO panelinin meta kutusu kaybolur.

SEO başlığı: Yandaki görseldeki gibi yapmanızı öneririm. Başlık-Sayfa-Ayırıcı- Siteadınız

Meta açıklaması: Boş bırakın. Yazıların meta acıklamasını zaten yazı ekleme bölümündeki panelden gireceksiniz.

Bu bölümle alakalı Sayfalar(page) bölümü var. Oraya hiç dokunmayın.


  4 –  Search Appearances→Media

Zaten bir seçenek var burada. Yes olarak ayarlayıp geçin. Bu şekilde yapınca eğer indexlenen ortam öğeleriniz varsa,bunlar üzerinden gelen  ziyaretçileriniz ilgili yazıya gider.


  5 –  Search Appearances→Kategoriler

Kategoriler (Category) : Yes olarak işaretleyin. Kategorilerin arama motorunda indexlenmesine onay vermiş olursunuz.

SEO başlığı: Yandaki görseldeki gibi yapınız. Kategori ismi ve site adı şeklinde görünecektir arama motorunda. Örneğin KATEGORİ- SİTEADI gibi.

Meta açıklaması: Boş bırakın. Her kategoriye özel açıklama gireceğiz.

Yoast SEO meta kutusu: Yes olarak işaretleyin. Her kategoriye özel açıklama girebilmek için bu özelliğin açık olması gerekmektedir.

 

Bu kısımda biçim ve etiketler seçenekleri de var. Fakat ayarları zaten olması gerektiği gibi olduğu için dokunmuyoruz. Ancak en aşağıdaki Remove the categories prefix kısmındaki  kaldır seçeneğini işaretliyoruz. Böylece kategorilerimizdeki /category/ yazısı siliniyor ve kirlilik azalıyor.


  6 –  Search Appearances→Arşivler

Buraya dokunmayın. Geçiyoruz.


  7 –  Search Appearances→Yol haritası

Burası önemli. YOAST SEO eklentisini kullanma sebeplerimin başında bu özellik gelir. Öncelikle aşağıdaki görsele bakın ve aynılarını kendiniz için yapın.

yukarıdaki gibi yapıp kaydedin. Ardından aşağıdaki kodu footer.php şablonunuza ekleyin.

<?php if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {

yoast_breadcrumb( ‘<p id=”breadcrumbs”>’,‘</p>’ ); } ?>

Yukarıdakini neden yaptığınızı sorguluyorsanız buraya tıklayarak resmi sayfadan okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki kodu eklemeden Breadcrumbs yapamazsınız. Artık footer kısmına baktığınızda orada yol haritası göreceksiniz. Bunu arama motoru da görecek ve SEO açısından önemli kazanımlarınız olacak.

Breadcrumb hakkındaki makalemiz


  8 –  Arama Konsolu

Çoğunuz belki okumaz bu başlığı. Çok basit,Google Webmasters Tools’a sitenizi  ekleyince,Google sizden doğrulama  istiyor. Şayet site size aitse,bu kodu sitenize yapıştırın  diye size bir kod veriyor. Bu kodu buradaki alana yapıştırarak kaydedebilir ve Google üzerindeki  doğrulamanızı yapabilirsiniz.


  9 –  Sosyal

Sosyal medya hesaplarınızın linkini gireceğiniz bölüm. Oldukça kolay olduğu için burada uzun uzun anlatıp makaleyi uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum.


  10 –  Araçlar

Buradaki bölümde ayarlarınızı içe aktarabilir ya da dışa aktarabilirsiniz. .

Dosya düzenleyicisi kısmından ise .htaccess ve robot.txt dosyanızı düzenleyebilirsiniz.

Buradaki bir diğer bölüm ise toplu düzenleyicidir. Bu kısımdan sitenizdeki makale başlıklarını ve açıklamalarını hızlı şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu başlık ve acıklamalar meta şeklindedir,yani site içersindeki başlık aynı kalır fakat arama motoruna istediğiniz şekilde gösterebilirsiniz.


  10 –  Eklenti Ayarlarını Tamamladıktan Sonra

Eklenti ayarlarını bitirdik.Şimdi arayüzü tanımalıyız. Yoast SEO eklentisini kurunca arayüzde kendine yer ediniyor.

Tüm yazılar kısmında

Yandaki siyah çerçeve içine alınmış bölgeyi görüyorsunuz. Bu bölgenin altındaki sayılar makale içersindeki linklerin sayısını göstermektedir.

Kırmızı daire ise SEO puanını göstermektedir.Yalnızca Yoast SEO eklentisini kurduktan sonraki makaleler için değerlendirme yapılmaktadır. Yukarıdaki madde için de bu geçerlidir,aşağıdaki madde için de geçerlidir.

Mavi kısım ise okunabilirlik oranıyla alakalıdır. Makalelerinizin okunabilir olması demek,insanların makalenizi rahatça okuyabilmesi demektir. Bu kısımdan yeşil ışık almak için makale içinde size okunabilirlik için tavsiyeler vermektedir eklenti.

okunabilir bir yazının temel kuralı alt başlıklardır. Uzun paragraflardan oluşan yazılar okunmaz. Her 4-5 satırda  geçerli bir bahane bularak makaleyi bölün ve araya renkli bir başlık ya da benzeri öne sıkıştırın.

Yazı Ekleme Editöründe

Bu kısımda yine oldukça açık her şey. Mesela kod parçacığını düzenle butonuyla makalenin arama motorunda nasıl görüneceğini düzenleyebilirsiniz. Diğer başlıklara tıklayarak da size tavsiyelerini okuyabilirsiniz,eklentinin size verdiği tavsiyeleri.

Bu kısımdaki köşe taşı içeriğini yukarıda anlatmıştım. Odak anahtar kelime  ne  işe yarıyor diyebilirsiniz. Odak anahtar kelime kısmına tıklayın ve oraya başlıkta geçen bir kelime yazın. Muhtemelen yeşil ışık yakacaktır fakat başlıkta yer almayan bir kelime girerseniz kırmızı yanacaktır.

Aslına bakarsanız orta derece de tecrübeli birisi için bunlar çok gereksiz araçlardır,sadece yer kaplar. Tabii hepsi değil.

Kategoriler Bölümünde

Kategorilerinize gidin ve bir kategoriye tıklayın. Kategoriye özel meta açıklama girilebildiğini göreceksiniz. Aynı şekilde başlığınızı istediğiniz gibi düzenleyebildiğinizi göreceksiniz.

Eskik gördüğünüz yerleri yorum olarak bildirebilirsiniz. Makaleyi burada noktalıyorum.

1 Comment

  1. Güzel bir paylaşım olmuş. Verdiğiniz örnekler gibi uygulama yaptım. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat